İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

Google I/O 2016’da Öne Çıkan 8 Gelişme

Google I/O 2016’da Öne Çıkan 8 Gelişme

İki hafta kadar önce, 7.000’in üzerinde geliştirici Google I/O 2016 etkinliğinin gerçekleştiği Google Mountain View merkez binasında bir araya gelerek search konusunda oldukça heyecan verici gelişmelerden haberdar olma fırsatını yakaladı.

İnsanların günlük bilgi ihtiyaçlarını karşılamak için her gün milyarlarca defa ziyaret ettiği Google, I/O’da tanıttığı yeni özellik ve araçlar ile kullanıcıların ve yayıncıların günümüz dünyasının search atmosferinden maksimum düzeyde faydalanmasına verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi.

Yayıncıların kendileri ile bütünleşip büyümesini arzu eden ve bu istek doğrultusunda; Google Assistant ve Google Home gibi yeni arayüzlerle dönüşmeye ve gelişmeye devam eden Google’un bu seneki I/O etkinliğinde dikkat çeken başlıklar şunlar oldu:

1. Rich Card’ların tanıtılması

SEO’da fark yaratan bir etiketleme formu olan rich snippets’lar üzerine kurulan yeni bir arama sonucu formatı olan rich cards’ın tanıtımı yapıldı. Schema.org’u kullanarak hazırlanan ve içeriklerinizin Google’da çok daha dikkat çekici ve görsel olarak güçlü olmasını sağlayan rich cards, şu an İngilizce dilinde mevcut olup yalnızca yemek tarifleri ve film tanıtımları için kullanılabiliyor.

Kısa bir süre içinde diğer içerik türleri için de aktif hale gelecek olan rich card’lar, carousel halinde (atlıkarınca gibi dönen) sağa sola giden çoklu kartlar olmaları ile sitenizin tanıtımını daha iyi yapmanıza olanak sağlarken daha iyi bir mobil kullanım deneyimini de mümkün kılıyor.

Google IO

Rich card’lar hakkında daha detaylı bilgi edinmek için bu yeni özellik hakkında ekran görüntüleri ve farklı işaretleme formatlarına ait kod örnekleri sunan yeni Google galerisini ziyaret edebilir ya da devByte rich card videosunu izleyebilirsiniz.

2. Yeni Search Console raporu

Google’un, ağ yöneticileri ve geliştiricilerin arama sonuçlarındaki performanlarını daha iyi takip edip ölçebilmeleri için hazırladığı yeni Search Console raporunun lansmanı gerçekleştirildi.

Yaptıkları rich card işaretlemelerinin geçerli olup olmadığı konusunda geliştiricilere yol gösteren raporda, daha fazla alanda işaretleme yapıldığında fayda sağlayan “arttırılabilir kartlar” (enhanceable cards) üzerinde duruluyor. Raporda ayrıca, yeni search appearance filtresinin ağ yöneticilerinin AMP ve rich card’ları kullanmak suretiyle trafiklerini daha rahat filtreleyebileceğinden bahsediyor.

3. Gerçek zamanlı indeksleme

Şu bir gerçek ki kullanıcılar tarif ve filmlerden çok daha fazlasını search ediyor. Şu anda neler olduğunu aktaran bilgiler, kullanıcıların Google’da en çok aradığı veriler arasında.

Bu bilgiden yola çıkan Google; kullanıcılarının gerçek zamanlı etkinliklere dair taptaze içeriklerle anında buluşmasını mümkün kılacak gerçek zamanlı indekslemeyi getiriyor.

Gerçek zamanlı indeksleme ile birlikte; içeriğin ağır bir şekilde işlenip indekslenmesini beklemek yerine, yayıncılar Google Indexing API’yi kullanarak içeriklerini gerçek zamanlı bir şekilde indeksleyebilecekler.

Gerçek zamanlı indeksleme henüz ilk aşamalarında olsa da, Google bu harika gelişmenin deneme sürümünü yaz sonuna doğru lanse etmeye hazırlanıyor.

3. AMP ile Hızı Yakalamak

Google; mobil interneti hızlandırmak için AMP’nin (Accelerated Mobile Pages) kullanımı konusunda bir güncelleme yaptığını açıkladı.

Google bu günceleme ile iOS ve Android Google uygulamalarına AMPed haber carousel’lerini getirmenin yanında, AMP ve rich card’ları birleştirerek bir nevi hız deneyi yapacak.

Burada AMP konusunda kısa bir bilgi vermek gerekebilir. Google Search, AMP’yi içeriklerin anında yüklenmesini sağlamak adına kullanıyor. %40 kullanıcının 3 saniyeden uzun sürede yüklenen sayfaları terk ettiği düşünülecek olursa hızın arama motorlarındaki önemi çok daha iyi anlaşılabiliyor.

Google’un bu güncellemesi hakkında daha iyi fikir sahibi olmak adına Google AMP blog’unu ve github sayfasını takip edebilirsiniz.

5. Yeni ve daha gelişmiş bir Yapısal Veri Testi Aracı

Google etkinlikte Yapısal Veri Testi Aracı’nı güncellediğini duyurdu. Artık araç DevSite arama galerisi ve yeni arama önizleme servisi ile sıkı sıkıya entegre olmuş bulunuyor ki bu durum da rich card’larınızın arama sonucu sayfasında nasıl görüneceğini önizlemenizi mümkün kılıyor.

6. App Indexing’in artık yeni bir yuvası ve yeni özellikleri var

Etkinlik sırasında bilgisi verilen bir diğer konu ise App Indexing’in Google’un birleşik geliştirici platformu olan Firebase’a taşınması oldu. Duyurunun detaylarının anlatıldığı etkinlik oturumu videosunu izleyerek Firebase App Indexing ile uygulamanızı nasıl geliştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

7. App Streaming (Uygulama Akışı)

App streaming (Uygulama akışı), Android kullanıcılarının indirmeye veya kurmaya gerek kalmadan oyunları denemesini sağlamanın yeni bir yolu. Üstelik bu özellik şimdiden Google Search’te mevcut! App streaming hakkında daha detaylı bilgi almak için etkinliğin ilgili oturumunu izleyebilirsiniz.

8. Yenilenen dokümantasyon

Google dokümanlarını, takip etmeyi kolaylaştıran başlıksal klavuzların etrafında toplayarak geliştirici dokümantasyonunda yenilenmeye gittiğini açıkladı.

Sizler için listelediğimiz 8 maddeden de anlaşılabileceği gibi Google I/O 2016, arama dünyası ve arama motoru pazarlaması konusunda devrim yaratacak yeniliklerin habercisi oldu.

Google Developers ve Firebase Youtube kanallarını ziyaret edebilir, kanallardaki oturum videolarını izleyerek I/O esnasında paylaşılanlar ve bizleri yakın gelecekte bekleyen gelişmeler konusunda çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Kaynak: https://webmasters.googleblog.com/2016/06/search-at-io-16-recap-eight-things-you.html

The following two tabs change content below.

icerikbulutu.com

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.