İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

Başarılı Viral İçerik Nasıl Olur: 2015’in En Çok Paylaşılan İçerikleri (2)

Başarılı Viral İçerik Nasıl Olur: 2015’in En Çok Paylaşılan İçerikleri (2)

Başarılı viral içerikler hakkında tüyolar verdiğimiz ve 2015’e damga vuran içerikleri paylaştığımız ilk içeriğimizin devamında içerik ve içerik fikri üretirken size ilham verecek örnekleri bulacaksınız!

İnsanları Test Edin
İnsanlar testleri severler, özellikle de bahsi geçen test kendileri hakkında bir şeyler anlatıyorsa. İnsanların hoşlandıkları bir diğer şey ise, arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri interaktif içeriklerdir. Başarılı testlerin çoğu; kullanıcıları paylaşma konusunda yüreklendiren, sonuçları çözer çözmez görünen testlerdir. Hele de sonuçlar çözen kişi hakkında olumlu şeyler söylüyorsa paylaşılabilirlik çok daha artacaktır.

Örnek: En Baskın Karakteristik Özelliğin Ne? (3.9 milyon paylaşım)
Bu kişilik testi yaklaşık 4 milyon paylaşımıyla PlayBuzz’ın bu sene en çok paylaşım olan ikinci içeriği olmayı başardı. PlayBuzz’ın en çok paylaşım alma konusunda birinci sıraya oturan içeriği yine bir testten başkası değildi: “Eğitim Seviyenizi Tahmin Edebilecek miyiz?”

viral-icerik-8

Örnek: Renk Testi (5 milyon paylaşım)
Bu paylaşım, karşılaşır karşılaşmaz sizi içine çekmesi ve kendinizi test etme içgüdünüzü harekete geçirmesi ile klasik viral Facebook içeriğine iyi bir örnek oluşturmaktaydı. 5 milyona yakın paylaşım oranıyla başarısını kanıtlayan Renk Testi’nin okuyucuyu paylaşmaya iten özelliklerinden biri şüphesiz yüzdelik oranı gösterme özelliğiydi.

viral-icerik-8-1

Facebook’ta büyük başarı gösteren içerik, üreticisi olan eyesocialeyes.com’un tüm paylaşımlarını katlamasıyla da dikkat çekti. Site benzer testler üretmeye devam etse de hiçbiri bu testin başarısına yaklaşamadı.
Bu durum da, daha önce işe yarayan bir şeyin bir sonraki denemede işe yaramayabileceğini ve benzer özelliklere sahip ikinci bir içerikle viral bir başarı elde etmenin herhangi bir garantisi olmadığını gözler önüne serdi.

viral-icerik-8-2

Test formatının bir diğer varyasyonu olan interaktif içerik de viral olma konusunda oldukça avantajlı bir içerik türü olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi inceleyeceğimiz gönderi ise bu türün başarılı örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Örnek: En Popüler Bebek İsimleri (781,000 paylaşım)
Bu yıl Time’da en çok paylaşılan gönderi, en popüler bebek isimleri içeriğiydi. İsminizi ve doğum tarihinizi yazdığınızda sizin için adınızın şu anda ya da yıllar önce ne olabileceğini belirleyen bu sistem, bu sonuca isminizin doğduğunuz yılki popülerliğine göre ulaşmaktaydı.

viral-icerik-8-3

Bu içerik ayrıca sonuçları hemen veren eğlenceli yapısı ile Facebook ve Twitter üzerinden paylaşımı fazlasıyla kolay hale getiriyor ve kişiyi paylaşıma itiyordu.
Viral öğeler: Kullanıcı hakkında bir özelliği öne çıkaran, kolay yapılabilir testler. İnteraktif formatlar ve paylaşma konusunda sizi cesaretlendiren içerikler.

Uyarılar Verin

Marketo ve Brian Carter’ın 2014 araştırmaları, başkalarını tehlikeler konusunda uyarmak için de insanların içerik paylaşmaya meyilli olduğunu ortaya koymuştur. 2015 senesinde de bu kural değişmemiş ve en çok paylaşım alan içeriklerin birçoğu, uyarı içeren gönderiler olmalarıyla dikkat çekmiştir.

