İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

Stratejilerinizi Planlayın: 2018’in İçerik Pazarlaması Rehberi

Stratejilerinizi Planlayın: 2018’in İçerik Pazarlaması Rehberi

2018 yılına girmeye hazırlandığımız şu günlerde, önümüzdeki dönem trendlerinden yola çıkarak içerik pazarlaması hedeflerinize ve çalışmalarınıza yönelik bir İçerik Pazarlaması Rehberi oluşturmak istedik.

2017 Yılında İçerik Pazarlaması İçin Öngörülerimiz Gerçekleşti” başlıklı içeriğimizde paylaştığımız üzere interaktif içerikler, video içerikler, mobille uyumlu içerikler ve uzun içerikler 2017 yılının öne çıkan trendleriydi. Bu sene de bazı küçük farklarla bu trendler yine yerini koruyacak.

İçerik pazarlaması süreci üretimden dağıtıma uzanan çok yönlü ve uzun soluklu bir süreç. En önemlisi de içerik pazarlaması teknoloji ile adeta kol kola ilerliyor. Bu nedenle teknolojik gelişmeleri takip etmediğiniz ve pazarlama sürecinize dahil etmediğiniz zaman hedef kitlenize ulaşmak için pek fazla şansınız olmuyor.

Bu nedenle, teknolojik gelişmeleri de dikkate alarak hazırladığımız tavsiyelere hemen bir göz atmanızı öneriyoruz.

Ayrı Başlıklar Altında Kaliteli, Tatmin Edici İçerikler Sunmak

Genel bir başlık altında birçok soruya cevap veren içeriklerin yerine, ayrı başlıklar altında daha spesifik cevaplar içeren içeriklere yönelin. Kullanıcı artık kafasındaki bir soruya en iyi cevabı verebilen içeriklere daha çok ilgi gösteriyor. Hedef kitlenizin de sizin içeriğinizle karşılaştığında kafasındaki soruya tatmin edici bir cevap alabilmesini sağlayın.

Bunun için ekibinizle oturup, hedef kitlenizin hangi sorulara cevap aradığını belirlemeniz ve içerik pazarlama stratejinizdeki önceliklerinizi saptamanız gerekiyor.

Canlı Yayın İçerik Trendine Uyum

Ünlülerin ve markaların; YouTube, Facebook ve Instagram üzerinden canlı yayın video paylaşımları geçtiğimiz dönemde hız kazandı. Bir araştırmaya göre tüketicilerin %82’si canlı yayın videolarını diğer sosyal medya gönderilerine göre daha çok tercih ediyor. Bunun altında yatan neden de o an aslında binlerce kişiye ulaşan canlı yayının kullanıcıya yayına aktif şekilde katılıyor hissi verebilmesi. Hemen hemen her yazımızda içeriklerinizde hedef kitleniz ile duygusal bağı kurmanın önemini vurguluyoruz. Canlı yayın içerikleri de markanız ile hedef kitleniz arasında o duygusal bağı kurmanızı kolaylaştırıyor.

Tabii ki, “Söz uçar, yazı kalır” denir. Firmanız veya markanız için canlı yayın araçlarını daha aktif kullanmaya başlamanızı öneriyoruz. Ancak canlı yayın videolarının yazılı içeriklere bir alternatif oluşturmadığını lütfen aklınızdan çıkarmayın ve yazılı içerikleri pazarlama stratejinizin daima temeline yerleştirin.

Hedef Kitlenin Gittikçe Kısalan Dikkat Süresini Hesaba Katmak

Her gün hepimizin önünden yüzlerce içerik geçiyor. İçerik sayısındaki artışın en gözle görülür sonucu ise kullanıcıların sadece birkaç saniye içerisinde ilgisini çekmeyi başarabilen içeriklere yönelmesi. Eğer hedef kitlenizin ilgisini video içerikte ilk 3 saniyede, yazılı içerikte ilk birkaç cümlede çekemediyseniz pek şansınız yok. Yakın bir geçmişte 15-20 saniye olan kullanıcı dikkat süresi şimdi 3 saniyeye kadar düştü. Evet kullanıcıyı yakalayabilme süreniz bu kadar kısa! O yüzden bu fırsatı gayet iyi değerlendirmeniz gerekiyor.

