İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

Başarılı Viral İçerik Nasıl Olur: 2015’in En Çok Paylaşılan İçerikleri (1)

Başarılı Viral İçerik Nasıl Olur: 2015’in En Çok Paylaşılan İçerikleri (1)

Buzzsumo’nun viral fenomene dönüşen içerikleri incelediği 2015 araştırmasını sizler için derledik. Araştırma, içeriklerinin sosyal ağlarda ve internet üzerinde daha fazla paylaşım ve etkileşim almasını arzu eden yayıncıların dikkat etmesi gereken birçok kilit noktaya işaret ediyor.

Neden bazı içerikler hiç paylaşılmazken, bazıları paylaşım rekoru kırarak viral bir fenomene dönüşür?  2014 yılı içinde 100 milyon, 2015’te ise 1 milyarın üzerinde içeriği inceleyen Buzzsumo’ya göre ne yazık ki bu sorunun kesin bir cevabı ya da sihirli bir formülü bulunmuyor.

Fakat araştırılan viral içeriklerden elde edilen bazı veriler, içeriklerinizin paylaşılabilirliği ya da elde edeceği etkileşimi arttırma konusunda bazı ipuçları veriyor.

Yaptığı incelemeler sonucunda Buzzsumo, viral içeriklerde sıklıkla görülen dört farklı öğe tespit etmiş bulunuyor (Bknz; Tablo no1). Bu öğelerin birleşimi ya da kombinasyonu viral başarıyı garantilemese de içeriklerinizin paylaşılırlığını arttıracağı kesin.

 

Screenshot_21

 

Viral Paylaşımlar: Fikir Veren Aykırı Değerler

Viral olmanın bir kuralı ya da normu bulunmuyor. Bu blog yazısının aktardığı örnekler her ne kadar milyonlarca paylaşım alsalar da, aşağıdaki grafiklerin de gösterdiği gibi; bahsi geçen viral içeriklerin en büyük viral siteler için dahi bir istisna olduğunu anlamak gerekir.

BuzzFeed ve New York Times’taki paylaşımların dağılımını birlikte inceleyelim:

Screenshot_22

 

Grafikleri inceleyince viral olmanın simyaya benzediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. En iyi siteler bile en popüler paylaşımlarına yakın içerikler üretmede sorun yaşıyorlar (üretebilselerdi çoktan yaparlardı). Birçok yayıncının olduğu gibi, popüler sitelerin de istikrarlı performans gösteren birçok içeriği varken, yalnızca birkaç içerikleri paylaşım konusunda fenomen oluyor. Aşağıda verilen Huffington Post görseli bunun en iyi kanıtlarından.

Görsel, Huffington Post’un en çok viralleşen üç paylaşımını göstermekte; ikinci paylaşımın üçüncü paylaşıma oranla neredeyse iki kat daha fazla paylaşıldığı açık bir şekilde görülmektedir.

Screenshot_37

Kısacası viral içerikler istisnai olup çok ünlü uluslararası bir yıldız olmadığınız sürece viral başarıya ulaşmak için basit bir formül bulunmamaktadır. Buzzsumo yanlış bir algı yaratmamak için fazlasıyla trafiğe sahip olsalar ve çok paylaşılsalar bile;  ünlüler, oyuncular ve müzisyenler tarafından yapılan paylaşımlar ya da bu kişiler hakkında olan içerikleri araştırma dışında tutuyor.

Ünlüler demişken..  Adele’in yayınlandıktan çok kısa bir süre içinde 500 milyon izleyiciye ulaşan “Hello” şarkısına ait klip, ünlülerin viral olmadaki etkisini kanıtlıyor.

adele

Peki ya Adele değilseniz? Çok paylaşılan bir içerik üretmek için ne yapmanız gerekir? Örneklenen viral gönderiler kendi içeriğinizi daha paylaşılabilir kılmanın yollarını bulmak açısından bize bazı ipuçları veriyor.

2015’in en çok paylaşılan içeriklerini inceleyerek gelin, “Nasıl viral olunur?” sorusunun cevabını birlikte arayalım…

NASIL VİRAL OLUNUR?

1. İnsanları Şaşırtın (Bilgi ve Görsel Yardımıyla)

İnsanlar şaşırtıcı içerikleri (hem bilgi hem görsel açıdan) paylaşma eğilimindedir. Yeni araştırmalar ve trendleri (Özellikle mevcut algıya meydan okuyorlarsa) paylaşmayı özellikle severler.

Marketo’nun “İnsanlar neden Facebook’ta bir şeyler paylaşıyor?” sorusunu baz alarak 2013 yılında Brian Carter ile yaptığı anket, insanların ilgi çekici ve şaşırtıcı şeyler paylaşmaktan hoşlandığını gözler önüne sermekte. Buzzsumo’nun 2015 incelemesi de bu görüşü doğruluyor.

