İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

E-Ticaret ve İçerik Pazarlaması: 2018’de Uygulayabileceğiniz Yöntemler

E-Ticaret ve İçerik Pazarlaması: 2018’de Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Pazarlamacıların %93’ünün kullandığı içerik pazarlaması, yavaş yavaş dünyayı ele geçiriyor ve hiç de güç kaybedecek gibi görünmüyor. Maliyeti göz önünde bulundurulduğunda içerik pazarlaması, geleneksel pazarlamadan %62 daha ucuz olmasına rağmen 3 kat daha fazla potansiyel müşteri kazanmaya olanak sağlıyor.

İçerik pazarlamasını kısa süre içinde e-ticaret işletmenizin trafiğini, dönüşüm oranını ve daha da önemlisi satışlarını artırabilecek bir pazarlama aracı haline getirmek ise sizin elinizde. Peki ama ortada bu kadar çok içerik varken hangisine odaklanmalısınız?

E-ticaret işletmeniz için uygulayabileceğiniz en doğru içerik pazarlaması yöntemlerini ve doğru içerikle başarıya nasıl ulaşacağınızı öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edin!

İçerik Pazarlaması Neden E-Ticaret Markaları İçin Önemli?

İçerik, markanızın en büyük iletişim kaynağıdır. Ürün ya da hizmetlerini sadece internet üzerinden satan bir e-ticaret şirketi, potansiyel müşterileriyle sadece içerik aracılığıyla iletişime geçebilir. Müşteriler de bir ürünü ya da hizmeti sadece güvendikleri şirketlerden satın alırlar. Çevrimiçi alışveriş yapan kişilerin %88’inin karar verirken ürün yorumlarını incelemelerinin sebebi de budur. Ürününüzü satın almadan önce size güvenebileceklerinden emin olmak isterler. Peki müşterilerin güvenini kazanmanın yolu nedir? Cevap çok basit: içerik pazarlaması.

E-Ticaret İçerik Pazarlamasında Uygulayabileceğiniz 5 Yöntem

Dönüşüm oranlarınızı artıracak bir içerik pazarlaması stratejisi oluşturmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayarak başarıya ulaşın.

1. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Sonuç getirecek mükemmel içerikler oluşturmak için kime hitap ettiğinizi bilmelisiniz.

Peki kime hitap ettiğinize nasıl karar verebilirsiniz? Tabii ki buyer persona’yla. Buyer persona, ideal müşterilerinizin ortak özelliklerinin toplanmış olduğu bir müşteri profilidir. Bu profil genellikle isim, yaş, yaşanılan yer, iş, eğitim ve gelir düzeyi, ilgi alanları ve hobiler gibi temel bilgilerle oluşturulur.

Buyer persona’nızı olabilecek en hassas ve en doğru şekilde oluşturduktan sonra bir içerik pazarlaması stratejisi oluştururken buyer persona’ya danışmalısınız. Müşteri profilinizi analiz edin ve okumaktan keyif alacağı konular düşünün. Bunun için Facebook, Twitter ya da forumlarda araştırma yapabilir; elde ettiğiniz sonuçlara benzer içerikler üretebilirsiniz.

2. İçerik Türlerinizi Çeşitlendirin

“İçerik” dendiğinde blog içerikleriyle sınırlı olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bir blog oluşturmak e-ticaret içerik pazarlamasına başlamak için harika bir yol olsa da içerik türlerinizi çeşitlendirmek, buyer persona’nızın okumaktan keyif alacağından emin olduğunuz içerikler üretmenize olanak tanıyacaktır. Sadece blog içeriği ürettiğinizde başka türden içerikler görmek isteyen büyük bir grubu kaçırabileceğinizi unutmamalısınız.

3. Tüm İçeriklerinizi SEO’ya Uygun Olacak Şekilde Düzenleyin

Organik trafik, e-ticaret markaları için enönemli trafik kaynağıdır. Google’da üst sıralara ulaşmak ve içerik pazarlama stratejinizden sonuç elde etmek istiyorsanız arama motoru optimizasyonu şart.

SEO konusunda bilgi sahibiyseniz anahtar kelimelerin SEO’da büyük bir rol oynadığını bilirsiniz. Ancak bulduğunuz her anahtar kelimeyi içerik içerisinde kullanmadan önce e-ticaret sitenizde en büyük etkiye sahip olacak anahtar kelimeleri araştırmak akıllıca olacaktır. (Tam bu noktada hedef kitlenizi bilmek çok önemli.) Sektörünüzle ilgili anahtar kelime araştırması yapmak için keywordtool.io gibi farklı araçları kullanabilirsiniz.