Örnek: Çocuk Tylenol’unun Geri Çekilmesi (474,000 paylaşım)
Webmd.com’un bu sene en çok paylaşılan içeriği bir ilacın piyasadan geri çekilmesi ile ilgili bir uyarıydı ve bu gönderi diğerlerine göre dört kat paylaşım almayı başardı. İlginç olan ise; Webmd’nin uyarı içeren benzer içerikleri olmasına rağmen, sadece Tylenol’un viral olarak büyük sükse yapmasıydı.

viral-icerik-9

Viral öğe: Paylaşıldığı takdirde diğerlerine yardımı dokunabilecek zamanlı uyarı ve ihtarlar.

Başarının Sırlarını Anlatın
Çoğu insan başarılı olmaktan hoşlanır. İnsanların hoşlandığı bir diğer şey ise diğerlerine yardımcı olabilecek, değerli içerikleri paylaşmaktır. Kısacası bu iki hoşlanılan şeyi birleştiren, insanların başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için tasarlanmış içerikler; viral olma konusunda diğerlerinden bir adım öne çıkabilmektedir.

Örnek: Başarılı İnsanlar Nasıl Sakin Kalır (127,000 paylaşım)
Linkedin’in bu sene en çok paylaşım alan içeriklerinden olan ve 3.6 milyonun üzerinde görüntülenme sayısına sahip olan bu içerik, Buzzsumo listesinin ilk viral B2B örneğini oluşturuyor.
Linkedin’de popülerlik kazanan içeriklere bakınca, başlıktaki “başarılı” kelimesinin de bu popülerlik ve yüksek paylaşım / görüntülenme performansında etkili olduğunu fark etmek çok daha zor değil. Bu başlığın ayrıca mevcut trendlerden ve farkındalığa olan ihtiyaçtan faydalandığını da göz ardı etmemek gerekir.

viral-icerik-10

Viral öğeler: Başarılı olmak konusunda ipuçları, pratik ve faydalı içerikler, farkındalığa ulaşmaya dair isteği arttıran içerikler.

Sağlık, Diyet ve Formda Kalma İpuçları
Kim daha sağlıklı olmak istemez ki? Sağlık konusu 2015 senesinde de oldukça popüler bir konu başlığı olarak dikkat çekti. BuzzFeed’de bu sene en çok paylaşılan üç içeriğin de sağlık hakkında olması şüphesiz bir tesadüf değildi.

viral-icerik-11

Örnek: Tek İhtiyacınız Olan Bu 12 Egzersiz (968,000 paylaşım)
Bu paylaşım yalnızca insanların daha sağlıklı olma istediği sebebi ile değil, formda kalmak için bütçeyi zorlamayacak ipuçları vermesi açısından da dikkat çekiciydi. İçeriğin bir diğer önemli özelliği de görsellerin tümünün boyutlarının Pinterest’te paylaşıma uygun şekilde tasarlanmış olmasıydı. Tüm bu özelliklerin birleşimi sonucu, bahsi geçen içerik büyük bir viral başarıya kavuştu ve Pinterest’te tam 500,000 defa pinlendi.

viral-icerik-11-1

Viral öğeler: Sağlık, diyet ve formda kalma ipuçları. Başarılı görsel kullanımı, fotoğraf listesi şeklindeki paylaşımlar ve “nasıl yapılır” tarzında, insanların kendilerini geliştirmelerine yardımcı olan gönderiler.

Aşk ve Flörtün Sırlarını Aktarın
Bryan Ferry’nin meşhur şarkısında da dediği gibi, “Aşk bir uyuşturucudur” ve görülen o ki, “aşk” denen bu uyuşturucu ve flört süreci konusundaki doğru içerikler viral olma konusunda oldukça büyük bir potansiyel taşımakta.

