İptal etmek için ESC tuşuna basmanız yeterlidir.

​2016’da En Çok Ses Getiren ve Paylaşılan 15 İçerik

​2016’da En Çok Ses Getiren ve Paylaşılan 15 İçerik

2016 senesi içerik pazarlaması açısından oldukça zengin ve başarılı bir sene oldu. Bu sene oluşturulan içeriklerden bazıları o kadar çok paylaşıldı ki sosyal medya fenomeni Kim Kardashian’ı bile sollamayı başardı.

2016 senesinin en çok ses getiren ve paylaşılan 15 içeriğini sizler için derledik…

Bugün birçok işletme için içerik pazarlaması büyük önem taşıyor. CMI’nın 2016 senesi B2B raporu, içerik pazarlamasının bu sene de büyük bir yükselişte olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Bugün içerik pazarlaması her ne kadar birçok bilinçli işletme tarafından kullanılsa da, ne yazık ki hala mükemmel bir yapı göstermiyor.

Peki, içerik pazarlamasının sorunu nedir? Tabii ki belgeleme ve strateji oluşturma…. Bu iki sürece verilen önem, hala online içeriğin kendisine verilen önemle eş değerde değil.

İçerik pazarlamasını, zapt etmenin ve üzerine binmenin oldukça zor olduğu yabani bir at gibi düşünmek mümkün. İçerik oluşturmak tek başına kolayken, kaliteli olduğu kadar etkili olan bir içerik oluşturmak ne yazık ki o kadar da kolay olmuyor. B2B işletmelerinin 2017 senesinde daha fazla uzmanlaşması gereken şey de belki bu!

CMI B2B raporuna göre, içerik pazarlamasının bugünkü durumuna dair bazı veriler şu şekilde sıralanıyor:

– Büyük B2B pazarlamacılarının %88’i içerik pazarlamasını aktif olarak kullanıyor.

– Her ne kadar herkes strateji ve belgelemeyi etkili olarak kullanmasa da, etkili kullananların sayısında da bu sene %8’lik bir düşüş görülüyor.

– En etki sahibi pazarlamacılar, toplam pazarlama bütçelerinin %42’sini içeriğe ayırıyor.

– Etkili pazarlamacıların %79’unun kendi içerik pazarlama başarıları konusunda belirgin bir öngörüsü bulunuyor.

– Pazarlamacıların %31’i satışa yönelik kalitenin kullandıkları en önemli ölçü / metrik olduğunu belirtiyor.

2016: İçerik Pazarlaması İçin Harika Geçen Bir Yılın Özeti

2006’ya veda etmeye hazırlandığımız şu günlerde ihtiyacımız olan ilhamı almak için içerik dünyasının bu sene en popüler olan örneklerine bakmak gibisi var mı?

2016’nın içerik pazarlaması örneklerini incelediğimizde internet üzerinde on binlerce kez paylaşılan, altın değerinde çalışmalar olduğu görülüyor.

BuzzSumo’nun içerik pazarlaması alanında “En Çok Paylaşılanlar” listesinde 15 dikkat çekici çalışma bulunuyor.

Çalıştığımız sektör ve arzu ettiğimiz içerik hedefleri ne olursa olsun, içerik pazarlaması konusunda birçok şey öğrenebileceğimiz bu çalışmalara gelin birlikte göz atalım.

1. TechCrunch; Everything The Tech World Says About Marketing Is Wrong (Teknoloji Dünyasının Pazarlama Hakkında Söylediği Her Şey Yanlış)

2017-icerik

Kim Kardashian, pabucun dama atıldı. Burada interneti gerçekten kasıp savuran bir içerik bulunuyor!

Söz konusu içerik, TechCrunch tarafından 2016 Nisan’ında yayınlanan ve şu ana kadar 27,854 paylaşım alan “Everything The Tech World Says About Marketing Is Wrong” içeriğinden başkası değil!

HubSpot hakkındaki büyük bir skandaldan bahseden içerik; HubSpot’tan ayrıldıktan sonra “bir start up cehennemi” olarak tanımladığı şirket hakkında kitap yazan eski bir çalışana (Dan Lyons) ve bu çalışanın kitabında yazdıklarına odaklanıyor.

