İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

2017 SEO Trendleri

2017 SEO Trendleri

Geçtiğimiz senelerde bildiğiniz gibi özellikle SEO ve Google tarafında; patent, ürün ve diğer gelişmeler ile ilgili pek çok yenilik ve değişimler oldu. Özellikle Google için son 10 aya bakıldığında inanılmaz büyük bir gelişmenin göze çarptığı görülebiliyor. Son 10 ayda Google ile alakalı sayısız etkinlik de düzenlendi. Google Assistant, yeni AMP özelliği, Daydream VR ve Google Home yeniliklerden sadece bazıları.

Peki, Google’ın evriminden neler öğrenebiliriz? Öncelikle, Google aslında mobil bir dünya üzerine odaklı. Mobile öncelik veren indeksleme de bunun kanıtı olarak öne çıkıyor. Masaüstünden mobile geçiş artık kaçınılmaz. Bunun yanı sıra ses ile arama, özdevimli öğrenme (bir başka deyişle makine öğrenimi), yerel arama ve video/görsel pazarlaması daha da öne çıkmayı başardı. Mobil odaklı kullanımın getirdiği sonuçlar, bu ve bunun gibi yeni bakış açıları getirerek sadece Google’a değil pek çok oluşuma yeni kapılar açtı.

Mobil Odaklı Dünya

SEO uzmanları mobil aramanın yerel ya da uluslararası arama kadar önem arz ettiğinin farkında. 2015’e baktığımızda Google’ın AMP özelliğini aktif etmesiyle bunu da görüyoruz. AMP hızlandırılmış mobil sayfalar yaratarak web sitelerinin mobil üzerinden daha hızlı ve rahat bir şekilde açılmasını sağlıyor.

Mobil arama an itibariyle pek çok anlam ifade eden bir arama tipi olarak kabul ediliyor. Bunun bir kanıtı olarak da yapılan çoğu araştırmaya göre; mobil arama masaüstüne kıyasla bir web sitesine daha çok trafik getiriyor. Mobilin öne çıkması her ne kadar önem arz etse de masaüstünün tamamen geri planda kaldığı anlamına gelmiyor. İkisi arasındaki oran, sektörden sektöre değişkenlik gösterebiliyor. Masaüstü kullanımı özellikle e-ticaret siteleri için çok önemli bir rol oynamakta.

SEO

2017 SEO Planınıza Neler Dahil Olmalı?

Bütün bu gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda 2017 yılı için planınız oldukça kapsamlı olacaktır.

Mobil Öncelikli İndeksleme

Google, bu sene mobile daha da ağırlık vereceğini geçtiğimiz Kasım ayında açıklamıştı. Bu kapsamda yapmanız gerekenler arasında;

-Web sitenizi, içeriğinizi ve web sayfalarınızı mobil uyumlu hale getirmek

-Mobil versiyona yapısal veri yerleştirmek

-Kullanıcı deneyimini hem mobil hem masaüstü odaklı hale getirmek,

-Mobil site için yeni bir strateji belirlemek var.

Yapısal veri kullanmak özellikle bir web dosyasının anlamını çözmede Google’ın kullanmayı tercih ettiği bir araçtır.

AMP (Accelerated Mobile Pages)

Eğer web siteniz halihazırda yeteri kadar trafik çekiyorsa, sitenizin AMP halini de yaratmayı düşünmelisiniz. AMP şu anda daha çok blog, haber ya da yöntem/tarif siteleri için ideal duruyor. E-ticaret siteniz varsa PWA daha uygun olsa da AMP’yi de deneyebilirsiniz.

PWA (Progressive Web Apps)

2017 için öne çıkan bir trend varsa o da kesinlikle PWA olmalı. Google kendi Webmaster blogu ve yazılımcı sitesinde de bundan bahsederken, insanlar da PWA’yı konferans ve benzeri durumlarda öneriyor. Yukarıda da bahsedildiği gibi e-ticaret siteleri AMP özelliğine tamamen uymuyor, bu sebeple PWA öneriliyor.

Ancak PWA sadece HTTPS ile çalışıyor. Bunun sebebi olarak da Google’ın güvenlik tarafına verdiği önem öne çıkarılıyor. Kısacası eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz ve bir uygulamanız olmadığı için hem iOS hem Android tarafında bir uygulama yapma olanağı arıyor, ancak bütçeden çekiniyorsanız PWA sizin için en ideal seçenek olacaktır. Çünkü PWA web sitenizi mobil bir uygulamaymış gibi çalıştırıyor; hem online hem de offline olarak.

