İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

2017 Yılında İçerik Pazarlaması İçin Öngörülerimiz Gerçekleşti!

2017 Yılında İçerik Pazarlaması İçin Öngörülerimiz Gerçekleşti!

2017 yılına girdiğimizde içerik pazarlaması dünyasında hangi trendlerin sektöre yön vereceğine dair farklı platformlarda çeşitli yazılar kaleme almıştık. İçerik pazarlamasının hangi boyutlarının ön planda olacağı her zaman merak edilen konulardan biri oluyor.

2017 yılı için öngörülerimiz neydi ve yılı bitirmeye hazırlandığımız şu aşamada hangileri hayata geçti bir bakalım istedik. Biz, İçerik Bulutu olarak bu trendlerin neresinde duruyoruz; kendi deneyimlerimizi de bu vesileyle sizlerle paylaşalım.

Video İçeriklere Gösterilen İlgi Arttı ve Bu Yıl da Devam Edecek

Video içerik trendi özellikle 2016 yılında başladı. Video içeriklerde sırasıyla en fazla Youtube, Facebook ve Instagram geniş çapta kullanılmaya devam ediyor. Canlı yayın video içerikleri de özellikle Instagram ve Facebook’ta kişilerin ve markaların hedef kitlelerine ulaşmak için en çok ilgi gösterdikleri araçlardan. Önümüzdeki 4 yıl içinde İnternet video trafiğinin bütün tüketici İnternet trafiğinin %80’inden fazlasını oluşturması bekleniyor. Cisco’nun tahminlerine göre canlı yayın video içerikleri de genel video trafiğinin %13’ünü teşkil edecek.

Video içerikler sadece bir pazarlama aracı değil; aynı zamanda çok faydalı ve etkin bir eğitim aracı. Biz İçerik Bulutu olarak, video içeriğe artan ilgiyi hem marka ve ajanslara yönelik webinar projelerimizde hem de 3000’in üzerinde sistemimizdeki kayıtlı, aktif yazara yönelik eğitimlerimizde değerlendirmeye çalışıyoruz. Örneğin, geçtiğimiz ay birincisini gerçekleştirdiğimiz İlyas Teker’in “Değişen Google Algoritmalarına Göre Kaliteli İçerik Nedir?” sunumuyla yüzlerce marka ve ajansa ulaştık. Sonrasında yine ay içinde Tuğçe Durmuşoğlu ile “Arama Motorlarına Uygun Yaratıcı İçerik Nasıl Üretilir?” online eğitimimizi gerçekleştirdik. Aldığımız olumlu yorumların da etkisiyle hem webinar etkinliklerine hem de video içeriği üretmeye devam edeceğiz.

Uzun Metin İçeriklerine Yönelik Talep Oldukça Arttı

Metin bazlı içerikler hâlâ içerik pazarlamasının temelinde yer alıyor. Hatta çoğunlukla video içeriklere yazılı içeriğin eklenmesi ihtiyacı da ortaya çıkıyor. Dolayısıyla blog içerikleri, ürün tanıtım içerikleri, liste içerikler başta olmak üzere yazılı içerikler sadece bu yıl değil önümüzdeki yıllarda da talep görecek.

Google, içerik kalitesini 3 temel ölçütü esas alarak belirliyor: Uzmanlık, otorite ve güvenilirlik. Böyle olunca, daha fazla “backlink” alan uzun ve kaliteli içerikler kişilerin veya firmaların o alandaki uzmanlık ve güvenilirliklerini pekiştiriyor.

İçerik Bulutu yazarları her ay 10.000’e yaklaşan sayıda içerik üretiyor. İçerik uzunlukları genellikle 300 ilâ 500 kelime arasında talep ediliyor. 2017 yılında talep edilen metin uzunluklarında özellikle belirli sektörlerde artış oldu diyebiliriz. İçerik uzunlukları artık sıklıkla 1000 veya 1500 kelimeye çıkıyor. 1000 kelimelik kaliteli bir içerik hem hedef kitlenizin daha iyi ihtiyacını karşılıyor hem de Google algoritmasında hak ettiği şekilde konumlanıyor.

Her Marka Mobilde Hızla Yerini Alıyor

Mobil uygulama/ application geliştirme trendinin 2013 yılında hız kazandığını ancak son 1-2 yıldır artık doyma noktasına geldiğini ifade etmiştik. Kullanıcılarda oluşan “mobil uygulama yorgunluğu”, tüketicilerin sadece en çok yararlandığı uygulamaları telefonunda veya tabletinde kullanmasına yol açıyor. Ancak tabii ki bu durum markaların mobil uygulamayı tercih etmemelerine neden olmuyor. Aksine, kişi veya markalar hedef kitlesinin ihtiyacına ve beğenisine daha çok hitap eden tasarımlar ortaya koymaya çalışıyorlar.

2016 yılı sonunda biz de İçerik Bulutu olarak hem bizimle çalışan markaların, ajansların hem de yazarlarımızın işini kolaylaştırabilmek amacıyla İçerik Bulutu mobil uygulamasını hizmete soktuk, düzenli şekilde de gözden geçiriyoruz. Şu anda 1000’den fazla mobil kullanıcımız var. Firmalarımızın içerik taleplerini cep telefonlarından hızlıca verebilmeleri veya yazarlarımızın içerik taleplerini, içerik listelerini ve hatta performans analizlerini mobil ekranlarından hızlıca takip edebilmeleri sürece hız ve etkinlik kazandırıyor.

İnteraktif İçeriklere Hız Verildi

İnteraktif içeriklerden kasıt okuyucu ile etkileşimi artıran, hedef kitleyi eğiten/bilgilendiren içerikler. İnteraktif içerikler hemen satışa değil, müşteri ile sadakata dayalı bir ilişki kurmaya odaklanıyor. Quizler, anketler, bilgi testi içerikleri interaktif içeriklere örnek gösterilebilir.

Kapost’un verilerine göre interaktif içerikler, blog içeriği, pdf dosyaları gibi pasif içeriklere kıyasla 2 kat daha fazla geri dönüş alıyor.

İçerik Bulutu’nun, hem içerik pazarlama stratejisinde hem de yazarlara yönelik iç sisteminde interaktif içeriklere mümkün olduğunca yer veriyoruz. Örneğin, anketler bize birbirinden değerli uzmanlık alanlarına sahip yazarlarımızı daha yakından tanıyabilme imkanı veriyor. Böylelikle özel projelerde tamamen konunun uzmanı yazarlarlarımızla çalışabiliyoruz ve böylelikle ortaya çok kaliteli sonuçlar çıkıyor. Ara ara röportajlar yapıyor, onları yayınlıyoruz. Alanında uzman kişilerin düşüncelerini ve hatta özel hayatlarını öğrenmek okuyucunun ilgisini daha çok çekiyor.

İçerik pazarlaması müşterilerin beklentileri ve talepleri çerçevesinde sürekli yenilenen, çok enerjik bir süreç. Biz elimizden geldiğinde dünyadaki trendleri size aktarıyor ve en önemlisi de bu trendleri bünyemize katmış şekilde hizmetlerimizle sizlere ulaşmaya çalışıyoruz.

Bizi takip etmeye devam edin!

The following two tabs change content below.

icerikbulutu.com

Lider bulut tabanlı içerik üretim platformu icerikbulutu.com ; marka, ajans ve kobilere, uzman içerik, içerik pazarlaması çözümleri ve teknolojileri sunar
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.