İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

39 SEO Uzmanı 2017’nin ve İlerisinin En İyi 3 SEO Trendini Anlatıyor!

39 SEO Uzmanı 2017’nin ve İlerisinin En İyi 3 SEO Trendini Anlatıyor!

39 SEO Uzmanı, 2017 yılında ve ilerisinde görebileceğimiz en önemli üç SEO trendini anlattı. En fazla oyu; mobilin optimizasyonu, kaliteli içerik, sesli arama, mikro formatlar ve yapay zeka aldı. Alameda Internet Marketing’in blogunda yayınlanan bu içeriği için çevirerek sizleri SEO’nun parlak geleceğine götürüyoruz!

Çok geniş olan SEO dünyasında gelişmekte olan her değişiklikten haberdar olmak zor. Nihayet SEO stratejilerinden birini kullanmayı öğrendiğinizde, aslında bu stratejinin kullanım süresinin dolduğunu ya da artık Google tarafından yasaklandığını anlıyorsunuz ve tamamen yeni olan, başka bir strateji öğrenmeniz gerekebiliyor.

İleride SEO’dan ne beklememiz gerektiğini öğrenmek istiyoruz. Bu yüzden de 39 uzmana ulaştık ve bu soruyu onlara sorduk:

Sizin 2017 ve ilerisinin en iyi 3 SEO trendi nedir?

Uzmanların belirlediği trendlerden temel olanları; Mobil optimizason (18 oy), Kaliteli ve Epik İçerik (13 oy), Sesli Arama (9 oy), Mikro Format (7 oy), Yapay Zeka (5 oy).

Teknik SEO (AMP sayfaları, Mobil SEO uygulamaları şu an arama sonuçlarında görünenler) önemli hale geliyor. Al (Yapay Zeka) trendinin yükselişe geçmesiyle beraber içerik, makineler tarafından oluşturulacak hale gelebilir.

Mikro formatlar ve yerel SEO’yu en iyi şekilde kullanmak önemli. İçerik büyük de olsa küçük de olsa epik olmalı. Youtube’un ikinci en büyük arama motoru olmasıyla beraberse video içerik yükselişte.

39 Uzmana Göre 2017 ve Sonrasının En İyi 3 SEO Trendi

1-Aaron Wall

Aaron Wall 2003 yılında search’ü kapsamlı bir şekilde çalışan bir SEO Uzmanı. Aaaron hakkında daha fazla bilgiye seobook.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Aaron’un Cevabı:

Sıkıştırma: Önceden bedava/organik olan trafik akışlarından, normal bir sonuç olarak ödemeli kanallara geçilmesi, daha çok ve daha büyük reklamlar ve “kazı-at” dikey arama listeleri ile birlikte yerinden edildi.

Pazarı En İyi Şekilde Kullanma: Dikey arama platformlarının Google ve Facebook’a karşı koymak için uyguladığı agresif konsolidasyon, onların reklam programlarını uzatarak ve Facebook Instant Articles & Google AMP’yi misafir ederek değer zincirinin daha fazlasını çiğniyor. Bu durumu zaten Expedia’nın edindiği Travelocity & Orbitz gibi seyahat konularında görüyorsunuz.

Algoritmik Olarak Üretilmiş İçerik: “Algoritmik” içeriğin yükselişi, Facebook, Google ve diğer büyük platform oyuncularının yarattığı otomatikleştirilmiş çözümleri, “içeriğinizi kendi web sitenizde ağırlayın” satış seçeneklerini yaratacak çitlerle kapladı. Aynı zamanda yayıncılar tarafından yukarıdaki iki etken, düşük karlı yayıncılara cevaben, reklam ilanı önleyicilerin yükselmesi etkeni ve ilanların daha az CPM aldığı (diyaloğun gözle görünür şekilde daha zor olması sebebiyle) ve sayfa başına yüklenen ilanların daha az gösterilmesiyle (bunun sebebi ekran boyutunun daha küçük olması) dinleyiciler mobile geçiş yaptı. Bu durum mobilin masa üstü ilanı, basılı ilan, sesli arama ve Al sohbet botları etrafında kurulmuş olan şirketlerin daha da çirkinleşmesi kadar kötü. Çünkü hızlı cevaplama bir çok ortak soruyu kazıyarak, kaynağın yayıncısından bir tek sayfa bile sağlamayacak ve önceden bedava olan, doğrudan navigasyonu ile gelen ziyaretçilerin birçoğunu artık ödeme yapmanız gereken bir duruma, yani markanın farkındalığını bir varlıktan, pahalı bir sorumluluğa çevirecek.

2.Adam Connell:

Adam Connell, Blogger, pazarlamacı ve girişimci. Hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.adamconnell.me adresinden faydalanabilirsiniz.

Adam’ın Cevabı:

*Anahtar kelimeleri değil, kullanıcı içeriğini en iyi şekilde kullanın. Anahtar kelimeler hala bir anlamda önemli ama asıl önemli olan, geleneksel sayfa üzerindeki SEO’yu kullanmaktansa arama sorularını doğrudan yanıtlamak. Bunun anlamı, içeriğinizin, başlık ve meta açıklamalarınızda verilen sözleri yerine getirmesi gerektiğidir. Yine de Google bazen kendi başlık ve/ya da açıklamalarını kullanacaktır. Odağınızı sadece kullanıcı deneyimine değil, içeriğin kullanılırlığına da verin. İnsanların bilgi eklemesi için ortamı ne kadar basitleştirirseniz o kadar iyi olur.

*Linklerin hala kat etmesi gereken uzun bir yol var. Linkler hala önemli ve bir süre daha önemli kalmaya devam edecek. Bir süredir nitelik önemli fakat, zaman geçtikçe daha da önemli hale gelecek. Link kazanmak için link oluşturmak, ilerlemenin bir yolu. Ancak link oluşturmada her zaman olduğu gibi, şu an işe yarayan taktikleri kullanmakla işler yürümüyor. Burada mesele gelecekte neyin işe yarayacağı. Neden mi? Çünkü Google, geçmişe yönelik ceza kesiyor ve yeniden ayağa kalkmak zor (ve pahalı) bir iş.

*Sayfa açılma süresi daha çok önem kazanacak. Mobil aramaların artmasıyla sayfa açılma süresinin daha fark edilebilir bir kademe faktörü olacağını ön görüyorum. İyi haber ise, teknolojiye ev sahipliği yapmak daha iyi hale geliyor ve mobil sayfa açılma süresini hızlandırma amacıyla Google AMP’ ye baskı yapmak hiç olmadığı kadar kolay.

3.A.J. Ghergich

A.J. Ghergich, Ghergich & Co şirketinin kurucusu. Hakkında daha fazla bilgiye Twitter’dan ulaşabilirsiniz.

Ghergich’in Cevabı:

*AMP sayfaları mobil üzerinde giderek daha fazla önem kazanacak.

*HTTPS yeni web siteleri için bir zorunluluk haline gelecek ya da var olan web siteleri üzerinde daha büyük ölçekli güncellemelerin yapılması gerekecek.

*Sayfanın üzerindeki SEO, Google içeriğin kaynağını daha iyi anlamak için Hummingbird gibi güncellemeleri kullandığı için daha kolay hale gelecek. Bu durum kelimesi kelimesine verilen anahtar kelime eşleşmelerinin daha az hayati önem taşımasına yol açacak.

4.Andy Crestodina

Andey Crestodina Orbit Media’nın kurucusu ve stratejik direktörü

Andy’nin Cevabı:

*Anahtar kelimelerin süresi doldu. Konular daha çok ilgi görüyor.

Google anlamsal arama motoruna evrilmeye devam edecek. Bu akıllı pazarlamacıların anahtar kelimelere değil, konular üzerine yoğunlaşacağı anlamına geliyor. Bu durumun adına semantik SEO deniyor. İşin özü, birincil cümlenizle ilgili bütün cümle ve kelimeleri buluyor ve kullanıyorsunuz. Yani içeriğinizi daha geniş bir konu içeriğine yaymış oluyorsunuz.

*Daha çok reklam!

Ziyaretçinin bir şey satın almak için yaptığı herhangi bir arama olan, “İşlemsel aramalar” için Google’ın organik arama sonuçları reklamlar ile daha kalabalık olacak. Bu evrensel arama sonuçlarının geçirdiği bir evrim ve yani Google için milyarlarca kar payı demek oluyor. Bu durumdan hoşlanmayan ziyaretçiler sabit bir sızıntı ile Duck Duck Go’ya geçiş yapacak.

*Google Twitter’i satın alacak.

