İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

Kazançlı İçerik Stratejisi Oluşturmanıza Yardımcı Olacak 13 Basit Soru

Kazançlı İçerik Stratejisi Oluşturmanıza Yardımcı Olacak 13 Basit Soru

Aşağıda yer alan 13 basit soru, içerik stratejiniz hakkındaki ilgi ve dikkatinizi arttırarak içerik ile ilgili izlediğiniz yola ışık tutacak. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ile stratejinizi daha net bir şekilde belirlemeniz için, sorulara açık ve dürüst bir şekilde yanıt vermeli ve asla bahanelerinizin arkasına saklanmamalısınız. Çünkü bu sorular sizin stratejiniz üzerindeki sorumluluğunuzu arttırarak İçerik Strateji konusunda farkındalık yaratacak.

Şimdi, bu soruları kendinize sorun ve vereceğiniz cevapları bir yere not edin.

Hazırsanız, başlıyoruz…

 1. Kullanıcıların kim?

İşe öncelikle hedef kitlenizi doğru tanımlayarak ve bu kitleyi oluşturanların kim olduğunu belirleyerek başlamalısınız. Hedef kitlenizi doğru tanımlamayı başarabilirseniz, kime hitap ettiğinizi daha net görür ve stratejinizi buna göre oluşturabilirsiniz.

01-kullanicilarin_kim

 1. Rakiplerin kim?

Bir düşünün, pazarda sizden başka “kim” ya da “ne” yerinizi doldurabilir? Bu soruya cevap vererek rakiplerinizi belirlemelisiniz. Üstelik yalnızca mevcut ve belirli rakiplerinizi değil, dolaylı olarak sizinle rekabet etme ihtimali olan her türlü olasılığı göz önünde bulundurmalısınız.

02-rakiplerin_kim

 

 1. Ne kazandırdın?

Pazara ne kazandırdınız? Nasıl uyum sağladınız, pazarın neresindesiniz? Başka hiç kimsenin yapmadığı ne gibi öneriler sundunuz ya da özetle sizi tek ve özel kılan ne? Tüm bu soruların cevabından yola çıkarak en önemli farkınızı ortaya koymalı ve en iyi şekilde anlatmalısınız.

03-ne_kazandirdin

 

 1. Ne duyuyorsun?

Müşterileriniz ne söylüyor? Hayalleri ve yaşadığı zorluklar için sürekli tekrarladıkları konular neler? Müşterilerinize kulak vermelisiniz. Onların istekleri, yaşadıkları sorunlar ve geri bildirimlerinden yola çıkarak kendi içerik stratejinize yön verebilirsiniz.

04-ne_duyuyorsun

 1. Mevcut içeriklerin neler? / Hangi içeriklere sahipsin?

Web sitenizde, blogunuzda ya da sosyal medya platformlarınızda, kısaca içerik paylaştığınız her mecradaki mevcut içeriklerinizi gözden geçirmeli ve iyi değerlendirmelisiniz. Sizin vizyonunuzu ve duruşunuzu yansıtıyor mu? Hangi içeriklere sahipsiniz ya da eksikleriniz neler? İçerik stratejinizi oluştururken bu sorulara vereceğiniz cevaplar sizi çok daha iyi yönlendirecektir.

05-mevcut_iceriklerin_ne

 

 1. İçeriğinin amacı ne?

İçeriğiniz satın aldırmaya mı yönelik yoksa sadece bilgilendirici bir önek mi oluşturuyor? Otorite mi sağlıyor yoksa organik trafiği mi arttırıyor? Yoksa hepsi mi? Öncelikle buna karar vermelisiniz. İçeriğinizin hangi amaçla var olması gerektiğine karar verirseniz, stratejinizi çok daha bilinçli bir şekilde oluşturabilir ve hedefinize varabilirsiniz.

06-icerigin-amaci-ne

 

 1. Hangi sıklıkta içerik yayınlamalısın?

Haftada bir mi, günlük mü yoksa ayda bir mi? Kaynaklarınızı belirleyebilmek için bu soruyu cevaplamalısın. Bu soruya vereceğiniz yanıtla iş ve zaman planlamanızı çok daha doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

07-ne_siklikla_icerik_yayinlamalisin

 

 1. İçeriğini hangi kanallarla paylaşacaksın?

