İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

​İçerik Üretiminde Duygusal Motivasyonlardan Yararlanmak – I

​İçerik Üretiminde Duygusal Motivasyonlardan Yararlanmak – I

Pazarlama uzmanı ve aynı zamanda “Motivational Marketing” adlı kitabın yazarı olan Robert Imbriale, insanların aslında duygularıyla satın aldıklarını ancak satın alma kararlarını mantıkla desteklediklerini belirtir. 24.000 dolarlık Rolex saatin işlevini pekala 40 dolarlık Timex marka saat de getirebilir. Bu tercih, mantık değil; duygudur. Çünkü Rolex’i saati daha doğru gösterdiği için değil, daha iyi hissettirdiği için insanlar satın alır. Robert Imbriale’e göre bütün bu duygusal tercihler küçükten büyüğe bütün satın alma kararları için geçerlidir.

İnsanların ihtiyaçları çerçevesinde değil de, duygularıyla satın almaları duygusal motivasyonları daha etkili şekilde kullanarak hedef kitlenize ulaşabileceğinizi gösterir. Peki, nedir bu duygusal motivasyonlar? Korku, sürpriz etkisi, mutluluk hissi, kişinin hayallerinin gerçekleşmesini sağlama vaadi birer duygusal motivasyondur. Eğer reklamlarınızda ve/veya içeriklerinizde birden fazla duygusal motivasyonu bir arada kullanırsanız hedef kitlenizden alacağınız geri dönüş de o oranda fazla olacaktır.

İçeriklerinizde hangi motivasyonları nasıl kullanabileceğinize ilişkin 2 bölüm halinde yayınlayacağımız yazımızın ilk bölümünde “korku” duygusunu ve “sürpriz” etkisini inceleyeceğiz.

icerik-duygusal- motivasyon

1.“Korku / Kaybetme” Motivasyonu

“Fear marketing” yani korku pazarlaması, firmaların pazarlama stratejilerinde sıklıkla kullandıkları yöntemlerden biridir.

Hedef kitleniz eğer ürün veya hizmetinizi hemen almazsa ne kaybedecek?

“Korku” ögesi, gelecekte olması muhtemel bir şeyin bugün göz önüne alınabilmesini sağlar. Nöro Linguistik Programlama (NLP)’da bu sürecin adı “geleceğin denetim altına alınması”olup, gayet etkilidir. Çünkü, kişiye –eğer bir şeyi değiştirmezse- yakın bir gelecekte veya yıllar sonra başına ne gelebileceğini gösterir.

Hangi Sektörler “Korku” Motivasyonundan Yararlanabilir?

Sigortacılık sektöründe, özellikle hayat sigortasında sıklıkla korku faktöründen yararlanılır. Örneğin, kişinin beklenmedik bir vefatı halinde geride kalan sevdikleri ne olacaktır? Gelecekleri teminat altında mı? Çocuklarının eğitimleri hiç kesintiye uğramadan devam edebilecek mi? Gelecekteki olası bir tablo gösterilerek hedef kitlenin böylelikle harekete geçmesi sağlanır.

Pazarlama sektöründe faaliyet gösteren firmaların çoğu da korku, kaybetme duygusundan yararlanmaktadır. Korku unsurunun en fazla kullanıldığı içerikler özel teklif veya indirimlerin sunulduğu içeriklerdir. Teklifinizin süreyle veya miktarla sınırlandırılması kaçırma/kaybetme endişesinin desteklenmesini ve hedef kitlenizin harekete geçmesini sağlar. Örneğin, otel rezervasyonu yaptırmak için bir sitede gezerken baktığınız otelde sadece 2 odanın kalmış olduğunun yanıp sönerek belirtilmesi kaybetme, geç kalma korkusunu harekete geçirir.

Korku Motivasyonu Nasıl Kullanılır?

İstatistikler
Örnekler
Ürün veya hizmetten yararlanmış kişilerle yapılan röportajlar
özellikle etkilidir.

Kendi sektörünüzde hedef kitleniz en fazla neyi kaybetmekten endişe duyuyor, onu belirleyin. Para kaybetmek, işini kaybetmek, sevdiklerini kaybetmek, iyi bir fırsatı kaybetmek gibi pek çok şey olabilir.