Evet, bu olacak. Ben size şimdiden söylüyorum, sonra şaşırmayın. Çok ani bir şekilde satın alacak fakat bununla birlikte yapılacak olan değişiklikler yavaş yavaş bir kaç sene içerisinde yapılacak. En sonunda Twitter sorunsuz bir şekilde Google+’a dahil olacak ve AdWords Twitter akışlarında görünmeye başlayacak.

seo-uzmanlari-seo-trendi

5.Annalisa Hillard

Annalisa Hillard PolePositionMarketing.com sitesinde arama stratejisti.

Annalisa’nın Cevabı:

SEO da tutarlı olarak değişen birşey varsa o da arama sonuçlarıdır ve arama sonuçları değişmeye devam edecek.

Optimizasyon hedefi – iyi bir sırada yer almak ve web sitenize gelen trafiği kaliteli bir hale getirmek – değişmedi ve bu hedef önemli olmaya devam edecek.

Arama sonuçlarını etkileyecek ve Web siteleri en iyi şekilde optimize edilebilecek etkenler şu şekilde:

-Sesli aramanın artışı,

-Semantik aramanın dahil edilmesi, (derin öğrenim ile)

-Masaüstü aramalarının mobil sayı fazlalığı.

6.Artem Galimov

Artem Galimov; Keyword Tool kurucu ortağı.

Artem’in Cevabı:

*Kullanıcılar artık konuşur gibi soru soruyor.

Google bugünlerde SERP’leri oluşturmak için yapay zeka kullanıyor. Arama sonuçları daha iyi olmaya başladı ve insanlar online bilgi bulabilmek için daha geniş ve konuşma halinde sorular sormaya başladı. Bence, SERP’leri domine eden bir çok Web sitesi adapte olmakta çok yavaş kaldığı için, bu durum muazzam fırsatlar yaratıyor. Müşterilerimizin çoğu sıra dışı anahtar kelimeleri hedef alarak inanılmaz sonuçlar alıyor. Bu anahtar kelimeler genellikle düşük oranda rekabet ediyor ve çok güzel bir trafik dönüşümünü beraberinde getiriyor.

*Mobilin devamlı gelişiyor.

Bildiğimiz gibi hergün daha fazla insan cep telefonunu bilginin birincil kaynağı olarak kullanıyor. Bu durum işleri oldukça değiştiriyor ve bence bu durum, SEO profesyonelleri için birçok fırsat yaratıyor. Bunun yanı sıra mobilin optimizasyonu bence birçok pazarlamacının bazı konular için içerik yaratmadan önce ilk düşünmesi gereken şey.

*Sesli arama daha geniş bir kitle tarafından benimsenecek.

Ses tanıma algortimaları daha iyiye gittiğine göre, 2017’den itibaren daha çok insanın mobil üzerinden sesli aramayı kullanacağını düşünüyorum. Büyük ihtimalle, bilgiyi aramak, Google’a soru sormak ve konuşma şeklinde sorular sormak temel eylemler olacak.

7.Ben Wynkoop

Ben Wynkoop hakkında daha fazla bilgiye benwynkoop.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Ben’in Cevabı:

Bazen ileriye bakarken neye odaklanacağınızı anlamak zordur. Çünkü birçok insan SEO’nun bir yıl sonrasına göre tamamen değiştiğini iddia eden içerikler yazıyor. Ortalıktaki birçok iddiaya rağmen, sıralama faktörlerinin bir seneden başka bir seneye büyük ölçüde değişme ihtimali yok. Fakat buna karşın teknoloji kısa bir sürede büyük değişiklikleri zorladı.

*Yerele özgü AdWordlerin yer almasının organik sonuçları düşürmesi mümkün.

2017 ve sonrasında arama motoru optimizasyonu, artan öncelikli mobil kullanımı ile en büyük değişikliklerden birini getirecek. Özellikle yerel aramadaki küçük şirketler. Sonuçta Google mobil aramada para basmayı daha iyi başarıyora benziyor. Çünkü Google’a göre Google üzerinde yapılan mobil aramaların üçte birinin içeriği yerel. Google, Google Maps üzerinde yapılan yerel arama reklamlarının yolunu açtı ve en iyi listelemelerini reklam halinde yapmalarını takiben iki organik listeyi de içerecek yerel üç öğeli lokal aramalara yer vermek için hazırlandı.

Atılması gerek adım: İş dünyası yerel aramaya tarihi açıdan bakmalı ve yerele özgü AdWord’lerin yerine geçenleri yerel SEO çabaları ile birlikte test etmeli.

*Anahtar kelimeler bitmedi.

Anahtar kelimelerin artık kullanılmadığını söylemek, dikkat çeken bir blog yazısı başlığı olabilir fakat, bu doğru değil. Google, insan değil ve bu da özgün anahtar kelimelerin sizin sayfalarınızda neden bahsedildiğinin anlaşılmasına yardımcı olmak ve otomatik öğrenme gibi gelişmelerin, arama motorlarının içeriğinizi daha iyi anlaşılması için yol yapıyor.

Atılması gerek adım: Sayfaları anahtar kelimeler için optimize etmenin, URL biçiminizde hiyerarşi kullanarak, Web sitenizde her konu için bölüm ayırmanın ötesine geçin.

*Sesli arama bir sonraki sınır.

Yakın gelecekte sesli arama, yazılı arama ile rekabet edecek. Ve büyük bir öngörü; uzak gelecekte sesli arama hepimizin etrafında olacak. Ses kontrolü ve arama uygun bir kişisel asistan olarak geliştiğinde, arabanızda, evinizin her yerinde hizmet veren, Amazon Echoya benzeyen uygulamalar olarak yer alacak ve o kadar yaygınlaşacak ki, akıllı evler normal hale gelecek.

Atılması gerek adım: Şimdilik çevreyi neyin sesli arama sonuçları ile domine ettiğine ve ulaşılan sonuçları optimize etmeye dikkatinizi verin. Örneğin, Iphone’da SIRI’ye “Yakınımdaki Lasik göz cerrahını bul.” dediğinizde Yelp listeleri karşınıza çıkacaktır ve bu yüzden Yelp listelerinize emek harcamanız iyi bir fikirdir.

8.Danny Dover

Danny Dover, SEO Sırları kitabının yazarıdır. Hakkında daha çok bilgi edinmek için www.lifelisted.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Danny’nin Cevabı:

2017 ve sonrasının en önemli ilk üç trendi aslında tek pano trendi, Yapay Zeka (AI). AI zaten arama motorlarının “Web sitesi sırala” belgelerini değiştirmeye başladı ve buna devam edecek. Pazarlamacıların etkileneceği kısım, kişisel özgün optimizasyonlara (yani H1 ya da Alt Text gibi) dayanmayı bırakmaları ve insanların (bilgisayarlardan sonra) online bilgiyi nasıl yorumladığını, kavradığını, öğrendiğini ve paylaştığını en iyi şekilde kullanacak, daha büyük, daha değerli içerik parçaları üzerinde çalışmaları gerekecek.

9.Dave Schneider

Daver Schneider NinjaOutreach kurucu ortağı ve CEO’su.

Dave’in Cevabı:

*Hatırlı Pazarlama

Hatırlı Pazarlama hiç olmadığı kadar trend oldu. Bloggerlar daha geniş çapta dinleyiciyi topladığı için markalar onlarla çalışmak istiyor ve bunu daha uygun fiyatlı ve pazarlamanın daha az araya girdiği bir iş olarak görüyorlar.

*UI UX

Hala iyi UIUX için optimize olmamış birçok web sitesi var ve buna sayfanın yavaş açılması, kafa karıştırıcı navigasyon ve mobil uzmanlığın yeterli olmaması dahil. Ancak bu konu hakkında daha iyiye gidiyoruz. Ve 2017’de bu konu üzerine daha çok odaklanılacağını düşünüyorum.

*Duyarlılık/Link Oluşturma

Günün sonunda link oluşturmanın genel olarak hala duyarlılık + içerik pazarlaması ile elde edildiğini düşünüyorum. Bu aynı zamanda sıralamanızı yükseltmenin en etkili yolu ve yakın zamanda da bunun değişeceğini sanmıyorum.

seo-uzmani-google

10.David Leonhardt

David Leonhardt, The Happy Guy Marketing genel müdürü. www.seo-writer.com, Twitter ve Pinteres kaynaklarından hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

David’in Cevabı:

2017’nin en iyi üç SEO trendi mobil, mobil, mobil! Dünya mobilleşiyor ve bu sırada köpek kuyruğu değil, kuyruk köpeği sallamaya başlayacak. 2017’nin sonunda masaüstü aramaların bile mobil optimizasyonundan etkileneceğini düşünüyorum.