Hangi sosyal medya kanalları üzerinde yoğunlaşmayı düşünüyorsunuz? Hedef kitleniz tam olarak nerede? İçeriğinizi kim paylaşacak? Zamanlama araçları kullanacak mısınız? Tüm bu sorulara yanıt vererek küçük bir yol haritası oluşturabilirsiniz.

08-icerigini_hangi_yolla_paylasacaksin

 

 1. İçeriğin görev ve sorumluluğu kime ait?

Size mi ait? Ya da size mi ait olmalı? Yeni içerik üretecek ya da var olan içeriklerini yönetebilecek birilerine ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle bu görev için yeni birini işe almanız gerekebilir.

09-icerigin_gorev_ve_sorumlulugu_kime_ait

 1. İçeriği kim üretecek?

Araştırmayı kim yapacak? İçeriği kim yazıp, tasarlayacak? İhtiyacınız olduğunda bu kişilere her zaman ulaşabilir misiniz? İşte içerikle ilgili en önemli ve kafa karıştıran sorular… Ama kaygılanmaya gerek yok, neyse ki icerikbulutu.com var  🙂

10-icerigi_kim_uretecek

 

 1. İçeriğin sürekliliğini kim sağlayacak?

Websitenizi büyük bir bahçe olarak düşünün. Bu bahçenin her zaman bakımlı olmak zorunda olduğunu söylememize bile gerek yok. İçerikleriniz, bahçenizin en önemli mahsullerini oluşturduğundan toprağın sürekli işlenmesi gerekiyor. Bu sürekliliğin sağlanması için görev ve iş planlamanızı iyi yapmanız gerekiyor.

Bonus * www.icerikbulutu.com‘dan süreli ve toplu içerik talebi oluşturabilir. Taleplerinizi 2. bir kişi olmaksızın akıllı arayüzlerinizden yönetebilirsiniz.  http://icerikbulutu.com/urunlerimiz/toplu-icerik-talebi 

 

11-icergin-surekliligini-kim-saglayacak

 

 1. Sonuçlardan kim sorumlu?

Eğer küçük bir ekibiniz varsa, ekibinizi oluşturan çalışanlarınızdan her birine, içerik stratejinizin oluşumunda farklı görev ve sorumluluklar verebilirsiniz. Ancak bu hedeflerin ölçülebilir, ulaşılabilir ve spesifik olduğundan emin olmalısınız.

 

12-sonuclardan_kim_sorumlu

 1. Ulaşmak istediğin ana hedef ne?

Bu soruya doğru yanıt vermek çok önemli çünkü sizi başarıya ulaştıracak anahtar, bu sorunun cevabında gizli. Hedefinize ulaşmak için ihtiyacınız olan şeyleri doğru belirlemeli, bu yolda size yardımcı olacak içerik türünü seçmeli ve amacınızın başarıya ulaşması için bir plan yapmalısınız.

 

13-ulasmak_istedigin_ana_hedef_ne

 

Stratejinizin bu özelliklere sahip olmasına dikkat edin:

Tutkulu

Size hareket imkanı tanıyacak, başarısızlığa uğramanıza ve bu başarısızlığın üstesinden gelip yeniden ayağa kalkabilmenize olanak sağlayacak ve başarıyı yakalayabileceğiniz bir amacınız olmalı.

Esnek

Stratejiniz, sert ve katı kurallara bağlı k
almadan etrafınızdaki çevresel faktörlere ve değişikliklere uyum sağlamanıza izin verebilecek bir yapıda olmalı.

Anlamlı

Oluşturacağınız strateji, sahip olduğunuz değerleri kapsıyor mu? Sürdürülebilir mi? Uzun süre süren zorluklara karşı dayanaklı mı ve bu zorlukları aşmanızı sağlayabilir mi?

 

Kaynak &Yerelleştirme : http://www.copyblogger.com/winning-content-strategy/

 

 

icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.