Örnek: Birine Aşık Olmak İçin Bunu Yapın (885,000 paylaşım)
Bu sene New York Times’ın en çok paylaşım alan içerikleri, diğer içerik türlerinden çok daha fazla rağbet gören, “haber değeri taşımayan makaleler” diyebileceğimiz aykırı değer paylaşımlarıydı. New York Times’ın bu sene en çok paylaşım alan ikinci içeriği, aşk ile ilgili olan bir aykırı değer paylaşımından başkası değildi!

viral-icerik-12

Bu paylaşım, aşkla ilgili genel düşünceye meydan okuyarak sadece ruh ikizimize değil, herhangi birine de aşık olabileceğimizi söylemesiyle dikkat çekiyordu. Bahsi geçen içerik, New York Times’ın en çok paylaşılan 3. ve 4. gönderilerine açık ara fark atarken, en çok paylaşım alan 5. içeriğin neredeyse iki katı daha fazla paylaşıldı. İçeriğin “Nasıl?” formunda kurulmuş olması ve dikkat çekici bir başlığa sahip olması elbette paylaşımını arttıran özellikler oldu.

viral-icerik-12-1

Örnek: Artık Böyle Flört Ediyoruz (1,6 milyon paylaşım)
Aşk ve ruh ikizi kavramlarına farklılık getiren bu gönderi okuyucular arasında oldukça ses getirerek, 1,6 milyon üzerinde paylaşım oranıyla Thoughtcatalog.com’un bu sene en çok paylaşılan içeriği olmayı başardı.

viral-icerik-12-2

Viral öğeler: Aşk ve flört ile ilgili iç görüler, harika başlıklar, “nasıl” şeklinde ilerleyen ve ilişkilerle ilgili ilginç iddialarda bulunan içerikler.

Uzun Bir Hayatın Sırrını Paylaşın
Jeal – Paul Sarte’e göre varoluşsal endişenin sebebi bir gün öleceğimizi bilmemizdir. Sarte’e katılalım ya da katılmayalım, şu bir gerçek ki hepimiz erkenden mezara girmemizi önleyecek yollar ararız.
Örnek: 109 Yaşındaki Kadın Uzun Yaşamın Sırrının Erkeklerden Uzak Durmak Olduğunu Söylüyor (1.9 milyon paylaşım)
Bahsi geçen video paylaşımı Huffington Post’un bu sene en çok paylaşım alan ikinci gönderisiydi. Jessie Gallan’ın 109 yaşına girdiğini düşünecek olursak, bu paylaşım bir nevi uzman röportajıydı fakat aynı zamanda uzun bir yaşamı kutlayan eğlenceli ve mutlu bir paylaşım olmasıyla dikkat çekiyordu.

viral-icerik-13

Jessie uzun yaşamını yürüyüşe, her sabah yediği yulaf ezmesine, özellikle de erkeklerden uzak durmasına bağlıyordu. Tabii ki Jessie’nin bu cevabı uzun yaşamın kesin çözümü değil. Zaten bunu bir sonraki örneğimizde daha iyi göreceğiz.

Viral öğeler: Sonsuz hayatın sırrını paylaşın. Ya da uzun yaşam ile ilgili yürek ısıtan bir içerik paylaşın. Bu yönüyle bu paylaşımlar “nasıl sağlıklı olunur” konulu içeriklerin bir varyasyonudur.

Yürek Isıtan Bir Hikaye Paylaşın
İnsanlar aşk hikayelerini severler ve yürek ısıtan hikayeleri paylaşmaktan fazlasıyla hoşlanırlar.
Örnek: 108 ve 105 Yaşlarındaki Karı – Koca Evliliklerinin 82. Yılını Kutladı (580,000 paylaşım)
USA Today’ın bu sene en çok paylaşım alan gönderisi uzun ve mutlu bir evliliğe dair, yürek ısıtan bir hikayeydi.

viral-icerik-14

 

 

viral-icerik-14-1

Bu içeriğin USA Today’ın en çok paylaşılan içeriği olmasının sebebi; yürek ısıtan, mutlu eden, ilham veren bir hikayeyi anlatmasından başkası değildi! İçerik aynı zamanda; çiftin uzun yaşamın sırrını çay, yulaf lapası ve taze meyveden oluşan sağlıklı kahvaltıya, erken uyumaya ve sık sık uyku molaları vermeye bağlaması gibi önemli ipuçları vermesi açısından da dikkat çekiciydi.

Viral öğeler: Bu paylaşım uzun evliliğin sırrını ve uzun yaşamın olası sırlarını içeren mutlu bir hikayeyi aktarıyordu.

Sonuç: Paylaşılabilir İçeriğin Dört Bileşeni

Bunca maddenin ardından bu sene en çok paylaşım alan içeriklerden neler öğrendiğimizi söyleyebiliriz? Daha da önemlisi, paylaşılabilir içerik yaratmada öğrendiklerimiz bize yardımcı olabilir mi?