Tamam, bu cevabım hileliydi. İşte 2017 için iki trend daha:

*SERP’lerde sosyallık daha önemli hale geliyor.

Google hala Google Plus’a olan inancını kaybetmedi ve şimdi onu elinde tutmak için başka bir nedeni daha var. Microsoft artık (SlideShare’ in sahibi olan) Linkedin’i satın alarak sosyal medya oyununa girdi. Ve Twitter kime satıldı?.. Durun, beklemek zorundayız. Belki Apple’a? Yani sosyal medya entegrasyonu için beklemede kalın.

*IOT (Internet of Things)

Evet, 2017’de Şeylerin İnterneti’nin başlayacağını tahmin ediyorum. Arama, GPS, online sipariş (belki de buzdolabınızı doldurmak için) ve sosyal medya bağlantıda olacak. Eğer kurabiyelerin fotoğrafını paylaşmaya hazırsanız ve eğer sadece bir tane daha “Bakın akşam yemeğinde ne yiyorum?” tweeti atmak üzereyseniz, sadece “Bakın buzdolabımın arkasında ne yetişiyor” tweetleri için bekleyin. Nefis.

11.Dominic Wells

Dominic Wells, Human Proof Designs’ın kurucusu.

Dominic’in Cevabı:

Her zamanki gibi 2017 için de SEO “trendleri” olacak fakat, bunlara dikkatinizi vermeyin. Bu piyasada trendler uzun süre dayanmıyor, fazla abartılıyor ve sonuç olarak uzun süreli bir ortamda kısa süreli kazanç elde ediliyor. Guestographicler’e ve son birkaç senenin diğer kopyala yapıştır tekniklerine bakın. En başında ise yaramış olabilirler ama şimdi ne zaman elime “duyarlılık” çabasındaki içeriklerden geçse, görmezlikten geliyorum. SEO’da başarılı olmak isteyenlere, standart olan yöntemlerin en iyilerini kullanarak devam etmelerini öneririm.

Bu sene ne olursa olsun işe yarayacak şeyler şu şekilde;

*İlişkiler ile link oluşturun. İlişki kurmaktan daha iyi hiçbir şey yoktur.

*İyi içerik koymaya odaklanmaya devam edin. Ama bu içerik olsun diye içerik koymak demek değil.

*Son trendi bulmaya çalışmayı bırakın.

12.Eric Enge

Eric Enge, Stone Temple Consulting’in kurucusu ve CEO’su.

Eric’in Cevabı:

*Uygulamalar, derin linkleme ve App Store Optimizasyonu’na artan ölçüde SEO ilgisi oluşacak (zaten oluşmalı!).

*Sayfa açılma hızı daha büyük sıralama faktörü haline gelecek, özellikle de mobil arama sonuçlarında.

*Öncelikli olarak AMP, mobil performansını hızlandırmak için, ilgi görme konusunda yükselişe çıkacak

13.Eric Herbert

Eric Herbert, Evolvor’un kurucusu.

Eric’in Cevabı:

En iyi üç SEO trendi mi? Verebileceğim en iyi tavsiye bir tane.

*SEO trendleri hakkında endişlenmeyi bırakın.

*Ortaya, insanların sizin ürününüz ve hizmetinizden bahsedeceği, gerçek pazarlama kampanyaları koyma konusunda endişelenin.

*İnsanların Web sitenizi nasıl kullandığına dikkatinizi verin. Ne aradıklarına bakın ve ne yaptıklarını takip edin ki kullanıcınızın deneyimini geliştirip daha çok satışa dönüştürebilesiniz.

Eğer 2 ve 3 numaralı tavsiyelerime odaklanırsanız “SEO trendleri” konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

14.Gabriella Sannino

Gabriella Level, 343’un kurucusu.

Gabriella’nın Cevabı:

Arama konusunda kesinlikle daha ilginç bir zamana geldik. Sadece arayıcının önüne çıkmak konusunda değil, aynı zamanda aranması gereken teknolojinin seviyesi de söz konusu. Ve şimdi Google gözlüklerinden akıllı saatlere kadar mobil cihazların çeşitliliğine bakın. İnsanlara mobil bir sitelerinin olduğundan emin olmaları gerektiğini söylüyorduk. Şimdiyse “Ya duyarlı bir şey yap ya da eve git ve bu işi bırak.” diyoruz.

*Yerelleşmek önemli.

Evrensellik çok iyi bir şey ama asıl aksiyon yerelde yaşanıyor. İnsanlar genellikle uluslararası bir şirketin yerel sayfası olup olmadığına bakıyorlar. Eğer uluslararası bir şirketseniz, şubelerinizi ayırmanız ve bulundukları bölgede net ve anlaşılır hale getirmeniz gerekiyor. Artık “Evet, biz de bu konuda faaliyet…” diye bir şey kalmadı. Yerel alıntılar güçlü sinyaller veriyor ve mobil sıralamasının olduğu gibi yerel sıralaması da önemli.

*Biçimlenmiş veri ve doğrudan cevap.

Google’ın doğrudan cevap kutusunu ve verimli parçaları hedefleyin. Eğer web sitenizi bir şema işaretler, mikroformatlar ya da başka belirleyiciler ile belirleyebilirseniz, durmayın ve yapın!

web-site-seo

15.Garth O’Brien

Garth O’Brien, Go Daddy Direktörü ve Global Genel Müdürü. Hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için www.garthobrien.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Garth’ın Cevabı:

Eğer Web sitenizin açılma sorunları varsa, sayfa açılma hızı 2017 yol haritasında olmalı. Hız, doğrudan sıralamayı ve diyaloğu etkiliyor. Global aramanın %50 den fazlası mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Gerçekten de kar etme potansiyelinizin yarısına mı ulaşmak istiyorsunuz?

Future Snippets i takip etmek 2017’de patlayacak. Birçok insan bu yeni özelliğe fazla baktı ve bunun bedelini ödemeye başladı bile. Google orijinal Rail Adleri kaldırıp dördüncü bir ücretli reklam yerleştirmesini enjekte ederek organik sonucundan hepimizin etkileneceği bir noktaya indirdi. Çok istenen yeni Snippet’i kazanmak bir trafik itfaiyesi hortumu ve bu hortum, yeni ödemeli reklamların kayıplarının yerini alarak yardımcı olacak.

Son olarak, içerik, içerik ve daha fazla içerik. Bu seçenek, en önemli trendler listesinden hiçbir zaman düşmeyecek. İyi yazarları işe alın ve kaliteli  içerikler, blog yazıları, rehberler ve daha fazlasını yayınlayın. Videolar yayınlayın ve YouTube sürüsüne dahil olun. Eğer YouTube da video içeriği yayınlamıyorsanız delisiniz. YouTube dünyadaki en büyük ikinci arama motoru. Başta kendi aramalarımın %50 sinden fazlası YouTube’dan oluşuyor. Bir çözümü resimli olup olmadığı belli olmayan bir yazıdan okumaktansa izlemeyi tercih ederim.

16.Harris Schachtter

Harris Schachter hakkında daha fazla bilgiye optimizepri.me adresinden ulaşabilirsiniz.

Harris’in Cevabı:

Çok yakında gelecek olan SEO trendlerinden biri, yeni arama yataylarının düşünülmesi olacak ve bu da insanların bilgiye nasıl ulaştığı konusunda sürekli değişik bir şekilde yansıyacaktır. Özellikle İnternet’e bağlı olan cihazlar ve sesli aramayı karşılayabilen evler, SEO stratejisinin odak noktası olmaya başlayacaklar.

Gördüğüm bir başka trend ise SEO yatırımı yapmamış olan şirketlerin tutunmaya çalışma çabaları. Dijital pazarlama önem sırasında birden yükselişe geçti ve son birkaç senedir bütçeler de aynı şekilde. Fakat SEO tartışılabilir şekilde başarılması en zor değer olduğu için bu durum genellikle reddedilmiş bir kanal olarak kalıyor. Daha çok iş yeri sahibi bu değerin farkına varmaya başladığı için (hem küçük şirketler hem de mega kuruluşlar), SEO stratejine sahip olmak, kartvizit sahibi olmak kadar önemli hale gelecek.

Son olarak ortaya çıkacak SEO trendi, teknik SEO’nun yeniden yüzeye çıkması olacak. Her gün daha çok Web sitesinin çok hızlı sayfa açılma ve uygulama görünümündeki Web sitelerinin, önceden sunma olanağı sağlayan Angular JS yöntemleri gibi, gelişmiş teknolojilere geçiş yapması gerektiği için, bu yeni uygulamaların arama-dostu olduğundan emin olmak çok önemli.

