İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

2016’ya Hakim Olacak 7 İçerik Pazarlama Trendi

2016’ya Hakim Olacak 7 İçerik Pazarlama Trendi

İçerik pazarı her geçen gün popülerliğini artıran bir pazar olarak öne çıksa da bu pazarda tutunabilmek her geçen gün daha da zor hale geliyor. Önceleri içerik alanı en iyi kaliteye sahip en çok yazılı içeriği üreten internet siteleri tarafından domine edilirken, artık pazarda güçlü olmak için bağlantılar, format çeşitliliği ve hedef kitleyle birden fazla araçla bağlantı kurma gerekliliği gibi çok daha komplike değişkenleri aşmak gerekiyor. Bu durum da içerik pazarlamacılarının öznel bakış açılarını daha iyi analiz edip yeni teknolojilere her zamankinden daha hızlı adapte olmaları zorunluluğunu getiriyor.

Şu ana kadar yaşanan değişime adapte olmakta zorlanan marka ve şirketlerin içerik pazarında tutunması 2016 yılında çok daha zor görünmekte. Çünkü ön görüler önümüzdeki yıl içerik pazarının çok ciddi değişimlere maruz kalacağı yönünde.

2016 yılında aşağıdaki 7 İçerik Pazarlama trendi pazarda hakim olacağı tahmin ediliyor:

1. Gruplandırılmış içerik, içerik pazarlamasını kullanıcının insiyatifine bırakacak.

Kamuoyunu öğrenmenin en iyi yolu nedir? Binlerce birey hakkında bilgi verip daha büyük resmi görmemize yardımcı olan geniş çaplı bir anket elbette. Çok yakında bu anket kuralı içerikler için de geçerli oluyor. 2016 yılında komplike yazılımların milyonlarca sosyal medya profilinden ufak bilgiler toplayıp bu bilgilerle kullanıcıya mantıklı ve uygun hikayeler sunmaları mümkün olacak gibi duruyor. Twitter’ın “Project Lightning” kod adıyla duyurduğu yeni uygulaması Moments buna bir örnek. Şimşek ikonuyla twitter’a dahil olan Moments yani “Anlar”, Twitter içerik yöneticilerinin seçtiği, popüler olan konu başlıklarının tek bir tıkla kullanıcıya ulaşması mantığıyla çalışıyor.

Böylelikle kullanıcı Twitter’ın görselleri, video ve paylaşımları toplayarak uygun bir hikaye şeklinde kendisine sunduğu bu haberlere haberin kaynağını takip etse de etmese de ulaşabiliyor. Moments ve 2016’da çıkacak olan benzeri uygulamalar içerik pazarının habercilik alanındaki gücünü tehdit edecek gibi dursa da, aynı zamanda yayıncılık alanında ümit vaat eden alternatif seçeneklere de öncü olacağa benziyor.

İçerik Bulutu yorumu: Değişim demek yeni fırsatlar demek. Kümeleşmiş içeriklerin artışıyla gelecek yeni yayıncılık alanları da bu fırsatlara verilebilecek en iyi örneklerden. Bu yeni alanları iyi analiz edip hızlı ve başarılı aksiyonlar alabilen içerik üreticilerinin diğerlerinin arasından sıyrılacağına hiç şüphe yok. Kümeleşmiş içeriklere olan talebin artması klasik anlamdaki dijital haberciliği tehdit ediyor gibi görünebilir ama her fırsat önce tehdit olarak görünmez mi zaten?

Bizce bu değişim fırsatlarıyla gelecek ve Moments mantığında çalışan uygulamalar ile habercilik kanallarını yenileyen ya da içeriklerini bu uygulamalara entegre edebilen habercilerin yayıncılık kalitesi artacaktır. Tabii kümeleşmiş içerik uygulamalarına geçmenin yeterli olmadığını bilmekte de fayda var! Unutulmamalı ki, önemli olan salt dönüşüm değil, farklı ve kaliteli içerik üretmeye devam ederek yeni teknoloji ve formlara adapte olabilmektir.

