İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

2018’de SEO İçin İçerik Üretmek Ne Anlama Geliyor?

2018’de SEO İçin İçerik Üretmek Ne Anlama Geliyor?

“Tarihten ders çıkarmayanlar, hatalarını tekrar etmeye mahkumdur.”- SEO için içerik üretme konusu için de uygulanabilecek bir alıntı.

Metin yazarları, gazeteciler ve içerik üreticilerine verilen tavsiyelerin çoğu bir zamanlar denenmiş ve başarılı olmuş; fakat günümüzde web sitenizin ceza almasına bile sebep olabilecek uygulamalara dayalı, güncelliğini yitirmiş tavsiyelerdir.

Geçmişte işe yaramış ama günümüzde geçerli olmayan, uygulamaktan kaçınmanız gereken taktikleri ve 5 adımda sizi sonuç sayfalarında üst sıralara taşıyacak içerikler üretmeyi öğrenin!

SEO için içerik üretme konusunun uzun bir tarihi var ve tarih boyunca güncel anlamıyla uzaktan yakından alakası olmayan bir anlama sahip.

2001’de SEO İçin İçerik Üretmek

Açıkçası bu konu hakkında bahsedilenlerin bir kısmını efsane. Ancak bir kısmı da güncellenmemiş ve tarihe gömülü kalmış bilgilerden oluşuyor. Peki SEO için içerik üretmek geçmişte ne anlama geliyordu?

-İçerikleri anahtar kelime ile doldurmak

Özellikle 90’lar sonu 2000’ler başında içerikleri anahtar kelime ile doldurmak, arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yapılan ve gerçekten de işe yarayan bir taktikti. Bu yüzden SEO uzmanları her tür tag ve lokasyona birçok anahtar kelime ekliyordu.

-Anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını kullanmak

Eğer hedef anahtar kelime “mavi kol saati” ise bu anahtar kelimenin “mavi saat, mavi kol saatleri, mavi kol saati aksesuarı, mavi kol saati aksesuarları” gibi komik varyasyonları kullanılıyordu. Çünkü arama motorları, tüm bu anahtar kelimelerin aynı sonuca ulaşmak için kullanılabileceğini hesaplamakta çok da iyi değillerdi. Bu yüzden birebir anahtar kelime kullanımı SEO’nun bir parçasıydı.

-Mümkün olan Her tag’de anahtar kelime kullanmak

İçeriğin herhangi bir tag’i varsa o tag anahtar kelimelerle doldurulurdu.

-Domain ismi ve alt domain’de anahtar kelime kullanmak

İşte bu taktik, mavi-kol-saati.mavisaataksesuarlari.info gibi komik web sitelerinin markaları geride bırakarak arama motorlarının üst sıralarında yer almasının sebebiydi. Bu web sitelerin bazılar konumunu uzun süre korumayı bile başardı.

-SEO için içerik üretmek = kullanıcıları kızdırmadan arama motorları için içerik üretmek

İçerik üreticileri çoğu zaman bir içerik grubunu arama motorlarına, bir başka grubu ise gerçek kullanıcılara sunmak istiyordu. Çünkü yoğun bir şekilde anahtar kelime dolu olan bir içerikle karşılaşan kullanıcıların bu içerikleri güvenilir bulmayıp başka web sitelerine gideceklerini biliyorlardı.

2008’de SEO İçin İçerik Üretmek

SEO, 2008’de bahsedilen konuların bir çoğunda mükemmel bir şekilde olmasa da evriliyor.

-Anahtar kelimeler bazı konumlarda önemini korumaya devam ediyordu.

-Birebir eşleme birçok yerde hala önemliydi. Bu yüzden içerik üreticileri aynı amacı paylaşan anahtar kelimeler için eşsiz ve farklı sayfalar üretiyordu.

Mavi saat ve mavi kol saati iki farklı sayfaya sahipti, mavi kol saati ve mavi kol saatleri bile iki farklı ve etkili şekilde çalışan sayfaya sahip olabilirdi. Ancak 2018’de durum çok farklı.

-Domain isimleri ve alt domainler kuşkusuz daha az güçlü, fakat hala etkiliydi.