17.James Norquay

James Norquay, Prosperity Media’nın kurucusu. James’i Twitter’dan takip edin.

James’in Cevabı:

*Sesli Arama

Önümüzdeki bir kaç senede sesli aramanın halk tarafından daha çok kullanılacağını görebiliyorum. Bu, SEO uzmanlarının sesli aramadan nasıl daha çok trafik alabileceğinin yollarını düşünmesi gerektiği anlamına gelecek. Kullanıcının arama modelleri nasıl değişecek ya da modeller aynı mı kalacak? Bu düşünmeniz gereken bir şey.

*Long Tail Aramalar

SEO uzmanlarının Long Tail aramalar üzerinde yoğunlaşması gerekiyor . Google daha çok reklam listesi ekleyerek organik listelerin yerini daraltıyor. Bu da SEO’nun yarı long tail ifadeler üzerinde yoğunlaşması gerektiği anlamına geliyor.

*Daha Çok Sosyal Veri

Birçok yıldır müşterilerimize sosyal medya verisini SEO projelerinde kullanmaları için yardım ediyordum. Örneğin; Twitter arama verisinin, Instagram verisinin, hashtag ve sosyal Web verilerinin projelere destek olması gibi. Google Anahtar Kelime Aracı’nın SEO verisini kullanmak, sizin soru verinizin sınırlı olduğu olduğu anlamına geliyor. Yeni sosyal veri kullanmak özellikle yeni bir ürün üzerinde işe yarayacaktır. SEO yardımı olması için sayısız kaynaktan veri kullanıyor olmanız gerekiyor. Kendinizi sınırlamayın.

Aynı zamanda pazarlama bakış açısıyla pazarlama otomasyon araçları ve hizmetlerinin pazarda çok daha fazla büyüyeceğini öngörüyorum.

18.Jason Quey

www.thestorytellermarketer.com ile girişimcilerin; etki bırakan insanlarla, uzmanlarla ve kilit insanlarla bağlantı kurmasını sağlıyor.

Jason’ın Cevabı:

*AI ortamı yavaş yavaş değiştirecek. İnsanlar zaten Rank Bran hakkında bilgi sahibi. AI sadece işlerin daha çok gelişmesini sağlayacak.

*Uzun içerikten yavaş yavaş uzaklaşılıyor. 10x içeriğinin uzun olması şart değil. İçerik Tanıtımı Zirvesi için Buzzsumo’dan Steve Rayson ile yaptığım bir röportajda, en çok paylaşılan 100 B2B makalesinin 81’inin kısa içerikler olduğunu öğrendim.

*Bilgisayarda üretilen içerikler, sıralamada yükselmeye başlayacak. Kendinizi ayırmanın tek yolu eşsiz bir sese sahip olmanız olacak.

19.Jason DeMers

Jason DeMers, Audience Bloom’un kurucusu ve CEO’su. Jayson’ı Twitter’dan takip edin.

Jason’ın Cevabı:

*Mobil temelli arama şu an yükselişte. 2017 ve sonrasında da böyle olmaya devam edecek. Bu demek oluyor ki bir iş yapılırken daha çok soru soruluyor ve bu da doğal olarak daha çok yerel odağın olacağı anlamına geliyor. Buna ek olarak Siri gibi dijital asistanların yükselişi her gün daha fazla sorunun sorulmasına neden olacak ve bu da soru şekillerinin yazılı olmasındansa doğal konuşma şeklinde olacağı anlamına geliyor. Yani SEO stratejileri daha mobil merkezli olmaya adapte olmalı ve içerik stratejilerinin konuşularak sorulan soruları cevaplamak üzere uyumlanması gerekecek.

*Mobil optimizasyon bir seçenek olmaktan çıkacak. Mobil optimizasyon zaten çok önemli ama 2017’den itibaren bir seçenek olmayacak. Cep telefonundan uygun bir şekilde görüntülenemeyen Web siteleri, SEO emeğini tehlikeye sokmuş olacak.

*Link oluşturmak, sıraya girme sinyali olarak daha da önemli bir hale gelecek. İyi linkleri edinmek her zamankinden daha zor ve bu da daha önce hiç olmadığı kadar yüksek bir sıralamada olacakları anlamına geliyor.

seo-sosyal-medya

20.Jen Van Iderstyne

Jen Van Iderstyne, Overit şirketinin kalıcı SEO rock starı.

Jen’in Cevabı:

2016’nın yarısında bile, önümüzdeki 6 ay için oyunu değiştirecek olaylar olabilir. Ama büyük uyanışlar haricinde birçok trendin aynısını göreceğimize inanıyorum.

*Mobil

Son bir kaç senedir SEO uzmanlarının ilgilerini mobil ulaşılırlık ve görünürlüğe verdiğini gördük. Cihaz tarafından trafik dağılımı zaman içerisinde değişiyor ve gelecek yıllarda masaüstü trafiği birçok Web sitesinde aşabilir. Web siteleri hala bunu yapmamışsa tabii. Konu bu olduğunda hız, mobil yanlılığı ve yerelleştirme üzerine büyük bir odaklanma yaşanmaya devam edecek.

*Sosyal Medya Araması

Bu ilginç bir şey. Sosyal sinyaller ve sıralamaların ilişkisi, dolaylı yönde ilerlemeye devam ederken, arama motoru olarak hizmet veren sosyal medya kanalları yükselişe geçti. Buna ek olarak Twitter ya da Pinterest gibi platformlardan yapılan arama sonuçları Google arama sonuçlarına entegre oldu. Bu durum profil kullanımı ve optimizasyonuyla beraber sosyal içerik oluşturulmasının devamını getirecek.

*İçerik Varlığının Çeşitliliği

Sonunda, yakın tarihte bunun trend haline geldiğini görebildik. Fakat bu trend kendini bu işe adamış bir zaman yatırımı olmaya devam etmeli. Resimler, video, haberler, yerel sonuçlar, sosyal medya içeriği, yeni snippetler ve diğerleri arasındaki bilgi grafiği ile işbirliği içinde olan evrensel aramanın doğası, SEO uzmanlarını değişik kaynak konuları edinmeye itecek. Bu durum şemanın artan kullanımına sebep olacak ve buna ek olarak optimize olmuş ve ilgili hale gelmiş farklı orta düzey rakamları haline gelecek.

21.Jeremy Rivera

Jeremy Rivera, SEO danışmanı. Hakkında daha çok bilgiye ulaşmak için www.jeremyriveraseo.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Jeremy’nin Cevabı:

*Google daha fazla çaba harcayan Web sitelerine jestler yapıyor. Eğer Schema, Json-ltd ve AMP sahibi değilseniz geri de kalmışsınız demektir. Büyük G.’den gelecek olan gelişmeler için tetikte olun.

*Reklamları fethetmek mi istiyorsunuz? Oyununuzu yükseltmeniz gerekiyor. Ne kadar büyük bir oyun olursa o kadar iyi. Infografikli 2000’den fazla yayın ve kaynaklardan alınmış 10 ya da daha fazla alıntı şuan işe yarayan yöntemlerdir ve bu bir standart haline gelecek.

*Link yorgunluğu, ziyaretçi içeriği atan çok fazla kör e-mail alan nişleri etkilemeye başlayacak. Artık gerçek ilişkiler kurma ve kendi kaynaklarınızı oluşturma vakti geldi.

22.Joseph E. Cruz

Joseph E. Cruz hakkında daha fazla bilgiye www.rankingelite.com’dan ulaşabilirsiniz.

Joseph’in Cevabı:

*Webmasterlar’dan daha fazla veri geliyor. Google Webmaster analizi için daha fazla veri bırakıyor.

*Google Webmasterlar’ını uyanık tutmak için daha çok çalışacak. Google Webmaster’ın genişletilmesi için hazır beklemede.

*Teknik SEO daha yüksek bir talebe ulaşacak. Google (masaüst,mobil ve tablet için) SERPleri sürekli geliştirmeye devam ediyor. SEOların bu duruma adapte olması ve değişiklere uyum sağlamak için daha çok öğrenmesi gerekecek. Bu; Java, Kowledge Graph, AMP ve çok daha fazlasını içerebilir.

Bazı SEO çalışmaları hala devam ediyor ve sonuçlara ulaşabiliyor. Ancak ortak çalışmalara odaklanmak daha iyi bir arama oluşturmak için yeterli kalmayabilir. Çünkü Google’ın sayfaları sıralarken kullandığı bir çok sinyal var.