Dram ve tartışma kokan bu içeriğe, rahatlıkla içerik pazarlaması dünyasının 2016’da en çok tartışılan içeriği demek mümkün.

Bahsi geçen içeriğe baktığımızda, en başta yer alan ilüstrasyonun başlı başına dikkat çektiği görülüyor. Kullanılan renk, karakter ifadeleri ve yapılan tasvirler… İçeriğin viral başarısında bu görseli yaratan sanatçının da büyük payı olduğunu söyleyebiliriz.

Kitapta anlatılan en çarpıcı noktalara yer veren içeriğe göre; Lyons, HubSpot’un büyük başarısını harika ürünler yaratmasına değil, yalnızca “inbound pazarlama” terimini tanıtmadaki uzmanlığına borçlu olduğunu savunuyor.

Kirli çamaşırları ortaya dökmesinin yanında, TechCruch içeriğinin bu denli başarı olmasının sebebi; şaşırtıcı ve çarpıcı bir başlık kullanması, pazarlamada başarılı olmak ve sektörde yaygın olan hataları yapmamayı arzu eden milyonlarca tüketicinin akıllarından geçen bir konudan bahsetmesi.

İçerik pazarlaması oyununda güvenli sularda yüzmek yerine, tartışma yaratacak şeylerden bahsetmenin daha fazla ses getireceği birçok kişinin katıldığı bir kural. Zira güvenli sularda yüzerek oluşturulan bir içerik, herkesin onaylayabileceği ama kimsenin ilgisini çekmeyecek ortalama bir içerik olmanın ötesine geçemiyor.

Uzun lafın kısası, tartışmalı başlıklar ve içerikler içerik pazarlaması dünyasında büyük ilgi çekiyor. Bu tip içerikler insanlara ilham verirken, aynı zamanda gittiğiniz her yerde sizi takip edecek, birbiriyle aynı düşünen bir topluluk yahut hayran grubu kazanmanıza da yardımcı oluyor. Bu tip bir içerik şayet doğru şekilde uygulanırsa, oyunun asıl kazananı olmanızı sağlıyor.

Her ne kadar Lyons’un yaptığı şeye tamamen katılmak ve düştüğü zor durum sebebiyle HubSpot’a üzülmemek elde olmasa da, Lyons’un bu sene içerik pazarlamasında dikkatleri üzerine çektiğini itiraf etmek ve tartışmalı içeriğin gücü konusunda bu içerikten ders çıkarmak gerekiyor.

2. Forbes; How Much Do People Trust Your Content? (İnsanlar İçeriğinize Ne Kadar Güveniyor?)

Bugün pek çok kişi, online içeriklerini oluşturmak için bir sürü zaman ve efor harcamakta. 2 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan ve 25,000’den fazla paylaşım alan How Much Do People Trust Your Content da başarısını, saatlerini ve enerjisini iyi bir içerik ortaya koymak için harcayan içerik yaratıcılarını ve onların hislerini (şüphe ve korku) hedef almasına borçlu.

Güvenilir bir içerik olmadan dijital pazarlama stratejisinin çökeceğini ifade eden Forbes içeriği, pazarlamacıların aklına şu soruyu sokuyor: “İçeriğimiz insanlar tarafından ne kadar güvenilir bulunuyor?” Yalnızca bu soru bile insanların içeriği tıklamak istemelerine neden olacak türden. Bunun yanında, içeriğin Forbes’ın ünvanına yakışır derecede akılcı ve bilgici verici olduğunu da eklemek gerek.

3. Adweek; These Marketers, Content Producers, and Entertainers are Shaping The Industry (Sektörü Bu Pazarlamacılar, İçerik Yaratıcıları ve Şovmenler Şekillendiriyor)

2016-en-cok-okunan-icerik

İnsanlar başarılı insanları ve bu başarıya nasıl ulaştıklarını öğrenmek istiyor. İşte Adweek tarafından yayınlanan bu mükemmel içerik de tam olarak bu isteğe hitap ediyor!