Domain isimleri ve alt domainlerin arama motorları üzerinde hala bir etkileri vardı. 2008’de anahtar kelime bakımından zengin domain alıp almama konusunda tartışmalara şahit olmak hala mümkündü.

-Linkler 2008’de on-page sinyallerine göre ezici bir üstünlüğe sahip olduğundan link kazanmak için içerik üretmek son derece önemliydi.

Hala da öyle.

2018’de SEO için İçerik Üretmek

Peki 10 yıl sonrasında SEO ne anlama geliyor?

-Kullanıcıların sorgularını çözümlemek en önemli konu.

Bu çözümlemenin eksik olduğu içerikler başarısızlık eğiliminde oluyor. Çünkü Bing ve özellikle Google gibi arama motorları, kullanıcıların sorgularının optimizasyonu ve kullanıcıların ulaşmak istediği sonuca ulaşmalarında yardımcı olma konusunda gelişti. Bu yüzden kullanıcıların aramalarına çözüm bulma konusunda başarılı olan içerikler en değerli içerikler oluyor. Bunu başaramayan içeriklerin olduğu web siteleri ise sıralamada gerilere düşüyor. Arama sonuçlarının en tepesine çıktıkları da oluyor ama çözüm üretme konusunda başarılı içerikler yüzünden aşağılara düşmeleri çok da uzun sürmüyor.

-Birebir anahtar kelime eşleme yerine amaç eşlemesi 2018’de çok daha önemli.

Güvenilir hiçbir SEO uzmanı günümüzde size mavi kol saati ve mavi kol saatleri için ayrı sayfalar üretmenizi tavsiye etmez. Bu durumda önemli olan tek şey kullanıcıların sorgularını çözümleyebilmek. Eğer birçok anahtar kelime aynı amaca ulaşmak için kullanılıyorsa yapılması gereken amacı temsil eden anahtar kelimeler ve o amaca hizmet eden tek bir sayfa üretmektir.

-Artık sadece birkaç tag doğru SEO çalışması için gerçekten önem taşıyor.

Bugün SEO’ya uygun içerik üretirken geri dönüş alınabilen sadece 2 yer var. Bunlar başlık ve içeriğin gövdesi. Tabii bu, iki yerde de anahtar kelime kullanmadan sıralamaya giremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bunun sebebi ise arama motorları ve arama yapanlar. Arama sonuçlarında anahtar kelimenin bulunduğu başlıklara daha çok tıklama eğiliminde olunur. Yani click-bait başlıklar bazen anahtar kelime açısından zengin başlıklardan daha çok tıklanabilir.

En iyi SEO yazarları bu iki anahtar kelime çeşidini birlikte kullanıyor. Bununla birlikte birkaç tag’in 2018’de hala var olması güzel. Bunlar:

Başlık Tag’leri (the H1, the H2), URL alanı, eğer URL alanınızın insanların aradıkları kelimeleri ve cümleleri içermesini sağlayabiliyorsanız bu size biraz da olsa yardımcı olur. Bu hem URL’yi gören ve “Tamam, bu tam da benim istediğim şey” diyen hem de URL’yi kopyalayıp yapıştıran ve birbirleriyle paylaşan insanlar için yararlıdr. Aynı zamanda URL ile bağlantı kurup link metni/anchor metni ve dolayısıyla link metnindeki anahtar kelimeyi paylaşan insanlar için de faydalıdır.

Meta Açıklaması, sıralama için değil kullanıcıların okuması için kullanılır. Kullanıcılar, aradıkları kelimeler ve cümleleri içeren meta açıklamalarına tıklamaya meyillidir. Etkileşim yüksek olduğu sürece ne kadar tıklanma o kadar yüksek sıralama getirir.

The image alt attribute ise genel arama sonuçları için yardımcıdır ancak kendi başına bile fazlaca arama trafiği alan Google Görseller için çok daha yardımcıdır.