23.Marcus Miller

Marcus Miller, Bowler HAT’te SEO & PPC strejisti. Hakkında fazla bilgiye ulaşmak için Twitter’dan faydalanabilirsiniz.

Marcus’un Cevabı:

Google son 18 aydır arama sonuçları üzerinde oldukça dikkat çekici değişiklikler yaptı. Bu değişiklikleri her gün Bowler Hat’te görüyoruz. Yani her zaman kendini belli etmiyor ama geriye baktığımızda, sayfanın sağ tarafında birçok reklam, sayfanın üst kısmında daha çok reklam ve yerel sonuçların da zar zor 7’den 3’e indiğini görüyoruz ve Google reklamların yerellik üzerine odaklanacağını duyurduğundan beri yakında bu sonuçların 2 ye düşeceğini de görebiliriz.

Değişiklik rüzgarları aramada esmeye devam ediyor ve bu yüzden benim en iyi üç trendim şu şekilde;

*Rekabet

Organik SEO daha rekabetçi hale geliyor. Sadece diğer şirketlerin arasındaki rekabete bakmıyoruz, yerel arama temelli büyük markaların imalarına da bakıyoruz. Birçok iş dünyasına konaklama sağlanan dönemler bitti ve artık daha geniş trafik dilimleri daha küçük paylardaki Web sitelerine doğru yol alıyor. Google, aynı zamanda reklam düzenlerinin ayağını kaydırmaya devam ediyor ve son hamlesini yeşil reklam etiketleri üzerine yaparak ücretli ve organik aramaların daha da azalmasına neden oldu.

Tabii ki, bir çok iş dünyası için organik stratejisinin değişmesi gerekiyor ve duyarlılığı beraberinde getiren bilgi ifadelerini sıralama çabalarına yönelen daha çok içeriğe odaklanmamız gerekiyor. Organik arama bir çok işletme için baca stratejisinin daha da yukarılarına çıkacak.

Yerel işletmeler için rekabet geleneksel reklamlardan, önerilmiş olan yerel reklamlardan, çok daha arama yanlısı olan, yerel listelere yerleşmeye başlayan markalardan gelecek.

Eğer 2017 ve ilerisinde organik arama ile kazanmak istiyorsanız artık bu işi ciddiye almanız gerekiyor. SEO artık kolay bir seçenek değil ve diğer her kurulu, olgunlaşmış pazarlama kanalı gibi, o da yatırım ve kararlılığı şart koşuyor.

*Mobil

Mobil büyüme sürüyor ve özellikle B2C pazarlarında devam etmekte olan masaüstü ve tablet trafiğini görüyoruz. Cep telefonları gelişmeye devam ediyor ve Accelerated Mobile Pages (AMP) gibi teknolojiler mobil deneyiminin en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı oluyor. Müşterilerin mütevazı akıllı telefonlarını birincil İnternet cihazı olarak kullandığını gözlemliyoruz. Şuan tatil endüstrisindeki bir müşterimizle çalışıyoruz ve müşterimiz %90 in üzerinde bir trafik görüyor ve diyalogların %75 i akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Hala geleneksel masta üstü zihniyetiyle kurulu, mobili ikincil sıraya indirmiş olan gereğinden fazla Web sitesi görüyoruz. Tabii ki mobil eşit oranda yer almalı ve bir çok örnekteki deneyim mobilin ilk ve öncelikli hale gelmesi ile yer değiştirmeli.

*Rank Brain

Google daha da zekileşiyor. Web sitesi aramalarını tekil algoritma ile sıralama günleri uzun zaman öncesinde kaldı. Hala SEO ve link oluşturma tekniklerini olması gerektiğinden fazla miras edindik ama yaklaşmakta olan gerçek Penguin algoritmaları bu durumun icabına bakacaktır. RankBrain ile birlikte kullanılan diğer kilit algoritma unsurları, Google AI’ye verilen kategori, lokasyon ve hatta anahtar kelime için bile sinyallerin ayarlanması için kullanılacak. Arama daha zeki ve hiç olmadığı kadar arıtılmış olarak çalışacak.

Özet:

Organik SEO olgunlaşıyor ve bu daha çok markanın, reklamın ve rekabetin geleceği anlamına geliyor. Arama motorları her yerde ve daha genç nesiller aramanın olmadığı bir dünyayı hiç tanımadılar. Sesli aramanın arama planına dahil olması 2017’de ve sonrasında daha da önemli hale gelecek.

24.Mark Aselstine

Mark Aselstine, Uncorked Adventures şirketinin sahibi.

Mark’ın Cevabı:

*İçerik pazarlamasının yükselmesi devam edecek fakat, bu yükseliş ilk olarak küçük işletmelerin birçoğuna pahalıya mal olacak. Küçük işletmelerin bazıları, sadece kişisel uzmanlıklarını kullanarak yeterince iyi bir içerik oluşturmayı başardı. İçerik pazarlaması daha büyük sonuçlar getirmeye başladığı için büyük işletmeler de bu durumu kavradı. Yöneticiler artık, içerik ve büyük işler almak için günlük düzeyde akılda kalıcı içerik üretimine bütçe ayırıyor.

*Video tanınmaya devam edecek. Bing ve Amazon hakkında konuştuklarımız şöyle dursun, Youtube gerçekten ilgi payının ne kadarını alıyor? Sonuçta YouTube dünyanın en büyük ikinci arama motoru. Videoyu kullanımı kolay, ucuz, uyarlanan bir hizmetle birleştirdiğinizde kazanan bir SEO takımına sahip olursunuz. Ayrıca video üretimi inanılmaz ucuz olabilir.

*Şimdilik son olarak SEO’nun bugünlerde nasıl bitik ve fazla rekabetçi olduğu ile ilgili tonlarca konuşma olacak. Sonucun yanlış varsayımlar üzerinde gezdiğini ve akıllı, kaynaklı bir küçük işletmenin eğer sabırlı olursa hala rekabetçi anahtar kelimeler ile inanılmaz sıralamalara girebileceğini düşünüyorum.

sosyal-medya-SEO

25.Michael Cottam

Michael Cottam, profesyonel bir SEO danışmanı.

Michael’in Cevabı:

*Konu Analizi

Rank Brain ya da Hummingbird de olsa fark etmez. Google, bir sayfada kelimeden oluşan bir konuyu anlama konusunda profesyonel hale geldi. Artık tamamen sayfa başlığı, H1 başlığı, linklerdeki sunucu yazı ya da anahtar kelimelerin tekrarlanması üzerinden ilerlemesi gerekmiyor. Örneğin “Tahiti hava durumu” için 4. sırada yer alıyoruz. Halbuki “Tahiti hava durumu” kelimelerini bırakın ‘hava durumu” kelimesinin bile ne bir içeriğini ne bir cümlesini, ne bir başlık ya da sayfası burada bulunmuyor. ALT text ya da resim dosyası isimlerinde bile yok. Google sayfanın çoğunda “derece”, “yağış”, “siklon”, “mevsim” vb. gibi kelimelerden oluştuğunu görüyor ve bu kelimeler toplandığında hava durumu sonucunun çıktığını anlıyor. SEO aracı şirketi olan Moz, Related Topics özelliğini yeni piyasaya sürdü ve Ultimate Keyword Hunter gibi araçlar, Web pazarlamacılarına, Google’a sayfanızdaki tartışmaların vesilesiyle nasıl konulara yer vermeniz gerektiği konusunda ve Web sayfalarında ne tür ifadeleri, hangi konularda bulundurulmaları gerektiğini anlamaları konusunda yardım ediyor. Şimdilik 2017 ve sonrasında anahtar kelimede arama görevi, tropik bir araştırma olmak üzere genişledi.

*İçerik Yayın Niteliğine karşılık Niceliği

Google Web sitenize eklediğiniz her bir içerik parçasında bağlılık sinyallerine bakıyor. Bence Google insanların sizin içeriğinize nasıl bağlandığını ölçüyor (bu linkler , sekme sıralamaları, sosyal paylaşımlar ya da her ne olursa olsun) ve sadece o içeriği, sağladığı bağlılık sıralamasına göre değil, gördüğüm kadarıyla “genel olarak” web sitesinin oluşturduğu bağlılık üzerinden değerlendiriliyor. Yani ayda işe yarar linkler/paylaşımlar/vb değerler alan bir adet yayın yapmak, sadece 5 tane işe yarar link/paylaşım/vb. edinen 100 yayın yapmaktan daha iyi. Başka bir değişle Google’ın ilgilendiği şey: bir şey söylediğinizde, insanların söylediğinizi hangi oranda dinlediği. Google bu ölçümü sizin siteniz bağlılık kazanmadan önce bile sıralamak için kullanabilir.