Örnek: Şampanya Alzheimer Hastalığını Önlüyor (938 bin paylaşım)

London Evening Standard sitesinde bu sene en çok paylaşım alan içerik hepimizi mutlu edecek bir haberden başkası değildi! Bahsi geçen içerik şampanyanın demans ve Alzheimer hastalığını önleyebildiğini gösteren bir araştırmadan bahsediyordu. Yeni yıla girerken bundan daha iyi bir haber herhalde olamazdı!

alzheimer

Örnek: Bağımlılığın Nedeni Düşündüğünüz Şey Değil (2 milyon paylaşım)

Huffington Post’ta bu sene en çok paylaşım alan içerik de şaşırtıcı bir içerik olmasıyla dikkat çekiyor. Provoke eden bir başlıkla sunulan araştırma bağımlılığı baz almakta ve bağımlılıkla ilgili yaygın görüşe meydan okuyarak tecrit ve yalnızlığın konu üzerindeki önemine değinmekte. Facebook’ta viral bir fenomene dönen bu içeriğin provoke eden yapısı sayesinde insanları paylaşmaya yöneltmesi sürpriz olmasa gerek. Ayrıca, bu içerik sizce de Facebook’un viral olma konusunda en ateşleyici sosyal ağ olduğunun iyi bir kanıtı değil mi?

Screenshot_25

Viral öğeler: Araştırmayla güçlendirilmiş şaşırtıcı içerikler, provokatif başlıklar ve kolay anlaşılabilir formatlar.

2. Trend Konuların Gücünden Yararlanın; Mesela Zombilerin

Trendlerin dostumuz olduğunu artık biliyoruz.  İçeriklerinizde trend olan başlıklar kullanmak, trend konulardan bahsetmek takipçileriniz ve hedef kitlenizle etkileşiminizi arttırıyor.

Örnek: Zombie Temalı Gemi Seyahati (1.5 milyon paylaşım)

Bu örnek, normalde virale dönüşeceğini tahmin edemeyeceğimiz bir örnek olarak dikkat çekmekte. Zombi temalı bir gemi seyahatinden bahseden bu paylaşım tam 400.000 yorum aldı! Evet, yanlış okumadınız; tam 400.000 yorum! İçeriğin eğlenceli ve trend bir konu üzerine üretilmesi sebebiyle bu kadar paylaşım aldığı kesin. Ama yine de zombilerin viral bir fenomene döneceğini kim tahmin ederdi ki?

Screenshot_26

FOX News’ın oldukça popüler bir site olmasına rağmen, zombi içeriğinin kendisine en yakın içeriği tam 5’e katladığı görülmekte. Bu da viral paylaşımların aykırı değer özelliğini kanıtlar nitelikte.

Screenshot_27

Viral öğeler: Popüler bir başlık ya da trend hakkında olan içerikler. Fakat unutmayın;  bu bileşenin de bir garantisi yok.

3. İnsanlara İlham Verin

İlham veren sözler, üzerinde ilham veren cümlelerin bulunduğu görseller şüphesiz internetteki en popüler formlardan biri. İlham verici içerikler,  aşağıdaki örneklerde de görüldüğü gibi birçok formda karşımıza çıkabiliyor ve ilham verici sözlere / alıntılara duyulan iştah hiç bitmiyor.

Örnek: Edebiyattan 51 Güzel Cümle (1.4 milyon paylaşım)

Liste içerikler en çok paylaşılan içerik türlerinden olmaya, BuzzFeed ise viral liste içeriklerin efendisi olmaya devam ediyor. Aşağıda gördüğümüz örnek de bunun bir kanıtı. 52 güzel edebiyat alıntısını listeleyen içerik, 9 milyonun üzerinde görüntüleme ve 1.4 milyon üzerinde de paylaşım almış.

Screenshot_28

Viral öğeler: İlham veren sözler, bir araya getirilen içerikler, okuması oldukça kolay ve zevkli olan liste formatı.

4.  Göz alıcı Fotoğraf Liste İçeriği Yaratın

Liste içeriklerin çok popüler formatlar olduğunu zaten söyledik. Liste içeriklere bir de görselin gücünü kattığımız da viral olma yolunda bir adım daha atmış oluyoruz.

Görseller internetin en güçlü elementlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Böylelikle, fotoğraf liste içerikleri de otomatik olarak internetin en çok paylaşılan formatlarından biri oluyor.

Örnek: 2015’te Gidilecek 52 Yer (522,000 paylaşım)

Seyahat ve macera isteğini tetikleyen birbirinden güzel fotoğraflarla dolu bu fotoğraf listesi içeriği; 500,000’in üzerindeki paylaşımıyla New York Times’ın bu sene en çok paylaşılan 4. içeriği oldu.