En Etkili İçerik Cümleleri

-Kaçırmayın.
-…’ın dışında kalmayın.
-Sadece sınırlı sayıda ürün satışa sunulmaktadır
-Koruyun.
-Güvence altına alın.
-Ürünler stoklarla sınırlıdır.
-Sadece başvuran ilk 10 kişi bu fırsattan yararlanacak.
-Bu avantajdan yararlanabilmek için sadece 24 saatiniz var.

Unutmayın! “Korku” veya “kaçırma / kaybetme” duygusu ne kadar güçlü olursa motivasyon da o oranda yüksek olacaktır.

icerik-duygusal-motivasyon

2. İçeriklerde “Sürpriz” Etkisi

Başarılı viral içerik pazarlaması kampanyalarının ortak özelliği duygusal mesajları güçlü şekilde veriyor olmalarıdır. Hedef kitlenizi pozitif veya negatif yönde şaşırtan, sürpriz duygusu taşıyan içeriklerle virallik arasında doğrudan bir ilişki vardır. Sürpriz etkisi, içeriklerin viral olmasıyla yakından ilgilidir ama tek başına yeterli değildir; mutlaka bir başka duygusal motivasyonla desteklenmesi gerekir.

Hedef Kitlenizi Ne Şaşırtır?

Öncelikle hedef kitlenizi neyin şaşırtabileceğini tespit edin. Örneğin:

İnanılan varsayımları çürütmek,
Yeni fikirleri veya farklı deneyimleri paylaşmak,
Ürkütücü bir gerçekten bahsetmek,
Provokatif bir soru,
Güçlü bir varsayımda / iddiada bulunmak sürpriz etkisi yaratır.

Sürpriz Etkisini Hangi Motivasyonlarla Destekleyebilirsiniz?

Hayallerini gerçekleştirme ve/veya hedeflerine ulaşma isteği güçlü duygusal motivasyonlardan biridir. Zengin olmak, daha sağlıklı olmak (fiziksel görünüm de dahil), daha fazla para ve zaman tasarrufu sağlamak, kariyerinde yükselmek herkesin başlıca arzuları, hedefleri arasında yer alır.

Örneğin,

Hayalinizdeki eve sahip olun.
Hep hayal ettiğiniz çözüm yolu burada.
İşinizi plajdan yürütün.
Hayallerinizi gerçeğe dönüştürün.
Hayatınızın kadını / erkeği ile tanışın.
gibi motivasyon gücü yüksek cümleler hem hedef kitlenizin hayallerini gerçekleştirmesine imkan tanıyacak hem de hiç denemedikleri bir yöntemi, yolu önerdiği için sürpriz etkisi yaratacaktır.

Ya da hedef kitlenizin ruh halini pozitif yapan, ilham verici içerikler her zaman önemli bir duygusal motivasyon aracıdır. Eğer içeriklerinizle ekran başında okuyucunuzu gülümsetebiliyor, neşelendiriyor hatta onlara kahkaha attırabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Sürpriz etkisi yaratan içeriklerinizi pozitif duygular içeren motivasyonlarla desteklemeniz olumlu geri dönüş sağlayacaktır.

Duygusal motivasyonları kullanmak içeriklerinizin hem paylaşımını sağlamak hem de hedef kitlenizi eyleme geçirmek için etkin bir araçtır. Hedef kitlenizi iyi tanıyın. Takipçilerinizin nelerden hoşlandığını öğrenin. Yılda en az 2 kere bu yönde mutlaka araştırma yapın. Alacağınız geri dönüş düşündüğünüzden de hızlı olacaktır.

“İçeriklerinizde Duygusal Motivasyonlardan Yararlanmak” konulu yazımızın 2. bölümü için bizi takip etmeyi unutmayın!

Bizi Takip Edin!

http://www.icerikbulutu.com

https://medium.com/@icerikbulutu

https://twitter.com/icerikbulutu

https://www.facebook.com/icerikbulutu

Daha Önceki İçeriklerimize Göz Atın!

İçerik Pazarlamasında Emojilerin Kullanımı

Markanızın Hikayesini Etkili Şekilde Anlatmanın Püf Noktaları

Çarpıcı İçerik Başlığı Nasıl Yazılır?

Önce Göze, Sonra Gönüle: Tasarım ve İçerik

icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.