*Schema.org

Webmasterlar’ın schema.org’u uzun süredir kullanıyor olmasından beri, Google gerçekten bunu sadece arama sonuçları için verimli snippet sonuçları almak amacıyla kullanıyordu (rating stars, breadcrumbs, fiyat ve uygunluk, aktivite günleri vb.). Knowledge Graph şeması için biraz çalıştılar, ama marka olmayan sorular için, şemanın belirlenmesinin fazla etkisi yok. Google’ın şema belirtilerini, nitelik ve zenginlik belirleyicileri olarak kullanacağını düşünüyorum (bu durum örneğin; sıralamaları da etkileyecek), ve listedeki her sonuçta Knowledge Graph’e benzer özetleyici veri ile, bazı aramalar için atlı karıncaya benzer sonuçlar yaratmaya başlayacak.

26.Michael Yurechko

Michael Yurechko, Kanada,Vancouver tabanlı bir arama ajansı olan Verev’in kurucu ortağı. Hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için www.verev.com ya da Twitter’dan yararlanabilirsiniz.

Michael’in Cevabı:

*Markalaşmış Trafik

Eğer bir marka oluşturmuyorsanız ve markanız için normal aramalar elde ediyorsanız, 2017’ye uzak kalabilirsiniz. Markalaştırmak hiç olmadığı kadar önemli ve markalaşmış arama trafiği Google’ın bazı örneklerdense sizin çalışma alanınıza güvenmesinin daha büyük bir etkisi olacak. Kullanıcıları “marka+<değer>” i aramaya cesaretlendirecek markalaşmış kaynakları oluşturmaya başlayın.

*Link Trafiği

Markalaşmış trafiğin önemli olduğu kadar link trafiği de önemli. Özellikle, normal arama & sosyal aktivite sayfalarının linkleri herhangi bir geleneksel (sayfa sıralaması) ölçülerine göre daha büyük yer kaplayacak. İyi bir link için benim ölçülerim her zaman ilgili, nitelikli trafik oldu ve Google’ın bu ölçülere 2017’de daha çok bakacağına inanıyorum.

*Daha Fazla PPC Rekabeti, Göze Çarpmanız Gerekiyor

Google, Adwords reklam stilleri ve yeni düzenlemeleri, giderek daha fazla organik arama sonuçları halinde göstererek ve sayfanın üstündeki ve altındaki organik sonuçlar ile harmanlayarak test ediyordu. Çekici başlıkları ve meta tanımlamalarının göze çarpma zanaatini uygun bir şekilde gerçekleştirmek, hiç olmadığı kadar önemli olacak. Aynı şekilde Web sitenizde, rakibinize karşı CTR avantajı sağlamak için, ilgili bütün Schema belirleyicilerini kullanmak önemli olacak.

27.Mike Ramsey

Mike Ramsey, Nifty Marketing’in Genel Müdürü.

Mike’ın Cevabı:

*Arama daha çok mobil ve yerel hale geliyor. Sesli aramanın artmasıyla daha büyük oranda kullanılıyorlar.

*Google’ın, yenikeşfedilmiş olan yerel organik listelerdeki doğrudan yapılan reklamların beraberindeki organik ve ödemeliyi birbirinden ayırt etmesi zor olan mobil ve yerel aramayı piyasaya sürüyor

*Daha çok dikey özelikli rekabet, Google tarafından belirli endüstrilerde adres defteri şeklindeki Web sitelerini sona erdirmek için geliyor.

*Aslında, sürekli daha fazla rekabet etmek için ödeme yapacağı için, yerel oyuna girmek daha iyi optimizasyon yapacak. İşletmeler arama trafiğini kaybedecek fakat, doğrudan arama motorlarından kolayca gelebilen grafik türündeki bilgiyi kazanacak ve biz de ekranda görünmeyen, gelecekteki SERPlerin neler olduğunu görmeye başlayacağız.

28.Nate Shivar

Nate Shivar, Dijital Pazarlama Danışmanı. Hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için ShivarWeb ve Twitter’dan faydalanabilirsiniz.

Nate’in Cevabı:

*Ziyaretçilerin Dağılması

SEO masaüstünde Google Search’ün ötesine gitmeye devam edecek. Ziyaretçiler daha geniş cihaz çeşidi, platformları ver yerleri üzerinden aramaya devam edecekler.

*Teknik Uyumluluk

Cihaz çeşitleri, platformlar ve Web gelişim teknolojileri büyümeye devam edecek. Bu durum SEO trendlerinin hepsini bir arada kullanmasını devam ettirecek.

*Arayanlar için Kullanıcı Deneyimi

Anasayfalar,  yeni başlayan sıralar ve ev ekranı uygulamalarında yeteri kadar UX odağı olmasına rağmen, arama ile belirli sayfalara ulaşan kullanıcıların “arayanın avukatı” ihtiyacı olmaya devam edecek.

29.Oleg Korneitchouk

Oleg Korneitchouk, Smart Sites Pazarlama Direktörü. Oleg’i Twitter’dan takip edin.

Oleg’in Cevabı:

*İçeriğe Bağlı – İnteraktif Sayfalar

Günlük zaman zarfında o kadar çok içerik yaratılıyor ki, Web sitelerinin linkleri kazanıp, sıralamalarını yükseltmeleri için dikkat çekmeleri gerekiyor.

*Konu Otoriteleri

Belirli konuları derinlemesine kavrayan Web siteleri – birçok içeriği destekleyen konularla – daha karışık konulu olan Web sitelerine göre daha iyi sırada yer alacaktır. Bir konuya bir çok sayfa ayıran bir Web sitesi, arayan kişi için daha işe yarar bilgiye sahip olma eğiliminde olacaktır.

*Editör linkleri

Ancak kazanılabilecek kaliteli backlinkler için her gün daha fazla vurgu yapılıyor. Popüler bir blogdan ya da yeni bir siteden gelen 1 adet link, düşük kalitedeki Web sitelerinden gelen yüzlerce linke göre sıralamaları çok daha fazla yükseltebilir.

SEO-mobil

30.Patrick Hathaway

Patrick Hathaway, URL Profiler’ın Direktörü. Hakkında daha fazla bilgiye Twitter’dan ulaşabilirsiniz.

Patrick’in Cevabı:

*Mobil

Zaten mobil öncelikli bir nesildeyiz ve mobil optimizasyon ile mobil stratejinin ikisi de, ilerlemekte olan Web siteleri için kilit olacak.

*Sesli Arama

Y jenerasyonu zaten doğal olarak sesli aramaya adapte oluyor ve Google sesli aramanın en hızlı şekilde büyüyen arama şekli olduğunu öne sürüyor. Gelecek yıllarda kesinlikle SEO da büyük bir yere sahip olacak.

3.Kişiselleştirme

Cihazımızdaki kişisel asistan şeklindeki “botlar” kaçınılmaz görünüyor ve şuan arama motorları ve kullanıcılar arasındaki bağlam uçurumunun doldurulup, hiper-kişiselleşmiş bir deneyime yönlendirmek hedefleniyor.

31.Sean Si

Sean Si talep üzerine IT güvenlik kaynakları sunarak çalışan bir güvenlik hizmeti şirketi olan Pandora Labs de Büyüme & Pazarlama VP’si. Gündüzleri motivasyon konuşmacısı, akşamları ise SEO ve analitik adamı.

Sean’in Cevabı:

*10x uzun biçimli içerik. (Bunun yükselişte olduğunu zaten görüyoruz. Şunun ya da bunun en iyi rehber örneklerini düşünün.)

*Geri ziyaret ve kullanıcı aktiviteleri için geri bildirimler.

*Müşterinin sesi içeriği (Qeryz gibi müşterinin sesini kullanan araçlardan bunu sağlayabilirsiniz.)

32.Shane Barker

Shane Barker, Dijital Stratejist. Hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Shane Barker’ın Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Shane’in Cevabı:

*Hatırlı Duyarlılık

Reklam bloke etmenin artarak popülerleşmesi ve insanların ilanlardansa bireylere güvenmesi ile link oluşturmak ve içerik üretmek, hatırlı pazarlamanın yardımıyla pazarlamacıların SEO çabalarını artırmaları için popüler bir yöntem olacak.

*Biçimli Veri ya da Semantik İşaretleme

Biçimli veri, ileri derecede biçimlendirilmiş bilgi arama motorunda zengin snippet arama sonuçlarını organize etmek ve gösterme konusunda işleri kolaylaştırdığı için, SEO dünyasında kendine yer edinmeye devam edecek.