Ekim 2016’da yayınlanan ve dijital pazarlama dünyasının 40 yaş altı en etkili isimlerini detaylı bir şekilde aktaran These Marketers, Content Producers, and Entertainers are Shaping The Industry, şu ana kadar 19,690 paylaşım aldı bile.

İçerikte; Süper Model Karli Kloss ve Dollar Shave Club Kurucusu Michael Dublin’den Netflix’in yeni hit dizisi Strangers Things’in yaratıcıları (Mata and Ross Duffer) ve Chobani adlı Yunan yoğurt firmasının CEO’suna kadar birçok farklı isim tanıtılıyor. Dijital dünyanın en başarılı genç pazarlamacılarını ve girişimcilerini listeleyen içerik, görsel olarak zengin ve detaylı yapısı ile de öne çıkıyor.

4. Entrepreneur, Six Steps to Content That is Easily Shared (Kolay Paylaşılan Bir İçeriğe Giden Altı Adım)

Binlerce kez paylaşılacak bir içeriği nasıl oluşturabileceğinizi mi öğrenmek istiyorsanız? O halde Entrepreur’un bu içeriği tam da aradığınız şey! 30 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan ve 18,871 defa paylaşılan Six Steps to Content That is Easily Shared, yüksek paylaşım oranlarına sahip bir içerik yaratmak için 6 temel ipucu veriyor. Tüm bu ipuçlarını kolay okunur bir liste formatında sunan içerik; lafı dolandırmayan, detaylı, nokta atışı yapan yapısı ile insanların tam da tıklamak ve paylaşmak isteyeceği türden bir çalışma olmayı başarıyor.

5. Forbes, How to Use Interactive Content for Great Results? (Harika Sonuçlar Almak İçin İnteraktif İçeriği Nasıl Kullanmalı?)

Kaliteli, detaylı ve orijinal içerikleri ile ün salan Forbes’in bu listede sıkça karşımıza çıkması bir sürpriz değil.

Forbes’in 22 Eylül 2016 tarihinde yayınladığı How to Use Interactive Content for Great Results da şaşırtmıyor ve aldığı 17,000 paylaşım ile adından söz ettiriyor.

Bahsi geçen içeriğin bu kadar iyi bir performans sergilemesinin sebebi, birçok kişinin yabancı olduğu bir konuyu (interaktif içerik) anlatması ve bunu yaparken birçok kaynak, araştırma ve nitelikli bilgi sunarak pazarlamacılara insanların interaktif içeriği neden bu kadar sevdiği konusunda yardımcı olması. Bir diğer deyiş ile aynı anda hem eğitmesi hem de rehberlik etmesi…

6. Buffer, 7 Social Media Experiments That Grew Our Traffic by 241% (Trafiğimizi %241 Oranında Artıran 7 Sosyal Medya Deneyi)

2016-icerik

Oldukça taze sayılabilecek bu içerik, Buffer tarafından 3 Aralık 2016’da yayınlanmasına rağmen şimdiden 13,727 paylaşıma ulaştı. İçeriğin bu kadar iyi performans göstermesinin sebebi, değer önermesinde oldukça açık ve anlaşılır olması. %241 artış gibi somut bir değer önermesi sunan içerik, ayrıca sunduğu liste formatı ile (7 sosyal medya deneyi) de okuyucuların kolay göz gezdirip tüketebileceği bir yapı gösteriyor.

“Siz” hitabı kullanarak, okuyucularla doğrudan iletişim kuran içerik; tüm bunların yanında, insanların kendi sitelerini kurarken yararlanabileceği eyleme yönelik ve teşebbüs etmesi kolay bilgiler sunması ile de başarısının bir sürpriz olmadığını gözler önüne seriyor.

7. Harvard Business Review, Stop Trying Sound Smart When You’re Writing (Yazarken Zekiymiş Gibi Görünmeye Çalışmayın)

2016-icerik-yazari

Bu içerik şüphesiz ilk önce başlığı ile insanı yakalıyor. Şaşırtıcı bir başlık, öyle değil mi?

