İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

Google’dan Bloglara Uyarı: Reklamlara Dikkat!

Google’dan Bloglara Uyarı: Reklamlara Dikkat!

Bloggerların şirketler tarafından bedava yahut geri göndermek üzere aldıkları ürünlerin tanıtımlarını yaparken uygulamaları gereken bazı adımları sizler için derledik. Bahsi geçen aşamaları izleyerek ürün tanıtımı yazınızın hem Google kurallarına uyum sağlamasını hem de ziyaretçilerinize maksimum faydayı sunmasını mümkün kılabilirsiniz.

Bugün bazı şirketler online pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak bloggerlara tanıtımlarını yapmaları için bedava ürün göndermeyi yahut bir blog içeriğinde bahsetmeleri adına inceledikten sonra geri gönderilmek adına ürünler yollamayı tercih ediyor. Google; ürünü yollayan şirketin yetkili kişisi de olsanız, ürünü tanıtacak blogger da, hem okuyucular için yararlı hem de Google Ağ Yönetimi Rehberi’ne uyum sağlayan bir içerik oluşturduğunuza emin olmak için aşağıdaki uygulamaları yerine getirmenizi öneriyor:

1. Gereken zamanlarda nofollow (takip etme) etiketini kullanmaktan çekinmeyin

Ürün ve servis karşılığında arama motorlarındaki sıralamayı etkileyecek linkler oluşturmak Google rehberinde belirtilen link kurallarını ihlal edebiliyor. Şirketler bazen bloggerları; şirketin sitesine, şirketin sosyal medya hesaplarına, ürünlerin satışını gerçekleştiren bir e-ticaret sitesinin sayfasına, ürünün tanıtımını içeren bir tanıtım servisi sayfasına ya da şirketin uygulamasını içeren uygulama dükkanı sayfasına yönlendirme yapma konusunda baskı yapabiliyor.

Organik olmadıklarından (Çünkü bahsi geçen link, şirket bedava ürün ya da servis teklif etmese, normal şartlarda paylaşılmayacaktı.) , bloggerlerın bu gibi linkleri verirken nofollow etiketi kullanması gerekiyor. Şirketlerin ve şirketlerin çalıştığı ajansların da bloggerlara bu linkleri nofollow etiketi ile paylaşmalarını hatırlatarak bu konuda kendilerine düşen vazifeyi yerine getirmeleri önem taşıyor.

2. Reklam ilişkisini takipçilerinize açıklayın

Kullanıcılar sponsorlu bir içerik görüntüleyip görüntülemediklerini bilmeyi arzu ediyor. Bunun yanında, bazı ülkelerde sponsorluk ilişkisini açıklamayı zorunlu kılan birtakım yasalar bulunuyor. Reklam ilişkisini belirten ibare blog içeriğinin herhangi bir yerine konabilse de içeriğin en üstüne konan ve okuyucuyu yazıyı okumadan önce uyaran konumlandırma en kullanışlı olan yerleştirme olarak sayılıyor.

3. İlgi çekici ve benzersiz bir içerik üretin

En başarılı blogların ziyaretçilerine siteye geri dönmeleri için ikna edici bir neden veren bloglar olduğu görülüyor. Şayet bir blogger iseniz; kendi alanında sıkça danışılan bir bilgi kaynağı olmayı denemeniz, başkalarının öğrenmeyi arzu ettiği kullanışlı bir niş başlık hakkında bilgi vermeniz ya da üst düzey uzmanlığınız ve kaynaklarınız sayesinde yalnızca sizin tarafınızdan üretilebilecek seçkin ve ayrıcalıklı bir içerik sağlamanız gerekiyor.

Daha fazla bilgi için Google Ağ Yöneticisi Yardım Merkezi Forum’una uğrayabilir, aklınızdaki soruların cevaplarını daha net bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Not: Bu içerik Google Resmi Webmaster blogunda yayınlanmış bir içeriktir. İçerik Bulutu tarafından sizin için çevrilmiştir.

The following two tabs change content below.

icerikbulutu.com

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.