*Mobil Arama

Mobile aramada yaşanan sürekli büyüme, otomatik olarak rekabet ile sonuçlanıyor. Şimdi bir sitenin iyi bir sıralamada yer alabilmesi ve gelişebilmesi için, sadece yanıt vermesi değil, mobil olarak optimize edilmiş olması da gerekiyor.

33.Steve Wiideman

Steve Wiideman, Wiideman Danışmanlık Grubu şirketinin Genel Müdürü ve Kıdemli Arama Gurusu.

Steve’in Cevabı:

*Anahtar kelime aramaları sona ermeye başladı. Konuşmalı arama büyük ihtimalle önümüzdeki on yılı kaplayacak. İşe geçiş yaparken, Feedly gibi, sesli komut ile anlatım yapan araçlar düşünün. Akıllı SEOlar, tüketicilerin nasıl arama yaptığını araştıran çalışmalar yapacak ve speak-to-search, yani konuşmalı arama yapacak olan kullanıcılar için en kullanışlı içeriği üretecek. Daha akıllı olan pazarlamacılar ise, kullanıcılara ünlü insanların sesiyle anlatım yapan ve içerik okuyan havuz kaynaklarına kooperatifler oluşturacak.

*Sanal Gerçeklik büyük ihtimalle evdeki masaüstünün yerini alacak. İnsanlar Azınlık Raporu filmi tarzındaki arama ve seçme imkanlarından çok etkilenecekler. Akıllı SEOlar, Oculus ve gelecekte çıkacak olan SG cihazları ile insanların akıllarını başlarından alacak deneyimleri tasarlamaya başlayacaklar.

*Soru sorup, arama hacmi verisini değiştiren bir çok spam ve arama-emülatörü var. Otantiklik biyo-ölçümler aracılığıyla doğrulanabilir (örneğin parmak izi) ve Google’a parmak izi ile giriş yapmış kullanıcılar, “bu iyi bir sonuç muydu?” sorusunu arama motorunda sorduklarında, küçük bir işaret olarak arama motoru sıralamalarına yerleştirilebilir. Çünkü NFC’nin doğrulanabilmesinden beri ve uyarı ışıkları yalan söylemediği için, bu durumun yerel arama ile başlaması muhtemel. Gri ya da siyah şapka tekniklerini çalışan SEO’ların içerik pazarlaması ve hatırlı pazarlamaya geçiş yapmaları gerekecek.

BONUS: İçerik üretiminin etrafında soru temelli ve “tüyo” sorularından oluşan bir takvim oluşturmak, artan bir trafik sağlayabilir ve eğer arama sonuçlarındaki cevap en işe yarar olanıysa harika bir link tuzağı haline gelebilir. answerthepublic.com gibi araçlar Google’ın sahibi olduğu AdWords Keyword Planner ile harmanlandığında, arama görevini kolay bir şekilde yapıyor.

34.Tadeusz Szewczyk

arization.info’nun Tad’i ve SEO 2.0 Ebook kitabının yazarı

Tadeusz’un Cevabı:

2017’nin en iyi SEO trendini sorduğunuzda, SEO eskiden şimdi olduğundan çok daha önemli olduğu için, zaten geçmişte takılıp kalmışsınız demektir. Neden mi? Yakın gelecekteki“SEO” trendlerinin birçoğu, geleneksel SEO’yu daha az belirginleştiriyor. Şunları belirtmek isterim;

*Google optimizasyonu yerine popülerleştirme,

*Google Home, Amazon Echo ve benzer asistanlar,

*Google reklamları, organik sonuçları aramadan dışarıya itiyor.

Kısacası SEO’nun eski iyi günleri geride kaldı. Google aramada giderek daha çok küçülmekte olan organik ulaşımı optimize etmek her gün daha da zorlaşıyor. Özetle arama motoru optimizasyonu uzmanları için daha yüksek bir talebin yolu açılıyor. Çünkü herkes kalan arama sonuçlarında gösteriş yapmak için daha çok zaman, para ve emeğe yatırım yapmak zorunda.

Yine de birçok ajansın ve uzmanın bu işten vazgeçtiğini görüyoruz. Bazıları Google reklamlarına yönelip Google’ın taksi şoförleri haline geliyor. Diğerleri de zaten her gün halihazırda yorucu içerik selinin aktığı ortama daha da çok gürültü eklemeye çalışıyor.

Bun çıkış yollarının ikisi de – PPC ve içerik pazarlaması – uzun vadede sürdürülebilir değil ve Google ile Facebook gibi kapı güvenliklerine yüksek oranda bağlı.

Google optimizasyonu, yani Google da bulunmak için Web sitelerinin oluşturulmasının karlılığı giderek azalıyor çünkü kıvrımın altında azıcık kalmış olan artıklar için artmakta olan bir rekabet var. Birçok insan özellikle mobil üzerinde sadece reklamları görüyor ve anketlerin gösterdiğine göre reklamlar ve sonuçları ayırt etmiyor.

Haydi trendleri özel olarak açıklayalım:

*Popülerleştirmeye Karşılık Google Optimizayonu

Sadece holistik bir popülerleştirme yaklaşımı bu durumun üstesinden gelebilir. Popülerleştirmeyi pop müziğinin bilimi olarak düşünün. İnsanların aktif olarak sizin farkında olmasını ve sizin isminiz ile ürünlerinizi aratmasını sağlamalısınız.

*Google Home, Amazon Echo ve Benzer Asistanlar

İnsanlar Google Home’a bir soru sorduklarında Web sitelerine ya da arama sonuçlarına bile bakmıyorlar. Sadece Google AI’ye bilmek istedikleri şeyi soruyorlar. İnsanlar bir filmi soracaklar ve Google Home yorumların olumsuz olduğu cevabını verecek ve bu yorumların kaynağını bile belirtmeyecek.

Gelecek markanızı, ürününüzü ya da hizmetinizi bu kaynaklar için optimize etmekten ibaret olacak. Web siteniz böyle bir senaryoda olduğu gibi yok sayılabilir. Sadece “güvenilir” olan üçüncü şahıs Web siteleri uygun cirolar olabilir. Uzman görüşlerinin henüz ulaşmadığı sosyal medya duygusu hala sayılabilir.

*Google Reklamlar Organik Sonuçları Aramadan Dışarıya İtiyor

En gözle görülen trend, kalan herhangi bir “organik” arama sonucu itilerek gönderilirken, Google’ın her gün daha fazla eklemekte olduğu reklamlar ve bunun altındaki Google hizmetleri. Araştırmaların gösterdiğine göre çocuklar ve gençler şimdiye kadar reklamlar ve arama sonuçları arasındaki farktan haberdar değil.

Cep telefonunuzda gerçek bir sonucu bulmak için çok fazla aşağılara inmeniz gerekiyor. Ya vazgeçiyorsunuz ya da insanların sizi arayacağı bir popülerleştirme stratejisini benimsiyorsunuz ve ürünlerinizi satarken Google’ı sizi bulmaya ya da başkalarının bulunması gereken reklamlara para ödemeye zorluyorsunuz.

Genellikle Google ve Facebook’u tatmin etmeye çalışmayı denemeyi bırakmalısınız (Özellikle tescillenmiş Google AMP ya da Facebook Instant Articles gibi gereksizlikleri.) ve dinleyiciler için optimizasyon, bulunabilirlik ve kapı güvenliklerinden bağımsız olarak popülerlik oluşturmaya başlamalısınız.

seo

35.Tom Bourlet

Tom Bourlet, hakkında daha fazla bilgiye www.spaghettitraveller.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Tom’un Cevabı:

*Sayfa hızı insanların odağını domine edecek çünkü bu sürekli yükselecek olan bir sıralama faktörü olacak.

Şu an masaüstünüzün sayfa hızı temel alınmışken, mobil sayfa hızı bir sıralama faktörü değil. Yine de Google gelecek olan “mobil yanlısı” güncelleme ile bunların hepsinin değişeceği konusunda bizi bilgilendirdi. Mobil trafik masaüstünü geçtiğine göre, sayfa hızı kesinlikle kritik bir hale gelecek. Sonuçta diyalog farkının oranının tek bir ikinci ilerlemeye dayanarak %20 civarında olabileceğinin altı birçok raporda çizildi.

*Sesli arama hızlanarak artıyor; yine de SEO endüstrisi hala yetişmeye çalışıyor.