Kısa ve öz olan yapısı ve içerik pazarlaması alanındaki hemen herkesin karşılaştığı bir sorunu –Birinin oluşturduğu içerikte zeki olmak yerine, zekiymiş gibi görünmeye çalışması- anlatması ile Harvard Business Review imzalı bu içerik büyük ilgi görmeyi sürdürüyor.

5 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan ve şu ana kadar 13,592 kez paylaşılan içerik; yazarken açık olma ve kısa-öz olma (süslü kelimeler kullanımından kaçınmak vb.) süreçlerini birbirinden ayırarak anlatması ve okuyucunun bu süreçleri daha iyi anlayabilmesi için faydalı web kaynaklarına link vermesi ile de etkili bir çalışma olmayı başarıyor.

8. Forbes, What Kind of Content Generates the Most Links for Business Owners (Ne Tür İçerikler İşletme Sahiplerine En Fazla Link Sağlar?)

icerik-2016

Brian Sutter tarafından kaleme alınan bu Forbes içeriğinin en temel başarı nedeni şüphesiz alakalı bir konuyu işlemesi. Zira birçok işletme sahibi backlink geliştirmede fazlasıyla zorlanıyor; çoğu da bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu konusunda kararsızlıklar yaşıyor.

Önemli bir konu içermesinin yanında, adım adım ilerleyen ve kolay anlaşılır bir yapı gösteren içerik; yüksek kalite link ve düşük kalite link’in ne olduğunu detaylı bir şekilde anlatıp düşük kalite link’in bir işletmeye nasıl zarar verebileceğini de detaylı bir şekilde açıklıyor.

Link ve paylaşım arasındaki farkları ortaya koyan ve girişimcilere satın almak yerine, backlinkleri nasıl edinebileceklerini öğreten içerik; yayınlandığı 17 Mart 2016 tarihinden bu yana, 12,701 defa paylaşılmış olması ile de dikkat çekiyor.

9. HubSpot, 5 Smart Reasons to Create Content Outside Your Niche (Nişiniz Dışında İçerik Üretmeniz İçin 5 Akılcı Neden)

İçerik pazarlamacıları, “niş”lerini tespit edip başarılı olmak için daralttıkları bu küçük alana yönelik çalışmalar yapar. Listenin 9. sırasında yer alan bu HubSpot içeriği ise, bu eğilimin tam tersine yönlendirecek türden.

10 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan içerik; pazarlamacıların kendi köşelerinde kalmaları yerine, kendi nişlerinin dışına çıkmasını öneriyor ve bu önermesini beş adet ayakları yere basan sebeple güçlendiriyor.

Daha geniş bir okuyucu / dinleyici kitlesi oluşturmak, sosyal medya bağlılığını artırmak ve yeni müşteriler çekmek gibi sebeplerle argümanını kuvvetlendiren içerik, bugün 12,000’den fazla paylaşıma ulaşmış bulunuyor.

10. Forbes, How To Come Up With Content Marketing Ideas Your Audience Will Love (Okuyucularınızın Seveceği İçerik Pazarlaması Fikirleri Bulmanın Yolları)

Brian Sutter (Evet, bir kez daha Brian Sutter!) tarafından yazılan ve 10 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan bu Forbes içeriği, şu anda 11,543 defa paylaşılmış bulunuyor. Bu başarının sırrı ise üç basit faktöre dayanıyor; yalın bir dil, anlaşılır yapı ve isabetli argüman.

İlgi uyandıran bir içerik yaratmanın pazarlamacılar açısından ne denli zor olduğuna odaklanmak yerine, içerik yaratımı sürecinde yaşanan bocalamanın aslında iyi bir şey olduğunu vurgulayan çalışma, pazarlamacıların bunu gelecekte kendi avantajlarına nasıl kullanabileceklerini açıklıyor. Okuyucularınızın seveceği içerik fikirleri bulmak için müşterilere başvurmayı, internette içerik fikri aramayı ve sektörün etkin isimlerini belirlemeyi öneren Forbes içeriği, açık ve yalın diliyle de okuyucuyu kendine çekiyor.