2. Algoritmalar freelance içerik üreticilerinin iş potansiyelini tehdit edecek.

Farkında olalım ya da olmayalım, bugüne kadar okuduğumuz içeriklerin en az birinin robotik algoritmalar tarafından yazıldığı tahmin edilmekte. Bugün basın için geliştirilen algoritmalar spor, hava durumu gibi basit konularda makaleler üretebiliyor. Çok yakında bu algoritmaların bundan daha fazlasını, çok daha kapsamlı ve sofistike görevleri de yerine getirmesi bekleniyor.

Yani, bugün freelance ve part time içerik üreticileri gündelik içeriklerin uygun maliyetli üretiminde ilk başvurulan kişiler olurken, 2016’da bu durumun değişmesi ve insan gücünün yerine otomatik algoritmaların gelmesi tehlikesi söz konusu. Birkaç yıl daha komplike başlık ve içeriklerin sağlam içerik üreticilerine emanet edileceği kesin fakat gelecek yılın son aylarından itibaren algoritmaların büyük sıçrayışını görmemiz kuvvetle ihtimal.

İçerik Bulutu yorumu: İçerik sadece kelimelerin yan yana getirilmesi demek değildir. Her içeriğin bir hikayesi vardır ve olmalıdır da. İçerikler ancak iyi hikayeciler tarafından üretildiğinde bir anlam taşır. İşte tam da burada içerik üretiminde insan etkisi öne çıkar. Siz olsanız robotik bir algoritmanın ürettiği bir hikayeyi mi daha sıcak ve güvenilir bulurdunuz yoksa bir insanın elinden / klavyesinden çıkan bir hikayeyi mi?

Kısacası; robotik algoritmalar ne kadar güçlenirlerse güçlensinler, ürettikleri içerikler insanın hikayeleştirme yetisinden uzak, mekanik içerikler olmaya mahkumdur. Der Himmel Über Berlin’de de “İnsanoğlu bir kez hikayecisini kaybetti mi, çocukluğunu da kaybetmiş olur!’’ demez mi zaten? Sizi bilmeyiz ama biz hikayelerimizi besleyen çocukluğumuzu kaybetmeyi asla istemeyiz. Ama yine de yapay zekalardan korkmuyor da değiliz. 🙂

3. Google’ın Knowledge Graph ve instant answers özellikleri kapsamlı içeriğe olan ihtiyacı arttıracak.

Google’ın Knowledge Graph özelliği 2012’den beri hayatımızda fakat bu özelliğin gerçekten etkileyici bir sıçrayış yapışı ancak kısa bir süre öncesine gidiyor. Şu anda kapsamlı arama motorlarının büyük çoğunluğu kullanıcılarına anında yanıt ve çok sorulan sorulara cevap hizmeti veriyor. Siri ve Cortana gibi dijital yardımcıların sunmayı amaçladıkları hizmet de bununla benzeşiyor.

Bu sofistike cevap hizmet şekli kullanıcının arama sonuçlarındaki herhangi bir internet sitesine tıklama ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu da hızlı cevap sitelerinin aldığı trafiği düşürüp içerik pazarlamacılarının kullanıcıları çekmek için çok daha komplike ve kapsamlı içeriklere ihtiyaç duymasına neden oluyor.

İçerik Bulutu yorumu: İnternet ve yeni teknolojilerle birlikte artık herkesin yayıncı olduğu bir gerçek. İçerikten anlayan da anlamayan da, o ya da bu şekilde içerik üretimi gerçekleştirmekte. Bu açıdan İçerik Bulutu olarak, bahsi geçen trendin içerik pazarlama sektörünün kalitesini arttıracağını düşünüyoruz. Tek cümlelik, özgünlükten yoksun, üstün körü içerikler yerine kaliteli ve kapsamlı içeriklerin üretimini zorunlu kılacak bu trend, yalnızca iyilerin hayatta kalacağı bir ortama da hizmet verecek gibi durmakta. En iyi olan kazansın!

