İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

2018 Dijital Pazarlama Trendleri

2018 Dijital Pazarlama Trendleri

2017 yılının ikinci çeyreğini bitirmek üzereyiz. Yılın ikinci çeyreği büyük firmaların bir sonraki yılın planlamasını yaptıkları dönemdir. Peki ya siz 2018 yılı pazarlama stratejinizi oluşturmaya başladınız mı? Planlama aşamasında belki gelecek yılın dijital pazarlama trendlerine göz atmanız faydalı olabilir.

Görsellik Önemli… Kaliteli Görsellik Daha da Önemli!

Video içeriklerin popülaritesi birkaç yıldır yükselişte. 2017’de olduğu gibi 2018’in dijital pazarlama trendlerinin başında yine video içerikler geliyor. Hemen hemen her sektörün hedef kitlesi, görsellik bakımından zengin, interaktif unsurlar içeren, mesajı doğru şekilde ulaştıran, ilginç hikayeler barındıran görsel yönü zengin içerikleri daha kolay benimsiyor. Bunların özellikle sosyal medyada paylaşım ve dolayısıyla daha geniş bir kitleye ulaşma oranları da daha yüksek oluyor.

Akıllı telefon kullanıcılarının telefonlarında geçirdikleri vakit günden güne artıyor. Tabii ki online video izleme oranları da. İstatistiklere göz atarsak:

-18 ve 18+ yaş kitlesi 20.00–23.00 saatleri arasında, yani televizyon için “prime time” diliminde YouTube’da vakit geçiriyor.

-Reklamcılar 18–49 yaş aralığındaki izleyici kitlesine televizyon yerine YouTube üzerinden ulaşırlarsa %56 daha fazla izleyici yakayabiliyorlar.

-Nisan 2016 itibariyle Facebook’ta kayıtlı kullanıcı sayısı 1.65 milyar kişi. Günde izlenen video sayısı ise 8 milyar.

Video başta olmak üzere görsel içeren bütün yazılı içeriklerin hedef kitleyi cezbetme oranı oldukça fazla. Önümüzdeki dönemde bütün sektörlerde video içeriklerin artışı, sadece iyi olanın yani içerik ve görsel kalitesi yüksek olanın kazanmasını sağlayacak.dijital-pazarlama-icerik

Jenerik İçerik Yerine Akıllı İçerik

Akıllı içerik ile kastedilen kişiselleştirilmiş ve müşteri odaklı içerik. Öncelikle istatistikler ne diyor, ona bakalım:

-Müşterilerin %61’i kendilerine özel, kişiselleştirilmiş içerik oluşturan firmalara sadakat geliştiriyorlar. Dolayısıyla, bir sonraki satın alma kararlarında aynı firmayı tercih etme olasılıkları yüksek oluyor.

-İçerik pazarlaması profesyonellerinin %88’i bu yıl içerik stratejilerine kişiselleştirilmiş unsurlar eklemeyi planlıyorlar.

Kişiselleştirilmiş içerik sisteminin çalışma şekli şöyle olmalı: Örneğin yeni bir kullanıcı web sitenizi ziyaret ediyor. Ona ulaştırdığınız mesajla mevcut müşterinize ulaştırdığınız mesajın farklı olması gerek. Yeni ziyaretçiniz hem sizin ürün / hizmetleriniz konusunda hızlıca fikir alabilmeli hem de ilgi çekici bir içerikle karşılaşmalı. Öte yandan, mevcut müşterileriniz ise onların ihtiyaçlarına yönelik diğer ürün / hizmetlerinizi görebilmeli ve ürün / hizmet ağınıza yeni katılanlara kolaylıkla ulaşabilmeli.

Bunun için geleneksel statik içerikten, dinamik-zengin içerik modeline geçmek ve pazarlama otomasyonunu devreye sokmak gerekiyor.

dijital-pazarlama-bulten

Periyodik Bültenler

Şirketlerde yeni trend elektronik posta kutusundaki mesajları sıfırda tutmak. “Inbox zero” olarak bilinen bu uygulamada işletmeler iletişimi mümkün olduğunca telefon, sosyal medya üzerinden veya Skype, Slack toplantılarıyla gerçekleştiriyorlar.