11.Seth Godin, Seth’s Blog: Cable News (Seth’in Blogu: Kablolu Kanal Haberleri)

seth-godin-icerik-2016

Kısa ve sade başlığın sizi kandırmasına izin vermeyin! Her ne kadar listedeki diğer örneklerden biraz daha farklı bir yapı gösterse de, bu blog yazısı en az diğer içerikler kadar mühim.

Seth Godin’in kendi kişisel blogunda yayınladığı bu içerik, okuyucusuna şu soruyu yöneltiyor: Ya kablolu TV haberleri bugün kültürümüzde var olan uyuşmazlık ve korkuları raporlamıyorsa? Ya bunları yaratan şey aslında haberlerin kendisiyse?

Oldukça kısa ve sempatik olan, başlığında yalnızca iki kelime bulundurması ile tüm manşet kurallarını yerle bir eden içerik, dikkat çekmeyi fazlasıyla başarıyor.

Her ne kadar içerik pazarlamasına odaklanmasa da, bir içerikle etkileşimimizin aslında dünyayı nasıl gördüğümüzün yansıması olduğunu okuyucuya aktaran blog yazısı, bunu yaparken ana mesajını güzel ve etkili bir dille vermeyi de es geçmiyor.

Godin’in kaleminin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha kanıtlayan bu içerik, 12 Ekim 2016 tarihinde yayınlanmasına rağmen, bugün 11,000’den fazla paylaşım almış bulunuyor.

12. TechCruch, Death of Instagram for Brands (Markalar İçin Instagram’ın Ölüşü)

marka-icerik-2016

20 Mart 2016 tarihinde yayınlanan bu TechCrunch içeriği, birçok kişinin ilgisini çekecek bir konudan bahsediyor; gönderileri kronolojik yapılarından ziyade, kullanıcının ilgi alanına göre sıralayan bir Instagram algoritma güncellemesinden… Bu da bir zamanlar kronolojik bir cennet olan Instagram’ın ilgi alanına göre sıralama yapan Facebook’un izinden gittiğini ortaya koyuyor.

Instagram’ın CEO’su Kevin Systrom’a göre bahsi geçen yeni güncelleme, bundan sonra kullanıcıların mevcut Instagram gönderilerinin aşağı yukarı %70’ini görmeyeceği anlamına geliyor.

TechCruch içeriğinin başarısı elbette, anlattığı konunun önemine dayanıyor. Aylık 400 milyon aktif kullanıcısı olan ve birçok kişinin pazarlama amacı ile kullandığı Instagram hakkında önemli bir bilgi veren içerik, şüphesiz birçok kullanıcının merakını cezbetmeyi başarıyor. İçerik an itibari ile 10,583 defa paylaşılmış bulunuyor.

13. HubSpot, How To Optimize Your Content for Google’s Featured Snipped Box? (İçeriğinizi Google’ın Snipped Box’i İçin Nasıl Optimize Etmelisiniz?)

Google’da bir şey arattığımızda bazen sayfanın tepesinde çıkan o ufak kutuyu (snippet box) hemen hemen hepimiz biliyoruz. HubSpot’un bu yazısı, işte tam da bu kutucukla ve içeriklerinizi bu kutu için optimize etmekle ilgili.

İçerik, okuyucuların bu ufak kutuyu (snippet box) neden önemsemesi gerektiğini -çünkü bahsi geçen ufak kutuda yer almak, tıklama oranında büyük artışa neden oluyor- anlatmakla başlıyor.

Okuyuculara snippet box için yüksek sırada yer almanın sırlarını da aktaran içerik; içeriğin başlığının hemen altına

etiketi koymak, arama sorgusu içeren bir başlık kullanmak ve metnin aynı konuşarak verilen bir cevapta olduğu gibi mantıklı bir şekilde başladığına emin olmak gibi püf noktaları aktarıyor.