Bu noktada şunu hatırlatmak isteriz ki SEO’nun geleceği hem büyük hem de küçük ölçekli işletmelerin kararlarına göre belirleniyor olacak.

SEO-trend

Dili Anlamak ve Makine Öğrenimi

Google’ın Arama bölümünün Kıdemli Başkan Yardımcısı John Giannandrea, Google NLU tarafından gerçekleştirilen son araştırmada; sözdizim, söylem, konuşma, çoklu dil modellemesi, his analizi, soru cevaplama, özetleme ve öğrenenler için etiketli ve etiketsiz veri inşa etme gibi konulara dikkat çekildiğini belirtmişti.

Bu noktada, bağlamın (context) dikkat çektiğini görebiliyoruz. Kelimeler başka bir dilde ya da kültürde farklı anlamlara sahip olabiliyor. Bu da bağlam, yani durum ile açıklanabilir. Kelimenin kullanıldığı dil, ülke ya da kültür kelimenin anlamını değiştiriyor. Bağlam, herhangi bir konuşmanın içerik ve bileşim kesimlerinin anlamını anlamada esas bir rol oynar. Bu yüzden Google Assistant ve Google Home gibi yeni arama ortamlarına ihtiyaç duyulmaya başlandı. Google ayrıca son zamanlarda mecaz kullanımına da dikkat çekmeye başladı. Aslında bünyenin bu çeşit doğal dil kullanıma odaklanmasının temel sebebi kullanıcıların, bizlerin ihtiyaçlarına daha rahat yanıt verebilmek.

Siz de Google’ın bu konu ile ilgili izlediği iki yöntemi uygulamak isteyebilirsiniz. Bunlardan biri web sayfalarının içeriğini anlambilime göre üretme ve kullanıcıların tam olarak ne aradığını kavramak. Google doğal dil sürecini izlemek amacıyla sesli aramaya çok önem veriyor.

Markalaşmak

Markalaşmayı yeni bir SEO stratejiniz olarak hedeflemenizde fayda var. Google’ın ana özelliklerinden biri olan kişiselleştirilmiş arama, kişisel asistanlardan çok çok daha öne çıkıyor. Kişiselleştirme Google’ın sizin arama geçmişinize göre sunduğu web sitelerinden oluşuyor. Bu da markanızı, ürününüz ve hizmetlerinizle uyumlu bir hale getirmenizi ve stratejik bir seviyeye çıkmanızı sağlıyor. Ancak doğru yolu izlerseniz. Doğru yol için SEO ve ilgili konularda hatasız bir şekilde ilerlemelisiniz.

SEO-youtube

Video & Görsel Kullanımı

Medya uzmanları video izlenme oranın gün geçtikçe arttığını söylüyor. Yeni nesile ve alışkanlıklara bakıldığında bu oranın artışı oldukça normaldir. Youtube, Vimeo ve benzeri mecraların popülerlik kazanması, markaların da; canlı yayın, boomerang ve daha pek çok çeşitli video içeriklerine yönelmesini beraberinde getirdi. Videolar en çok mobil üzerinden izleniyor. Video kullanımı SEO’nun yanı sıra dijital PR alanına da fayda sağlıyor olacak.

Görsel konusuna gelirsek… Video ile aynı şekilde bir ilerleme kaydettiği apaçık. Instagram gibi görsel odaklı platformların önem kazanmasıyla görsellerin kalitesinde de ciddi bir artış oldu. Ayrıca Google Search’te görsel pazarlaması önem kazandı. Normalde görsel araması Google ve SEO için çok kazançlı gitmiyordu; Google görsel tanıma özelliğini iyileştirmek için Moodstock’u satın aldı ve pek çok akıllı ve özdevimli öğrenme araçlarına yatırım yaptı. Çok yakın bir zamanda, gittiğiniz bir mağazadaki ürünü beğenip onu online olarak arayıp satın bile alabilirsiniz!

VR

Google’ın en son sahiplendiği şirket Eyefluence, Ekim ayında pazara sürdüğü ürün ise DayDream VR kulaklık. Youtube ve diğer platformlar ise 360 derece video desteği özelliğini aktif hale getirdi. Vimeo da geçtiğimiz günlerde bu platformlar arasına katıldı. 2017’de ve önümüzdeki yıllarda akıllı dijital pazarlamacıları VR fırsatlarını kaçırmamalı ve şimdiden hazırlıklarına başlamalı.

Kaynak: 2017 SEO Trendlerihttps://moz.com/blog/seo-and-digital-trends-in-2017

Bizi Takip Edin!

http://www.icerikbulutu.com

https://medium.com/@icerikbulutu

https://twitter.com/icerikbulutu

https://www.facebook.com/icerikbulutu

icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.