Öncelikle viral olmak için bir formül olmadığı gerçeğini tekrarlamakta fayda bulunuyor. Bir içeriğin alev almasını ve paylaşım konusunda tetiklenmesini sağlayacak şeyin ne olduğu her zaman o kadr da kesin değildir. Büyük sitelerin bile öyle sürpriz içerikleri olur ki bu içeriklerin bu denli yüksek paylaşım alacağını kimse önceden tahmin edemez.
Ayrıca veriler şunu göstermektedir ki viral başarı yalnızca içerik ile alakalı değil; aynı zamanda da kuvvetlendiricilerle ilgilidir. Yani yalnızca beş adet güçlü hesap ya da kişi tarafından paylaşım, bir içeriğin paylaşılmasını kolaylıkla tetikleyebilmektedir. Eğer viral içerik olma potansiyeline sahip bir içeriğiniz varsa, paralı kuvvetlendiriciler (reklamlar vb) de istediğiniz çıkışı yapmanıza yardımcı olabilir.

Daha önce incelediğimiz örneklere baktığımızda, birden fazla elementin harmanlanmasıyla oluşan içeriklerin daha fazla paylaşım alabildiğini görmekteyiz. Örneğin;

Popüler bir konu hakkında hazırlanan bir test, hem trendin gücünü hem de paylaşılabilir bir içerik formatı olan testin gücünü bünyesinde toplar.

Bir fotoğraf listesi paylaşımı üç tane fazlasıyla paylaşılabilir öğeyi bir araya getirmektedir; liste içerik, derleme içerik ve görseller.

Buzzsumo’nun analizleri paylaşımı arttıran dört farklı öğenin olduğunu ortaya koymaktadır:

viral-icerik-12-3

Viral bir içerik, bu öğelerin birkaçını bir araya getiren içeriktir. Hiçbir şey içeriğinizin viral başarıya ulaşacağının garantisini veremez fakat bu öğelerden birinden ya da birkaçından yararlanmak içeriğinizi daha paylaşılır kılmak konusunda size yardımcı olacaktır. Dolayısıyla, bir içerik yaratırken şu soruları sormakta fayda bulunuyor:

• İçerik duygusal bir öğe barındırıyor mu?
• Gönderiniz; gerçekler, görseller ve alıntı gibi paylaşılabilir içerik türlerinden mi oluşuyor?
• Başlığınız hedef kitlenizde yankı uyandıracak nitelikte, yükselişte olan bir konuyla alakalı bir başlık mı?
• İçeriğinizi oluşturduğunuz format hedef kitlenizle iyi uyum sağlayan bir format mı (pratik ipuçları ya da test gibi)?

Başlık
Son olarak; potansiyel bir viralin ya da paylaşılabilir içeriğin iyi bir başlığa sahip olması gerekmektedir. BuzzFeed’in birden fazla başlık yaratıp bunları izleyici ve okuyucularla test etmesi dikkat çekicidir. Bu durum BuzzFeed’in gerçek izleyici /okuyucu etkileşimi ile içeriklerini en uygun hale getirmesini sağlamaktadır. Fakat elbette her işletmenin böyle bir şansı bulunmamaktadır. Şayet sizin için de durum böyleyse, aşağıda verilen dört öğeye bakabilir ve bu öğeleri birleştiren başarılı bir başlık oluşturabilirsiniz.

Örneğin:
• Duyguları anlatan kelimeler. Şaşırtıcı vb.
• Konu. Zombiler vb.
• Tür. Gerçekler vb.
• Format. Liste içeriği vb.

Bu dört öğenin dördünü de kullanarak oluşturabileceğimiz en başarılı başlık şu olabilir: “Zombiler Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek”

2016 senesinde viral başarıya ulaşabilir misiniz?
Bu konuda söz veremiyoruz fakat 2015’in viral fenomenlerinden öğrendiklerimizle şüphesiz içeriklerimizi 2016 senesinde biraz daha paylaşılabilir kılabiliriz.
Nasıl bir ilerleme gösterdiğiniz konusunda bizi de bilgilendirin. Bol şanslar!

icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.