– Kısa anahtar kelimeler: Genelikle ürün ve hizmet sayfalarında kullanılır, ticari amaçlı anahtar kelimelerdir, bu yüzden bu tür anahtar kelimelerde rekabet fazladır. Örn: erkek spor ayakkabı

– Long-tail keyword: Genellikle blog gibi pazarlama içeriklerinde kullanılır, ticari amaç gütmedikleri için okuyucunun güvenini ve bununla bğlantılı olarak satışları etkiler. Örn: yaşlı erkekler için en iyi spor ayakkabı

Bulduğunuz anahtar kelimeleri URL, meta başlıkları ve açıklaması, başlık etiketleri ve on-site içerikte kullanmalısınız. Bu, arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamasına ve sayfanın sıralamasına karar verilmesine yardımcı olur.

4. Eski İçeriklerinizi Güncelleyin

Eski içeriklerinizi güncelleyerek organik arama stratejinizi bir adım daha ileri alabilirsiniz. Peki ya neden? Çünkü taze içerik Google için bir adım daha öndedir. Google’ın algoritması, bir kullanıcının sorgusu için en alakalı sonuçları gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden her zaman evergreen (sürekli) içeriklerle güncel içerikleri aynı anda kullanmalıyız. Müşterilerinize yılın her günü faydalı sağlayacak içeriklerin yanı sıra günümüzle alakalı taze içerikler de sunmalısınız. Mevsimsel ya da dönemsel içeriklerinizi meta başlıklarını yenileyerek ya da içerikte bahsedilen eski ürünleri yenileriyle değiştirerek güncelleyebilirsiniz.

Google Analytics hesabınıza gidin ve hangi içeriklerin trafiğinin azaldığını tespit edin. Trafiği azalan içerikleriniz içinse şu adımları uygulayın: yeni veri göstergeleri ekleyin, yenilediğiniz içeriğinize iç bağlantılar ekleyin, belirli kısımları baştan yazın, mevcut yıl için uygun hale getirin (örneğin içerik 2015 yılında yazıldıysa tarihleri mevcut yıla göre güncelleyin), yeni bir anahtar kelime araştırması yapın.

5. Tutarlı Olun

E-ticaret içerik pazarlaması için son adım çok basit: tutarlı olmak. Bloglarında düzenli olarak lobg içeriği yayınlayan pazarlamacıların %82’si uyguladıkları inbound pazarlama taktiklerinden düzenli olarak olumlu bir yatırım getirisi (ROI) görmektedirler. Siz de benzer bir içerik stratejisi oluşturarak benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

Markanız için en uygun programı belirleyin. Ayda kaç adet içerik yayınlayabilirsiniz? Cevabınıza göre bir yayın planı hazırlayın. Örneğin ayda 4 içerik için yayın gününüz her hafta aynı olmalıdır. Eğer internet kullanıcıları her hafta Salı günü bir içerik yayınlamanızı bekliyorlarsa her hafta Salı günü blogunuzu ziyaret edeceklerdir. Trafik çekmenin önemli olduğunu unutmayın. Web sitenizi ziyaret eden birileri yoksa satışa dönüştürebileceğimiz potansiyel müşterileriniz de yok demektir. Bu yüzden sık sık ve düzenli olarak içerik yayınlayın. Çünkü içerik, e-ticaret sitenizin ziyaretçileriyle aranızda bir bağ kurmanın en önemli yoludur.

Yayınlayacağınız içeriklerin kaliteli olduğundan emin olun. Bir güven ilişkisi kurmak isteyeceğiniz ziyaretçilerinize kalitesiz, fayda sağlamayan, vasat içerikler sunmak istemezsiniz. Aradaki dengeyi bulun ve markanız için en uygun olacak içerik planını oluşturun. Her hafta 4 adet kötü içerik yayınlamak yerine haftada 1 kaliteli içerik yayınlamak web sitenize daha çok fayda sağlayacaktır.

İçerik pazarlamasının uzun vadeli bir yatırım olduğunu unutmayın. Müşterilerin satın alma kararlarında büyük etkisi olan güveni inşa etmek zaman alır. Güvenin oluşması ve satışlarınızın artması için sabırlı olun.

Kaynak: https://blog.salesandorders.com/ecommerce-content-marketing-2018?hs_amp=true

The following two tabs change content below.

icerikbulutu.com

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.