İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

SEO Gölgesinde Metin Yazmak Üzerine

SEO Gölgesinde Metin Yazmak Üzerine

SEO gölgesinde metin yazmak bazı editörlerin kabusu olabilir. Ancak bu fırsatı iyi değerlendirmek, birçok metin yazarı ve editörün ufkunu genişletir.

Eskiden, daha dünyada internet ve dolayısıyla SEO (arama motoru optimizasyonu) yokken hayat metin yazarları için çok kolaydı büyük ihtimalle. Zira SEO gölgesinde metin yazmak bir yazarı en çok kısıtlayan, zaman zaman yazara kan kusturan bir eylem ancak hakkını yemeyelim, değme metin yazarlarını da yola getirecek şahane bir eğitim.

Metin yazarlığı derslerini düşünüyorum üniversiteden. Derslerde ilk söylenen şey bir metnin çerçevesi net olduğu sürece o metni yazmanın daha kolay olacağıydı. Bunun anlamı yaratıcılığın ölmesi değil, kapalı bir alanda yaratıcılığın sınırlarını zorlamak demekti. İşte tam da bu noktada SEO gölgesinde metin yazmak mükemmel bir eğitim yöntemi. Çünkü bunu yaparken keyfinize göre çok fazla açılamıyor, sahip olduğunuz birkaç kelime ya da kelime grubu üzerine okunabilir ve zevkli bir makale yazmak zorunda kalıyorsunuz.

Peki nedir SEO gölgesinde metin yazmak? SEO’ya uygun içerik üretmek internet sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda görünmesini sağlayan, ücret vermeden performansınızı artıran bir yöntemdir. Burada önemli olan sitenizin içeriğine uygun anahtar kelimeleri bulmak ve içeriğinizi buna göre şekillendirmektir. Makalelerin uzunluğuna göre belirleyeceğiniz sayıda anahtar kelimeyi, tıpkı hedef kitlenizin arattığı şekliyle yazının bir köşesinde geçirme mecburiyetiniz vardır. Bu, yazıları anahtar kelimeleri arka arkaya sıralamak anlamına gelmez. Yazdığınız yazı okunmadığı sürece, yani hedef kitleniz sitenizde belirli bir süre geçirmediği sürece arama motorları sizi sevmez.

Divan edebiyatının aruz ölçülerini düşünün mesela. Aruz, birçok yazara göre gereksiz ve yaratıcılığı öldüren bir kısıt gibi görünebilir ama sanıyorum tüm dünya bunu kabul eder ki Osmanlı’nın saray edebiyatı, dünyanın en zengin edebiyat türlerinden biridir. Üstelik bu ölçü kalıplarında yazılan yüzlerce efsane olmuş şiir sunmak da mümkün. Yani kısıtlamaların yaratıcılığı öldürdüğü gerçeklikten uzak bir düşünce. (Üstelik “sanat sanat içindir” düşüncesini benimseyen bazı divan yazarları şiirlerini sadece duysal değil, görsel olarak da bir hizaya sokma gereği hissetmişlerdir.) Bu durumda SEO gölgesinde metin yazmak metin yazarı için, zorlanan yaratıcılığın dilin esnekliğiyle birleşmesini öğrenmek anlamına gelebilir.

Sonuçta değerli metin yazarı ve editör arkadaşlar eskiden sayfaları, işlenmeye müsait, uçsuz bucaksız, bakir bir tarla olarak görüyor olabilirler. Yeni dönemde bu tarlanın olmadık yerlerinden dikenli teller, ısırgan otları ve kimyasala maruz kalmış ölü toprak parçaları var, evet. Bu toprağı işlemek elbette tertemiz ve emre amade bekleyen bir tarlaya göre daha zor. Ancak zor olan başarıldığında ve her şeye rağmen yazar arkadaşlarımız böyle bir alanda rengarenk çiçekler yetiştirebildiğinde boş tarla daha az zevk verir hale geliyor. Bu yüzden SEO gölgesinde metin yazmak hem beceri hem de yaratıcılık anlamında metin yazarları için mükemmel bir kurs. Metin yazarı ve editör arkadaşlarım bir süre bu doğrultuda egzersiz yaparlarsa, kalemlerinin ne denli geliştiğini kendileri de göreceklerdir.

icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.