9 Şubat 2016 tarihinde yayınlanan HubSpot içeriği, yıl boyunca 10,296 paylaşım almasıyla da dikkat çekiyor.

14. Chicago Tribune, 6 in 10 of You Will Share This Link Without Reading it, a Depressing New Study Says ( İç Karartıcı Bir Çalışma, 10 Kişiden 6’sının Daha Okumadan Bu Linki Paylaşacağını Söylüyor)

2016-en-cok-paylasilan-icerik

Listede yer alan tek Chicago Tribune içeriği olan çalışma, Science Post’un Haziran 2016’ta yayınladığı “lorem ipsum” içeriğinden bahsederek açılışını yapıyor. Lorem Ipsum’dan başka bir şey içermeyen (yani boş olan) ve başlığı “Çalışma: Facebook kullanıcılarının %70’i bilim haberlerine yorum yapmadan önce yalnızca haber başlığını okuyor” olan içeriğin 46,000 defa paylaşılmış olduğunu anlatan içerik, ilginç konusu ile okuyucuyu hemen kendine bağlıyor.

Science Post içeriği ile giriş yapan içerik, modern çağ okuyucularına ait diğer rahatsız edici davranışlardan da bahsediyor. Günümüz okuyucularının okumaktan ziyade paylaşma eğiliminde olduğunu ve tıklamadıkları içerikleri paylaşan tüketicilerin sayıca çok kalabalık olduğunu aktaran çalışma; şaşırtıcı, alakalı ve orijinal yapısı ile öne çıkıyor.

18 Haziran 2016’da yayınlanan içerik şu ana kadar 10,167 paylaşım almış bulunuyor.

15. Digiday, 85% of Facebook Video is Watched Without Sound (Facebook Videolarının %85’i Sessiz İzleniyor)

Sahil Patel tarafından yazılan ve 17 Mayıs 2016 tarihinde yayınlanan içerik, ilginç konusu ile dikkat çekiyor. Facebook videosu izleyicilerinin bahsi geçen videoları hangi sıklıkta ses olmadan izlediğini irdeleyen çalışma, argümanını güçlendirmek için yeni nesil haber sitesi Mic’ten de örnek veriyor. İçerikte, aylık yaklaşık 150 milyon Facebook görüntülemesi alan Mic videolarının %85’inin Facebook’ta sessiz halde izlendiği belirtiliyor.

Her ne kadar bu içerik, listede yer alan diğer başlıklar kadar şok edici olmasa da okuyucuların ilgi alanına yönelik ilginç bir bilgi sağlıyor. “Eğer izleyiciler videoları hiçbir ses olmadan izliyorsa, pazarlamacıların değiştirmesi gereken şeyler mi var?” sorusunu soran içerik, bu sorunun cevabını da veriyor ve izleyicinin bağ kurmak için sesini dahi açması gerekmeyecek derecede ilgi çekici videoların yapılması gerektiğini savunuyor.

Mayıs ayında yayınlanan içerik, İnternet üzerinde 9,966 defa paylaşılmış bulunuyor.

Sonuç:

2016 senesinin en başarılı 15 içeriğiyle artık tanıştınız!

Kimi komik, kimi bilgi veren, kimi ise fazlasıyla kişisel olan bu 15 içeriğin önemli bir ortak noktası bulunuyor: hepsi okuyucularını eğitmek ve ilerletmek için yazılmış olup daha eğitimli ve daha bilinçli bir online topluluk oluşturmak çabası gösteriyor.

Toplamda yüz binlerce insana ulaşmış olan bu içeriklerden ilham almamak imkansız. Kim bilir, belki de aldığınız ilhamla oluşturacağınız içeriklerden biri 2017’nin en iyiler listesinde yerini alır.

İçerik pazarlaması açısından harika bir yıl daha geçirmek dileğiyle…

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/year-content-marketing-review-15-top-shared-posts-2016/180447/

icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu
icerikbulutu.com Blog - İçerik ve İçerik Pazarlaması Blogu

İçerik Bulutu

İçerik Pazarlaması, İçerik Stratejileri, Freelance Ekosistem ve İçerik Bulutu.