Birçok Web sitesi, geleneksel online yazışma tarzındansa, daha diyalog bazlı olabilmek için içerik stratejisini değiştirmek zorunda kalacak. Artan orandaki sesli arama ile savaşmak için harika bir yöntem de; her bir “sıkça sorulan sorular” bölümüne tek içerik yazmak olabilir.

*SERP’lerdeki uygulamaları fark etmeye başlıyoruz.

Ancak şuan büyük şirket uygulamaları üzerinde yapılmış SEO çalışmalarının azlığı karşısında şaşkın durumdayım. Derin linkleme gibi hileler potansiyellerinin tamamı ile kullanılmıyor fakat bu durum 2017’de değişebilir.

36.Tommy Landry

Tommy Landry, Return on Now’un kurucusu.

Tommy’nin Cevabı:

SEO son birkaç yıldır o kadar çok değişti ki, hızlı evrimin devam etmesini beklemek normal bir hal aldı. Google’ın 2017’de ve sonrasında, daha günlük iş yaklaşımında bir düzenleme getirmesi muhtemel. Bazı kısımların ve SEO toplumunun ön sıralarda kalmasını bekliyorum.

*Mobil & Sesli Aramaya Artarak Gösterilen Odak

Bu sizi şaşırtmamalı. Google zaten tanınmamış “Mobilegeddon” güncellemelerini (Nisan 2015) piyasaya sürdü ve 2016 başlarında bu güncellemenin yenilenmesini gerçekleştirdi. Mobil ve tablet bilgisayarcılık nihayet 2017’ye doğru ilerlerken birincil arama ve İnternet erişimi platformları haline geldiği için, bunun büyük bir ilgi odağı olacağını ummalıyız. Bu yüzden bir çoğumuz başka bir iş yapmaktayken (Örneğin araba kullanırken ya da alışveriş yaparken) telefonumuzdan arama yapıyoruz ve o I/O telefonlar bir çoğumuz için hantal olabilir. Kısaca bu yüzden sesli arama çok zaman geçmeden yerini almalı. Gördüğümüz bir çok semantik uyumlu gelişmelerin büyük oranda mobilin yükselmesinden ve sesli çalışan arama yorumunun kullanışlılığından etkilendiği üzerine bahse girerdim.

*Cezaların Yerine Algoritmik Güncellemeler

Google Penguin’in, 2016’nın bir döneminde algoritma olarak dönüşmesi ile bunun zaten bitmeye başladığını gördük. Aynısını Panda 2015 senesinde yapmıştı. Bunlar birlikte Google’ın “el kızartma” dönemini geçtik. Şimdi SEO oyunundaki dolandırıcıların gösterilerini oluşturmaktansa, sadece algoritmayı güncellemeyi hedefliyorlar. Arama ekibinin yıllık olarak 500’den fazla büyük ve küçük kesinti yaptığını zaten biliyoruz. Değişiklikler yapıldığında onları duyurmayı bıraktılar ve bize sadece bunun günlük işleri olduğunu söylemeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz 12 ay içerisinde çok daha büyük sarsıntılar görmüş olarak, bunun kalıcı bir trend olacağa benzediğini söyleyebilirim.

*Yapay Zeka

SEO endüstrisi, Google’ın Rankbrain duyurusu, 2015’in sonlarında büyük bir olaydı. Ve gerçekçi olarak yapay zeka motorları, dikkate alınması gereken havalı bir şey. Ancak bu 2013’ten itibaren, Hummingbird’den semantik işaretlemesine ve bilgi grafiğine kadar işlerin nasıl balonlaştığına tanıklık eden bizlere sürpriz olmamalı. Google “eski iyi günlerde” yaptığı gibi, şimdi de aranan şeyleri eşleştirmektense amacı yorumluyor. Mobil ve sesli aramanın amaç bazlı eşleşmeşmeye bağlı olmasıyla, bunun sadece bir roman fikri değil aynı zamanda bize buradan sunulacak olan SERPlerin ilk yol olacağını tahmin ediyorum.

Tabii ki bahsedilmeye değer daha birçok alan olabilir ama benim kitabımdaki en önemli üçlü bu. Peki sizinkiler ne?

37.Tor Refsland

Tor, Time Management Chef’in Dijital Stratejisti ve Ticari Koçu.

*Epik İçerik

Modası hiç bir zaman geçmeyecek olan bir şey epik içeriğin viralleşmesidir. Bub Duyarlı Blogger -14 Ayda 158 Blog ile Nasıl İdare Edilir – isimli yazımda gerçekleşmiş olan bir şey. Yazı 115 yorum aldı ve 517 sosyal paylaşıma dahil oldu.

İnsanlar kendini belli eden içeriği özellikle beğeniyor ve olumlu buluyor.

Şimdi; SEO mu istiyorsunuz? Stratejik SEO kampanyası yaparak, başkalarının aynı anahtar kelime ile sıralamaya girdikleri yazılardan daha üstün olan bir epik içerik üretin.

*Video içeriği

Yazılı ve sözlü içeriğe kıyaslayınca video nun her gün daha çok ileriye gittiğini görmek için geleceğe bakmanıza gerek yok. Video bağ kurmak için harika bir yöntem ve insanlara gerçek bir insan olduğunuzu ve kişiliğinizi gösterme fırsatı veriyor. Genellikle iyi bir video, aynı anahtar kelimelerin kullanıldığı iyi bir blog yazısı ile eşit oranda sıralanacaktır. Ayrıca daha az insan blog yazmaktansa video üretiyor.

Neden mi?

Çünkü kameranın onun geçip kişiliğinizi göstermek ciddi anlamda büyük bir cesareti gerektiriyor. Yine de güven alanınızın dışına çıkmak genellikle işe yarıyor.

*Web Seminerleri Tekrar Oyuna Giriyor

Web semineri sadece bir video değildir. Lanet olası bir partidir! İnsanların ilişki kurabileceği ve sizinle iletişime geçebileceği bir partidir. İşte bu yüzde web seminerleri düzenlemek email dizilerinin, videodaki ürün lansmanlarının ve daha fazlasının önüne geçiyor.

Lewis Howes, James Wedmore, David Siteman Garland ve John Lee Dumas gibi bütün büyük hatırlılar web seminerleri ile dünyayı fethediyor. Bu da daha çok ilişki kurulmasına, dinleyiciniz ile daha güçlü ilişkiler kurmanıza ve şimdilik son olarak daha çok satışın yapılmasına yol açıyor. Web semineri (webinar) yeni trend olacak.

38.Vlad Rascanu

Vlad Rascanu, 80 Proof Digital şirketinin kurucusu.

Vlad’ın Cevabı:

*B2C markalarının video içeriğe verdiği önem artacak.

SEO’lar tarafından üretilen içeriklerin ve markaların çoğu hala yazılı içerik türünde. Video hızla yetişiyor. 2017’de video içerik; ulaşmak, ilişki kurmak, etkililik ve genel olarak ROI konularında yazılı içeriği sollayacak. Vine, Periscope. Snapchat ve diğer video uygulamaları kullanıcıların beklentilerini daha görsel odaklı olmaya taşıyan YouTube la beraber bu akımın sorumluları. Bilgi almak için arama yaptığınızda SERP lerde videolu sonuçların daha çok çıktığını eminim hepiniz farketmişsinizdir. Ve Google video içeriğine daha fazla içerik seçeneği vermeye başladığında, B2C markalarının, -eğer sürünün ilerisinde kalmak istiyorlarsa-, kayıt vagonuna atlamaktan başka çareleri kalmayacak.

39.Zac Johnson

Zac Johnson hakkında daha fazla bilgiye zacjohnson.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Zac’in Cevabı:

*Gelmekte olan Linkler

Ne olursa olsun sitenize gelmekte olan kaliteli linklerin oranı, sıralanma sonuçlarınız konusunda en etkili değerdir.

*Kaliteli İçerik

Evet, içerik işin kralıdır… Ama 2,500 den fazla kelime ile yazılmış bir adet içerik, 500 kelime ile yazılmış beş içerikten çok daha iyidir. Gerçek değere odaklanın.

*Paylaşılabilir İçerik

Daha uzun içeriğe ek olarak, özgün ve yaratıcı içerik işin sırrıdır. Infografikler bu süreçte özgün bir şey yaratmak ve yüksek kaliteli backlink kazanmak için harika bir yöntemdir.

Bu trendler hakkında sizin ne düşündüğünüzü, sizin 2017 ve sonrasının SEO tahminlerinizi bilmeyi çok isteriz. Lütfen yorumlarınızı aşağıda paylaşınız.

Kaynak: https://alamedaim.com/seo-trends/

The following two tabs change content below.

icerikbulutu.com

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.