-Google’ın yapılan aramalarla sıkça bağlantılı olarak tanımladığı kelimeleri, cümleleri ve kavramları kullanma

Bu size önemli bir artış sağlayabilir. İşin bu kısmında içerik üreticilerinin temelde eksik olarak gördüğü içeriklerini ele alıp Google’da sıralaması yüksek olan sayfaların kullandığı doğru kelime ve cümleleri kendi içeriklerine eklediği görülüyor.

Örneğin; “New York muhitleri” anahtar kelimesini ve ayrıca “Brooklyn, Harlem, Manhattan, Staten Island” gibi anahtar kelimeleri ele alalım. Google artık “New York muhitleri” aramasında bu ilçe isimlerini içeren sayfaları daha üst sıraya çıkarıyor çünkü Google artık anahtar kelimeyle “ilgili olma” durumunu öğreniyor.

Burada anlatılmak istenen aslında bunun büyük ölçekli bir entegrasyon (LSI) ya da başka bir taktik olmadığı. Büyük ölçekli entegrasyon (LSI) birbirine semantik olarak bağlı kelimeleri tanıyan eski bir bilgisayar taktiği. Aslında son zamanlarda yeniden canlanmaya başlayan ama SEO dünyasında artık lafta kalan bu eski metodolojiyi kullanmanın hiçbir mantığı yok. Ancak buradan yola çıkarak Google’ın belirli bir anahtar kelimeyle ilişkilendirdiği kelime ve cümleleri kullanabilirsiniz. Bazılarını Moz Bar’da bulabilirsiniz.

-Kullanıcı Deneyimi ve Content her zamankinden daha önemli. Nedeni ise kullanım metrikleri

Google, belirli bir sonuca tıklayan insanların geri butonuna tıklayıp başka bir sonuca gitmek yerine o sayfada kalıp önlerine gelen içeriklerle etkileşime geçme ihtimalinin daha yüksek olduğunu görebilir. Bu Google için iyiye işaret. Bu yüzden bu gibi spesifik sonuçları sıralamaya daha fazla dahil etmek istiyorlar.

2018’de “SEO için İçerik Üretme” Süreci

Peki pragmatik olarak bu evrim ne anlama geliyor? SEO için içerik üretimi yaparken aşağıdaki 5 adımı uygularsanız bu rekabette daha başarılı olma ihtimalinizi artırabilirsiniz.

Birinci Adım: Bir sayfanın hedeflediği tüm anahtar kelimeleri bir araya getirin.

Bir listeniz olmalı. Listedeki her kelime aynı amacı taşımalı.

İkinci Adım: Arama yapanların sonuç olarak ne bulmak istediklerini listeleyin.

Diyelim ki biri “mavi saat” araması yaptı. Bu kişi aslında ne istiyor? Mavi saatler hakkında genel bilgi, farklı modeller, bu saatleri kimin tasarladığı, fiyatları, online satın alma seçenekleri gibi cevaplar arıyor olabilirler. İşte bunlar aramaların ardında yatan sebepler.

Üçüncü Adım: Görsel bir yerleştirme yapın

“Burası başlık, burası alt başlık…”

“Bu önemli anahtar kelimeyi açıklama kutusunun üstüne koymalıyız.”

“Sonra buraya bu görseli koyacağız.”

“Bu içerikle arama yapan kullanıcıların bulmak istediği sonuçlara gönderme yapacağız.” gibi yönlendirmelerle kendinize görsel bir plan hazırlayın.

Dördüncü Adım: Sayfanın içinde olmasını istediğiniz anahtar kelimeleri, önemli terimleri, cümleleri, üst kavramları ve istediğiniz konu başlıklarını sayfaya ekleyin.

 

Aklınıza gelen kelimeleri rastgele yazmak yerine SEO oyununuzu güçlendirecek ilgili kelimeleri sayfanızda kullanmayı tercih edin.

Beşinci Adım: Sayfanızla ilgili insanları bağlayacak ve daha fazla tıklamalarını sağlayacak yöntemi bulun.

Çünkü linkler 2018’de de SEO için önemli olmaya devam edecek.

Eğer bu 5 adımı takip ederseniz, SEO için içerik üretme konusunda çok daha başarılı olabilirsiniz.

Kaynak: https://moz.com/blog/write-for-seo-2018

icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.