Screenshot_29

Örnek: Fotoğraflarla Aşırı Nüfus ve Aşırı Tüketim (700,000 paylaşım)

Güzel görseller tabiatı gereği paylaşıma açıktır fakat paylaşılan tüm fotoğrafların güzel şeyler hakkında olması gerekmemektedir; Guardian’ın dünyada var olan çirkin şeyler ve sorunlarla ilgili olan bu içeriğinde görüldüğü gibi… Aşırı nüfus ve aşırı tüketimi yüksek kaliteli, ilgi çekici görsellerle süsleyen haber; oldukça şaşırtıcı, provoke edici ve görsel olarak zengin yapısıyla viral olmayı başardı.

Screenshot_30

İçerik bu sene Guardian’da en çok paylaşım alan ikinci haberdi.

Screenshot_31

Viral öğeler:  Büyüleyici, dehşet verici grafikler ve fotoğraflarla süslü, görsel olarak zengin paylaşımlar.

5. Tatlı Hayvanların ve Bebeklerin Etki Gücünden Yararlanın

Evet, doğru okudunuz. Kedi videoları internette artık bir klişe! Sevimli bir kediye Cadılar Bayramı kostümü giydirmek, çok paylaşılan bir içerik yaratmak için yeterli. Sadece kediler de değil, diğer sevimli hayvanlar ve bebeklerin de aynı etkiyi yarattığını rahatça söyleyebiliriz.

Örnek: Bu Site Evcil Hayvanınızın Peluş Klonunu Yapıyor (636,000 paylaşım)

Gizmodo örneğini ele alırsak… Kedi paylaşımlarının BuzzFeed gibi büyük viral sitelerde oldukça başarı göstermesi kimseyi şaşırtmaz ama çok paylaşılan içerik bir Gizmodo içeriği olunca durum şaşırtıcı oluyor. Gizmodo’nun viral fenomene dönüşen içeriğinin sevimli hayvanlarla ilgili olması ise belki de bunun o kadar da şaşırtıcı olmadığını bize gösteriyor.

Screenshot_32

Bebekler de sevimli hayvanların yerine geçebilecek güzel bir alternatif. Ya da tam tersi mi demeliyiz?

Viral öğeler: Kediler, köpekler, sevimli hayvanlar ve bebekler.

6. Eğlendirici Olun!

İnsanlar genel olarak eğlenceli içerikleri paylaşmaktan hoşlanırlar. New York Times’ın gerçekleştirdiği bir araştırma, bir içeriği paylaşırken insanların en temel düşüncesinin arkadaşlarını eğlendirebilmek olduğunu ortaya koyuyor.  Yani; eğer güldürmeyi başarırsan, viral olmayı da başarabilirsin!

Örnek: Bilgiye Karşı Direnç Gösteren Yeni İnsan Türü Sebebiyle Dünya Tehlikede (1.4 milyon paylaşım)

Screenshot_33

Bazı insanların bilimsel kanıtları sorgulaması ve kabullenememesi ile ilgili olan bu fazlasıyla eğlendirici içerik New Yorker sitesindeki diğer içeriklerin çoğunu ikiye katladı.

Örnek: İçkiyi Fazla Kaçırdığını Anladığında (827,000 paylaşım)

İnsanlar eğlenceli videolar paylaşmayı çok seviyor. Bu sevimli kısa video da bunun bir kanıtı! Videomuz Vine’da tam 56 milyon defa izlendi.

Screenshot_34

Viral öğeler: Eğlendirici içerikler ve videolar.

7. Tartışmacı Olun!

Farklı görüşler ve tartışma ortamları insanları çekse de  bazı riskler de taşımaktadır. Doğası gereği bu tip paylaşımlar ayırıcı ve bölücüdür. Fakat insanlar belli bir görüşü desteklediklerini göstermek ve bu görüşü savunan topluluğa aidiyetlerini sergilemek için çoğu zaman bu tip paylaşımlara rağbet gösterirler.

Örnek: Donald Trump’ın Facebook Paylaşımları (milyonlarca etkileşim)

Donald Trump ayırıcı olabilir ama Trump’ın paylaşımlarına bakıldığında bu paylaşımların kendi gibi düşünen insan topluluklarını kendine bağladığını ve büyük etkileşim sağladığını açıkça görebilmekteyiz.

Screenshot_35

Donald Trump’ın son 6 ay içinde paylaştığı Facebook gönderilerinin beğeni ve paylaşım oranlarına baktığımızda, Trump’ın tartışmacı açıklamalarının Facebook’ta fazlasıyla büyük bir etkileşim sağladığını ve bu etkileşimin her geçen gün arttığını gözlemleyebiliriz.

Screenshot_36

Viral öğeler:  Çok konuşulan konular hakkında tartışmacı fikirler. Eğer bu içeriklerle kendi topluluğunuzu bulursanız ve bahsi geçen topluluk yeterince genişse, bu topluluğun viral olmanıza büyük yardımı dokunacağını söyleyebiliriz.

Kaynak:  http://buzzsumo.com/blog/go-viral-lessons-shared-content-2015/

icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.