İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

2017’de Hangi İçerik Trendleri Bizi Bekliyor?

2017’de Hangi İçerik Trendleri Bizi Bekliyor?

İçerik Bulutu olarak, 2017’ye ilişkin içerik pazarlaması öngörülerimizi sizler için oluşturduk.

2016 yılı içerik pazarlaması açısından etkin ve dolu dolu geçen bir yıl oldu. İçerik stratejisi belirlemenin, ölçümleme yapmanın önemi daha çok anlaşılmaya başlandı. Hem kaliteli hem SEO uyumlu hem de hedef kitlesine hitap eden içeriklere yönelik talep arttı.

2017 içerik trendlerinin kaynağını büyük ölçüde 2016 yılındaki kazanımlardan alacağını düşünüyoruz. Mesela, nedir bunlar?

Amaç Odaklı İçerikler Artacak

2017-icerik-trendleri

Markalar “niçin”lerini daha çok sorgular hâle gelecek. “Neden bu içeriği üretiyoruz?” gibi her markanın kendi nedenleri ve o nedenlere verdiği cevaplar olacak. Böylelikle genel geçer içerikler değil, hedef odaklı içeriklerin üretilmesi sağlanacak.

Marka Dışından Daha Fazla Yetenek/Uzmanlık Desteği Alınacak

uzman-icerik

Gerek Türkiye’deki gerek dünyadaki rakamlara baktığımızda içerik pazarlama hizmetlerini yürütmek üzere dışarıdan içerik hizmeti, uzmanlık desteği alan markaların oranı %70’in üzerinde. Bu oran, 2017’de kuşkusuz daha çok artacaktır.

Kendimizden örnek verirsek; biz İçerik Bulutu olarak hâlen 2500 yazar ve 50+ editör ile birlikte çalışıyoruz. Bütün yazarlarımız ve editörlerimiz farklı meslek alanlarından, başka markalarla tam zamanlı veya freelance çalışan kişilerden oluşuyor. Bunun dışında, başka şirketlerle teknik konularda işbirliği yapıyoruz. Böyle olunca, bilgi ve deneyim paylaşımı hem daha fazla oluyor hem de ortaya çok daha iyi işler çıkıyor.

Görsel İçeriklerin Oranı Artacak

icerik-trendleri

2016’daki trendi takiben, 2017 yılında, hatta önümüzdeki birkaç yıl daha görselleşmenin revaçta olması muhtemel görünüyor. Çünkü görsel içerik, özellikle video içerikleri kişinin bilgiye ve eğlenceye daha kolay erişimini mümkün kılıyor. Dijital performans ölçüm şirketi Syndacast’a göre 2017’deki trafiğin %74’ünün; Amerikan şirketi Cisco ise %69’unun video içerikten oluşacağını belirtiyor.

Unutmamak gerekir ki, metin bazlı içerikler içerik pazarlamasının temelini oluşturuyor. Yakın bir gelecekte de bu muhtemelen değişmeyecek. Bu nedenle, İçerik Bulutu da önceliğini her zaman blog, ürün açıklaması, tweet, liste içerikleri gibi yazılı içeriklere vermeye devam edecek.

İçerik Pazarlamasına Ayrılan Bütçe Fazlalaşacak

icerik-trendleri-butce

Akla şu soru gelebilir: Bir markanın, genel pazarlama bütçesi içerisinde içerik pazarlamasına ayırması gereken bütçe ne olmalı? B2B satış modelinde bu oran %28 ilâ %46 arasında değişiyor. B2C satış modelinde ise oran %32 ilâ %38 arasında. Bu oranı kendi marka hedefleriniz doğrultusunda ne kadar optimum seviyeye getirirseniz, içerik stratejinizden alacağınız verim de o kadar artacaktır.

Her İçerik Mobile Sığacak

mobil-icerik-trendleri

Artık içeriklerinizi mobille uyumlu hâle getirmezseniz sektörünüzde bir adım geride kalıyorsunuz. Gerek teknik açıdan gerek görsel olarak bütün içerikleriniz hedef kitlenizin mobil kullanımına hitap edebilmeli.

Örneğin, İçerik Bulutu 2016 yılı sonu itibariyle ajansların, markaların ve yazarların işini kolaylaştırabilmek amacıyla içerik pazarlaması stratejisine mobili de ekledi. Artık Android ve IOS ile çalışan bütün mobil cihazlar üzerinden her türlü işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu, hem zamandan hem emekten kazanmak anlamına geliyor.

İçerik Stratejisi Oluşturmanın ve Ölçümlemenin Önemi Daha Çok Anlaşılacak

icerik-stratejileri

Spesifik, ölçülebilir bir içerik stratejiniz yoksa içeriklerinizden de etkin sonuç alamazsınız. Belgelenmiş, kağıda dökülmüş bir içerik stratejinizin olması markanızın verdiği mesajın bütün platformlarda tutarlı olmasını sağlar. Hedef kitlenizi tanımlamak; “Hedef kitleniz kimlerden oluşur? Yaş aralığı nedir? Gelir düzeyi nedir? Nelerden hoşlanır?” gibi sorularınızın cevabına göre “persona”lar oluşturmanız önemli.

Öte yandan, “Arama motorlarından ne kadar trafik elde etmeyi hedefliyorsunuz? İçerikleriniz satışlarınızı veya kayıtlı kullanıcılarınızı ne kadar artırdı?” gibi belirlenmiş stratejilerinizin olması ve bunların düzenli ölçümlenmesi gerekir. Örneğin, Google Analytics’den rahatlıkla takip edilebilecek bazı göstergeler hedeflerinize daha kolay ulaşmanızı mümkün hâle getirir. Okuyucuların sayfanızda geçirdiği süre 2 dakikanın altındaysa, trafiğinizde aşamalı bir artış görmüyorsanız, takipçi sayınız sabit kalıyorsa bunlar içerik stratejinizin etkin olmadığının göstergeleridir.

Sonuç Olarak:

2017 yılında, hedef kitlesiyle daha çok empati kurabilen, daha kaliteli, alanında uzman kalemlerden çıkmış, teknik ve görsel yönü daha gelişmiş içerikler sektörü domine edecektir.

Bu çerçevede, biz, İçerik Bulutu olarak markalara içerik pazarlaması süreçlerinde elimizden gelen her desteği sunmaya devam edeceğiz.

Bizi takip edin!

http://www.icerikbulutu.com

http://blog.icerikbulutu.com/

https://twitter.com/icerikbulutu

https://www.facebook.com/icerikbulutu

https://medium.com/@icerikbulutu

The following two tabs change content below.

icerikbulutu.com

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.