B2B pazarlama modelinde “inbox zero” uygulamasının şirketlerin feng shui’si haline geldiğini sö,ylemek yanlış olmaz. Dolayısıyla, hedef kitlenizi kampanyalarla, özel tekliflerle meşgul etmek yerine kendi markanızın kredibilitesini ve uzmanlığını öne çıkaran yollardan yararlanabilirsiniz. Bültenler bunun için ideal bir araç niteliğinde.

2018 yılının trendlerinden biri de müşterilerin kendi isteğiyle kayıt olduğu, içinde onlara faydalı içerik sunan aylık bültenler olacak.

Alışılmış Kalıpların Dışına Çıkmak

Her zaman olduğu gibi iyi hikaye anlatanlar sektörünün hep kazananı olacak. Hikayelerin ilgi uyandırma nedeni insanları hayallerine yakınlaştırıyor olması. Dijital dünyanın ve özellikle sosyal medyanın bu kadar yoğun kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri kişilerin gerçek dünyadan bir süre uzaklaşmalarını sağlaması.

Peki, hedef kitlenizin bilinmeyene, sanal dünyaya olan ilgisini nasıl değerlendirebilirsiniz?

Hedef kitlenizin hayal gücünü harekete geçirecek işler yapın. Mesela, var olana tamamen ters bir perspektiften bakın. Bilinmeyeni deneyin. Sektörünüzdeki alışılmış kalıpların dışına çıktığınızda onların da hayal güçlerini harekete geçirmiş olursunuz.

dijital-pazarlama-mobil

Müşterinin Cep Telefonuna Yöneldiği Anları Hedeflemek

Mobil cihazlar müşteriyle iletişim ve etkileşimde dolayısıyla da dijital pazarlama alanında büyük bir etkiye sahip. Herhangi bir konuda araştırma yapan kişilerin %96’sı çözüm için akıllı telefonuna başvuruyor. Yemek tarifi arayan da, online mağazadan alışveriş yapacak olan da, ev almak isteyen de hemen mobil cihazına yöneliyor. İşte bütün bu anların hepsi “mikro anlar”. Bu mikro anlarda müşterilerin veya potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını güvenilir bilgilerle ve çözümlerle karşılamak önemli.

Müşterisinin beklentisini doğru zamanda ve doğru şekilde karşılayabilen markalar başarıya ulaşacak. Müşteri güvenini oluşturmak ve uzun vadeli ilişki kurmanın sırrı bu mikro anları hedeflemekte yatıyor. Bunun için de güvenilir, beklentiyi karşılayan içerik konusu bir kez daha önem kazanıyor.

İçerik Bulutu’ndan Hatırlatma

Markaların müşteriyle yarattıkları etkileşimin kuralları, sınırları ve boyutları giderek değişiyor. Sektöründe en yaratıcı olan markalar çoktan kazanmaya başladı bile. 2017’nin ilk 6 ayının bu açıdan dolu dolu geçtiği söylenebilir. Dijital pazarlama stratejinizi planlamak için önünüzde daha 6 ayın olduğunu ve bunu en iyi şekilde değerlendirirseniz 2018’e rekabet avantajıyla gireceğinizi unutmayın.

Dijital Pazarlamaya ve İçerik Pazarlamasına İlişkin Önceki Yazılarımıza Mutlaka Göz Atın!

Küçük İşletmeler İçerik Pazarlamasını Nasıl Kullanmalı?
İlham Verici Pazarlama Teknikleri: IBM Örneği
İçerik Pazarlamanızın Katili SEO Hataları
Aksiyonu Bol, Hız Kesmeyen Bir Başarı Hikayesi: Monster Notebook
Markanızın Sosyal Medya Etkileşimini Artırmak İçin İpuçları

Bizi Takip Edin!

http://www.icerikbulutu.com

https://medium.com/@icerikbulutu

https://twitter.com/icerikbulutu

https://www.facebook.com/icerikbulutu

The following two tabs change content below.

icerikbulutu.com

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.