Görsel Pazarlamaya ve Hikayeleştirmeye Önem Vermek

Pazarlamada görsellik önemli. Özellikle; yüksek kaliteli, renkli, özgün görsel içerikler giderek önem kazanıyor. Çünkü okuyucu bu görseller sayesinde mevcut ruh halinden veya ortamından uzaklaşarak farklı bir ruh haline/ortama giriyor. Elbette sadece görseller yeterli olmuyor. Bunları iyi hikayelerle desteklemek de önemli. İçerik pazarlaması sürecinizde kaliteli görsellerin ve etkili hikayelerin fark yarattığını bilin.

Yukarıdaki başlıkta video içerik, yazılı içerik için kullanıcı dikkat süresini belirttik. Görsel içerikte ise okuyucunun ilgisini çekmek için sadece 8 saniyeniz olduğunu unutmayın. 8 saniyede okuyucunuzun ilgisini ya çekiyorsunuz ya da onu kaybediyorsunuz.

“Artırılmış Gerçeklik” Kullanımını Değerlendirmek

“Augmented Reality, AR” yani “Artırılmış Gerçeklik” son dönemde firmaların sıklıkla kullandıkları bir teknoloji. Sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine yerleştirilmesini sağlayan bu teknoloji sayesinde firmalar pazarlama süreçlerinde fark yaratmayı başarıyorlar. Artırılmış Gerçekliğin, yine sıklıkla adını duyduğunuz VR-Virtual Reality / Sanal Gerçeklikten farkı ise akıllı telefon ve ön kamera dışında başka bir araca ihtiyacı ortadan kaldırması. Artırılmış Gerçeklik halihazırda kozmetikten dekorasyona, gıda sektöründen insani yardım kampanyalarına kadar pek çok alanda kullanılıyor. İçerik pazarlama sürecinde dikkate alabileceğiniz ve değerlendirebileceğiniz bir teknolojik gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

İçerik Yayımını Sosyal Medya Platformları Üzerinden Yapmak

Web sayfaları ve bloglar uzunca bir süredir içeriklerle okuyucunun buluşması için en çok kullanılan platformlarken bu trend son dönemde değişmeye başladı. Artık kullanıcılar bir sosyal medya platformunda vakit geçirirken kendisini başka bir yere yönlendiren bağlantıları tıklamaktan kaçınıyorlar. Dolayısıyla içeriğin sosyal medya platformunda yayımlanması hedef kitleye ulaşmakta daha etkin bir yol oluyor. Küçük işletmeler halihazırda Facebook’u temel yayın platformları olarak yaygın şekilde kullanıyorlar. İçeriklerinizin ya tamamını ya da hedef kitlenizin dikkatini çekebilecek miktarını sosyal medya platformlarında paylaşmanızı öneriyoruz.

Müşteri Bilgilerini Kayıt Altına Almak

İçerik pazarlaması ve müşteri bilgileri birbiriyle bağlantılı süreçlerdir. Mümkün olduğunca müşterilerinizin mesleği, yaşadığı şehir, yaşı, ilgi alanları, satın alma süreçleri gibi verileri kayıt altında tutun. Kayıt altına aldığınız bu verileri kategorize etmeniz daha sonra o müşterilere kişiselleştirilmiş içerik sunabilmeniz açısından önemli. Hedef kitleye ulaşmanın giderek zorlaştığı bu dönemde kullanıcı bilgilerinin oluşturulması ve kişiselleştirilmiş içerikler gün geçtikçe değerli hâle geliyor.

Biz İçerik Bulutu olarak, 2018 yılında da içerik pazarlaması sürecinde ihtiyaç duyduğunuz her an desteğe hazır olduğumuzu belirtiriz.

Bizi takip etmeye devam edin.

Önceki Yazılarımızdan Bazıları

İlham Verici Pazarlama Teknikleri: Starbucks Örneği

Bırakın Rakamlar Konuşsun: İstatistiklerle İçerik Üretmek

Evergreen Content: Ölümsüz ve Taze İçerikler

Önce Göze, Sonra Gönüle: Tasarım ve İçerik

icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.