4. Sosyal medya yeni yayıncılık seçenekleri sunacak.

Facebook’un bu yıl içinde bizlere tanıttığı “Instant Articles” gelecek yıl da artarak devam edecek olan bir trendin de öncülüğünü yaptı. New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC, The Atlantic, The Guardian, BBC News, Spiegel ve Bild gibi dünya devi yayıncılar ile anlaşan Facebook, Instant Articles uygulaması sayesinde yayıncılara alternatif bir seçenek sunuyor.

Yayıncılar artık makale ve haberlerini direk olarak Facebook’un Instant Articles uygulamasına yükleyebiliyor ve böylelikle yayıncı haberleri kullanıcılara çok daha hızlı ulaşıp kullanıcılar tarafından çok daha hızlı açılabiliyor. Facebook’tan ilham alan Google da şu günlerde Instant Articles benzeri kendi versiyonunu dünyaya tanıtmak üzere. Kısacası, 2016 yılında yeni yayıncılık türlerini birçok sosyal ve dijital medya platformunda görmeye hazırlıklı olun.

İçerik Bulutu yorumu: Mecralar ve araçlar şekil ya da form değiştirebilir. Kağıt yerine tablet, basılı gazete yerine dijital gazete, kitap yerine e-kitap gelebilir. Habercilik, yayıncılık, genel anlamıyla medya başkalaşım gösterebilir. Dönüşüm teknolojik gelişimlerin en doğal sonucudur ki bu da beraberinde yeni fırsatları getirir.

İçerik yazarlığı da internetin ve internetle birlikte gelen yeni yayıncılık seçeneklerinin sonucunda hayat bulan bir iş kolu değil midir zaten? Kısacası İçerik Bulutu olarak, biz yeni yayıncılık seçeneklerinden ve bu seçeneklerin doğuracağı fırsatlardan büyük heyecan duyuyoruz. Heyecan duymakla da kalmıyor, yalnızca değişime ve yeniliklere adapte olanların içerik pazarında hayatta kalabileceğini çok iyi biliyoruz. Biz Evrim Teorisi’nin yalancısıyız; en güçlü olan değil, en iyi adapte olan kazanır.

5. Görsel içerik formatlarına talep artacak.

2016’da da görsel içeriklere olan talep artarak büyüyor. Kablosuz bağlantı ve internet hızının artışı ile insanların video ve görsellere ulaşımının kolaylaşması, yazılı içerik pazarının doyum noktasında olması sebebiyle kullanıcıların görsel içeriklere daha fazla talep göstermeye başlaması ve kullanıcıların çok daha sabırsız hale gelip iletişimin daha hızlı ve anlık formlarını tercih etmeleri bu talep artışının nedenlerinden sadece birkaçı. Sonuç olarak, 2016 yılında video ve farklı görsel içerik formatlarına olan talebin tırmanışına tanık olacağımız kesin gözle bakılmakta.

İçerik Bulutu yorumu: Yeni sosyal medya mecraları ve teknolojik gelişmeler sonrasında tercihlerin görsel formlara kaydığı gerçeği yadsınamaz. Vine, Snapchat, Instagram gibi mecralar sayesinde görselliğin, hızlı ve anlık formlarına olan talep her geçen gün artıyor.

İçerik Bulutu olarak bu durumun yazılı içerik pazarına herhangi bir tehdit yaratacağına inanmıyoruz. Aksine biz yeni formlara olan taleplerin içerik pazarını zenginleştireceğini düşünenlerdeniz. İçerik yazılı da olsa görsel de olsa, içeriktir. Ve bir içeriği iyi yapan yazılı ya da görsel olması değil, kaliteli ve özgün olmasıdır. İçerikler neye evrilirse evrilsin, İçerik Bulutu olarak şunu da kulağınıza fısıldamak isteriz: “Yazı kalır.”

6. İnteraktif içerikler gelecek.

Özel haber akışları ve isteğe bağlı arama sonuçlarıyla kullanıcılar şimdiden dijital dünyada bireyselleşmiş sonuçlara aşina olmaya başladı. Kullanıcıların kullanıcı iletilerine cevap veren ya da dönüştüren içeriklere taleplerinin artmasıyla kısa bir süre sonra interaktif içerikler büyük önem kazanacak. 2016’da çıkacak olan Oculus Rift ve diğer sanal gerçeklik kulaklıkların kişiselleştirilebilirlik ve interaktiflik özelliklerini içerik ile buluşturacağı tahmin edilmekte. Her durumda, 2016’da bireyselleşmiş içeriğe olan talebin artışını görmeye hazır olun.

İçerik Bulutu yorumu: İnteraktif içeriklere talebin artması içeriklerin dönüşümü ile ilgili gelişimlerden sadece bir tanesi. Bu dönüşümden sağ sağlim çıkmanın ise tek bir yolu var: adaptasyon. İçeriklerin formunun değişmesi içeriğe ya da içerik üreticilerine olan ihtiyacın azalacağı anlamına gelmiyor.

Aksine bu durum farklı formlarda içeriklere ve bu formlarda içerik üretebilen üreticilere ihtiyacın artacağı gerçeğinin sinyallerini veriyor. Bu da içerik pazarının çeşitlenmesi ve yeni fırsatlar anlamına gelmekte.

Bize göre; formlarda ne kadar değişiklik görünürse görülsün, içerik ancak iyi olduğu zaman farklılaşabilir. Farklı formlara adapte olup bu farklı formlarda kaliteli içerikler üretebilen tüm içerik üreticilerinin içi rahat olsun. Hangi formda olursa olsun, kalite her zaman kazanır!

7. Rekabet tavan yapacak.

İçerik pazarı şimdiden doyum noktasında ama 2016’da algoritmalar, yeni format ve teknolojiler sayesinde birçok yeni oyuncunun bu pazara girmesi kolaylaşıp ucuzlayacağından rekabetin tavan yapacağı öngörülmekte. Pazarın birçok yeni şirket ve markanın istilasına uğrayacak olması da ancak iyinin de iyisi olanların diğerleri arasından sıyrılacağı anlamına gelmekte. Görünen o ki, 2016 niteliğin nicelikten her zamankinden daha fazla önem kazındığı ve yalnızca en iyilerin içerik pazarında tutunabileceği oldukça rekabetli bir yıl olacak.

İçerik Bulutu yorumu: 2016’da görülecek trendlerin içerik pazarı oyuncularını iyi olmaya zorlayacağı kesin görülüyor. 2015’te büyük bir yükseliş gösteren rekabetin 2016’da katlanarak artması bir sürpriz değil. Bahsi geçen trendlere adapte olamayanların içerik pazarındaki sonunun yaklaştığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Rekabet hiç olmadığı kadar yoğun yaşanacak ve bizce bu hiç de kötü bir durum değil. Çünkü kaliteli ve özgün içerik üreten üreticilerin rekabet ne kadar kızışırsa kızışsın ayakta kalacağı ve sağlam duruşlarına devam ettikçe sektördeki yerlerini koruyacağı kesin. Kaldı ki hep stabil olan, oyuncuların hiç zorlanmadığı ya da herhangi bir meydan okumayla karşılaşmadığı sektörlerde gelişme yaşanması düşünülemez. Bu yüzden rekabet dolu bir ortamın fırsatlarını ve güzelliklerini görmek gerektiğini düşünüyoruz. Ne kadar rekabet olursa, o kadar gelişim ve kaliteye gereksinim olacaktır. Bu da içerik pazarı için aslında çok iyi bir gelişmedir.

         

 

       Kaynak: http://www.forbes.com/sites/jaysondemers/2015/10/01/the-top-7-content-marketing-trends-that-will-dominate-2016/  

icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.